آیین بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر در همدان برگزار شد

همدان- ایرنا- آیین سی و نهمین سالگرد آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت و پیروزی شامگاه دوشنبه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مردم و مسوولان در شهر همدان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان در این آیین که در محوطه پیاده راه میدان امام خمینی(ره) شهر همدان برگزار شد، اظهار داشت: عملیات غرورآفرین بیت المقدس که موجب آزادسازی خرمشهر از دست صدامیان شد، تجلی وحدت بین نیروهای مسلح کشور بود. 

سردار "مظاهر مجیدی" با بیان اینکه عملیات بیت المقدس یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس است، افزود: یکی از  اهداف مهم عملیات «الی بیت‌المقدس» آزادسازی خرمشهر بود که پس از حدود ۵۷۵ روز اشغال در سوم خرداد ۱۳۶۱ محقق شد.

وی با بیان اینکه عملیات بیت المقدس تأثیر بسزایی در روند جنگ داشت، گفت: رژیم بعث عراق تمام امکانات را برای حفظ و ادامه اشغال خرمشهر فراهم کرده بود اما با لطف و اراده، عملیات مشترک ارتش و سپاه اجرا و خرمشهر آزاد شد.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با تاکید بر اینکه فتح خرمشهر پیام‌آور عزت و استقامت ملت ایران است، خاطرنشان کرد: زمانی که عراقی‌ها به دنبال تصرف خرمشهر بودند ما هیچگونه امکانات و تجهیزاتی نداشته و حداقل نیرو را داشتیم ولی با وجود این کمبودها رزمندگان ما ۳۴ روز در برابر دشمن تا بن دندان مسلح مقاومت کردند.

سردار مجیدی ادامه داد: با وجود حداقل امکانات ما، در دوران جنگ که عراقی‌ها برای حفظ خرمشهر هزاران نفر را مستقر کرده بودند به لطف خداوند و همت رزمندگان کمتر از ۲۰ روز توانستند خرمشهر را از دست عراقی‌ها بازپس‌گیری کنند.

وی افزود: آزادسازی خرمشهر شرایطی را فراهم کرد که رزمندگان اسلام توانستند بر سرنوشت جنگ مسلط شده و در یک رویداد عظیم تاریخی با عنوان دفاع مقدس، نظام نوپای انقلاب اسلامی را حفظ کرده و تعالی ببخشند.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان به نقش استان همدان در جریان آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: استان همدان سهم بزرگی در آزادسازی خرمشهر دارد  که در این راه شهدای بزرگی همچون سردار «محمود شهبازی» به عنوان فرمانده سپاه همدان را تقدیم انقلاب و کشور کرده است.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) بر ضرورت بازخوانی عملیات‌های مهم جنگ و بیان دستاوردهای آن تاکید کرد و گفت: دفاع مقدس یک مقطعی از تاریخ انقلاب اسلامی است به ویژه مقطعی  که عملیات‌های بزرگ همچون بیت المقدس و فتح المبین را انجام دادیم.

به گزارش ایرنا، سوم خرداد یادآور حماسه و رشادت‌های رزمندگان اسلام در بازپس گیری خرمشهر پس از ۱۹ ماه اسارت است، پیروزی که کام ملت ایران را شیرین کرد و برای همیشه در تاریخ ماندگار شد.

آزادسازی خرمشهر(سوم خرداد ۱۳۶۱) یکی از دستاوردهای عملیات بیت‌المقدس بود، ولی تنها دستاورد آن نبود در این نبرد که یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین عملیات‌ها در دوران جنگ تحمیلی است، حدود چهار هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع از خاک کشور که به اشغال صدامیان درآمده بود، آزاد شد.

استان همدان قریب به هشت هزار شهید، بیش از ۲۷ هزار جانباز و یک هزار آزاده را در دوران دفاع مقدس، تقدیم انقلاب و اسلام کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha