۲۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۱
کد خبرنگار: 1057
کد خبر: 84341637
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت‌ ها، تکه‌ هایی از تاریخ انقلاب

تهران_ ایرنا_ همه دولت‌ها بخشی از تاریخ انقلاب هستند، اما به گفته علی ربیعی جالب است این روزها می‌شنویم که عده‌ای می‌خواهند با فرار رو به جلو احتمال مشارکت کم را به نارضایتی از دولت گره بزنند.

اکنون که مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ بیش از هر دوره دیگری برای حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران ضروری است، آیا باید با ایجاد فضای تخریب در آستانه انتخابات، امید را نشانه گرفت و مردم را دلسرد کرد؟  آیا به این فکر می کنیم که سه سال قبل، این حجم از فشار، چه بر مردم روا داشته است، و یا به این فکر می‌کنیم که با ایجاد فضای تخریب، سیاه نمایی و نادیده انگاشتن ها، بار این سختی ها را بر دوش مردم سنگین تر نکنیم؟ سخنگوی دولت در این ارتباط و در نشست خبری  ۱۱ خرداد گفت: زمانی که دولت نجیبانه با سکوت فقط به دنبال مشارکت حداکثری است این گونه بیانات نوعی نیش زدن به جامعه است. اگر مردم به آینده امید داشته باشند و توانایی انجام آن را در نامزدها ببینند، برای تغییر وضعیت موجود اتفاقاً مشارکت بیشتری هم خواهند داشت.

به لطف دولت، امروز همه از تعامل با جهان سخن می گویند

اما فصل انتخابات برکات زیادی دارد که به گفته علی ربیعی برخی از افراد که طی سال‌ های اخیر حتی حاضر نبودند که فشار تحریم را در وضعیت اقتصادی کشور به رسمیت بشناسند؛ سال‌ها با پذیرش کنوانسیون‌های FATF مخالفت می‌کردند و یا با سیاست‌ های دولت در دفاع از آزادی‌ های قانونی شهروندان در فضای مجازی مخالف بودند، امروز پیشگام‌تر از دولت دنبال رفع تحریم‌ها هستند و از گشایش در فضای مجازی صحبت می‌کنند. البته ما از همین مواضع در جهت دفاع از حقوق مردم، استقبال می‌کنیم و آن را به فال نیک می‌گیریم.
نکته مورد اهمیت دیگر این است که امروز همه از تعامل با جهان سخن می گویند. در همین ارتباط  ربیعی در نشست خبری روز یازدهم تصریح کرد: خوشحالیم امروز بسیاری به دیدگاه دولت رسیده اند. او افزود از یاد مردم نرفته که در همین چند سال پیش آوردن نام برجام مثل بیان یک امر کفرآمیز تلقی می‌شد.
 

تفکر دولت بر مشارکت گسترده قرار دارد

اکنون بیش از گذشته نیاز به اتحاد، همدلی و وفاق ملی داریم تا ایرانی قدرتمند را در جهان به نمایش بگذاریم، نه ایرانی ضعیف و مبتلا به چند دستگی و  یکی از مهمترین ابزار این امر، برگزاری  انتخاباتی با مشارکت بالا است.  البته برگزاری انتخاباتی پرشور تنها منحصر به بعد نمایشی آن نیست، مهمترین بُعد آن قدرت و پشتوانه سرمایه قوی اجتماعی است که یک دولت با رای قاطع مردم و مشارکت بالا در انتخابات به دست می آورد و می تواند با همان قوت برای بهبود زندگی مردم و پیشرفت ایران تلاش کند.

سخنگوی دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت های خود به تفکر دولت برای مشارکت گسترده مردم اشاره کرده و می گوید: امروز با یک موج القایی جدید نیز روبرو شده ایم. عده‌ای با فرافکنی از عدم مشارکت احتمالی مردم در انتخابات، می‌گویند این بی میلی بخاطر عملکرد دولت در سال‌های اخیر است. اول اینکه تفکر دولت بر مشارکت گسترده و حداکثری در هر شرایطی است. توصیه دولت به مردم شریف ایران حضور داشتن پای صندوق‌ها و مشارکت با هر سلیقه‌ای است.
 

عبور از کرونا و تحریم با پشتوانه ی مردمی

هیچکس منکر این نمی‌شود که مردم در سه سال اخیر، تحت شدیدترین فشارها بودند اما به عقیده علی ربیعی این امر در نقطه‌ای آغاز شد که رسانه‌ های برانداز نظام از خارج علیه کلیت نظام و برخی مخالفان در داخل علیه دولت به نحوی در این صحبت‌ ها به هم می‌رسیدند. 

 بی‌تردید دولتی بدون پشتوانه آرای قاطع مردم، از آنچنان سرمایه اجتماعی برخوردار نخواهد بود که بتواند در دورانی که تحریم و کرونا، فشارهای اقتصادی و اجتماعی زیادی را بر جامعه تحمیل کرده و مردمی که نیازمند بهره برداری از مقاومت خود و تحولات پساتحریمی و پساکرونایی در زندگی خود هستند را پاسخگو باشد. بنابراین همه باید برای مشارکت بالا در انتخابات تلاش کنند.

اکنون برای حل مسایل کشور بیش از هر زمان دیگر، نیاز به ایران همدل و قوی است، نباید بدون توجه به جنگ اقتصادی و تحریم‌های بی سابقه و فراگیری کرونا، برنامه خود را حمله و هجمه به هشت سال گذشته بنا نهیم و با رویکردی نفی‌ انگارایانه به میدان بیاییم، آیا اینگونه با فرود آوردن دولت و نفی دستاوردهای گذشته، می توانیم به فرازی برسیم و آیا این کار طعنه به دستاوردهای گذشته انقلاب نیست؟

امروز همگی امیدواریم رسیدن به ایرانی متحد و قوی در دستور کار همه باشد و نامزد های انتخابات ریاست جمهوری نیز برنامه‌های ایجابی و بطور مشخص صورت مسایل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را ترسیم کنند. 

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با حضور مردم پای صندوق‌های رای برگزار خواهد شد. چهارم خردادماه اسامی هفت نامزد تایید صلاحیت شده نیز از سوی شورای نگهبان اعلام شد و عملا از آن روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز گردید.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha