راه‌اندازی موزه پرویز تناولی در مجموعه نصیرالملک شیراز

تهران - ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مجموعه دست بافته‌های عشایری و روستایی ایران، اهدایی «پرویز تناولی» به این وزارت‌خانه در موزه‌ای به نام او در مجموعه نصیرالملک شیراز به شکل دائم به نمایش گذاشته می‌شود.

به‌ گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در مراسم رونمایی و نمایشگاه منتخبی از مجموعه دست‌بافته‌های عشایری و روستایی ایران، اهدایی پرویز تناولی ۱۴۰۰ در موزه فرش ایران، با قدردانی از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (علی اصغر مونسان) برای اختصاص مکانی برای راه‌اندازی موزه استاد پرویز تناولی در شیراز و تشکر از محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، تندیس تناولی و تورج ژوله برای پیگیری راه‌اندازی این موزه گفت: به‌زودی موزه‌ای به نام استاد در مجموعه نصیرالملک که یکی از مجموعه‌های مهم و نفیس ماست، راه‌اندازی می‌شود. پرویز تناولی استاد برجسته‌ای هستند و این آثار حاصل تلاش ۶۰ ساله استاد و بودن میان عشایر است.

معاون میراث فرهنگی وزازت میراث فرهنگی افزود: حدود ۱۸ سال در استان فارس خدمت کردم و به خوبی با طوایف مختلف آشنا هستم و جنبه‌های مختلف ملموس، ناملموس و فرهنگی را در زندگی آن‌ها دیدم، بخشی از ایده‌ها و اندیشه‌های عشایر را می‌توان در دست‌بافته‌ها آن‌ها که به خوبی منعکس شده، مشاهده کرد. در واقع نمایش قدرتمند و بسیار ارزشمند فرهنگی در آن نهفته است که افراد مختلفی از جمله استاد تناولی برای ایجاد خلاقیت‌ در آثارشان استفاده کردند.

طالبیان تصریح کرد: ۱۴۰۸ اثری که استاد تناولی به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهدا کردند، به دقت ثبت و ضبط خواهیم کرد و اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در سامانه جام قرار خواهد داد.

او تأکید کرد: بسیاری از این دست‌بافته‌ها ممکن است تولید نشود. با راه‌اندازی این موزه و ارائه درست آثار، اسناد و کتاب‌هایی که قرار است در کتابخانه موزه قرار بگیرد امیدواریم همه مردم بتوانند از وجود آن بهره ببرند و راه استاد را ادامه دهند.

وی افزود: خوشحالم در کشوری زندگی می‌کنم که هنوز هم افرادی مانند استاد تناولی  وجود دارند که وقف فرهنگی انجام می‌دهند. این اتفاق که در حوزه میراث‌فرهنگی رخ داده، بسیار مهم است و می‌تواند الگویی برای سایر هنرمندان باشد که آثارشان را در دوره حیات خود به مکان‌های مهمی مانند میراث‌فرهنگی هدیه کنند و این موضوع در تاریخ ماندگار خواهد شد.

هنوز افرادی  قلبشان برای فرهنگ و تمدن این سرزمین می‌تپد

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در ادامه گفت: امروز روز بسیار خوبی برای فرهنگ و میراث‌ کشورمان است زیرا در هیاهوهای مختلف که تمام آحاد جامعه مشغول هستند، گاهی اوقات شاهد اتفاقات خوبی هستیم. در واقع تلنگری برای ما محسوب می‌شود که مشغول انجام چه کاری هستیم. در این هیاهوها هنوز هم افرادی هستند که قلبشان برای فرهنگ و تمدن این سرزمین می‌تپد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی افزود: مجموعه اهدایی پرویز تناولی یادآوری می‌کند این کشور دارای فرهنگ و تمدن ارزشمندی است و یکایک اقوام ما هنرمند هستند، بدون داشتن سواد آکادمیک آثاری را تولید کردند علاوه بر آن‌که کارکردهای روزانه دارند، دقت زیادی در خلق آن‌ها به کار رفته است و دارای معنا، مفهوم و ویژگی‌های خاصی هستند.

کارگر تصریح کرد: گاهی اوقات یادمان می‌رود در چه سرزمینی زندگی می‌کنیم و رسالت یکایک ما در جامعه چیست به ویژه رسالت افرادی که در حوزه فرهنگ و میراث‌فرهنگی فعالیت و تلاش می‌کنند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی بیان کرد: استاد تناولی و خانواده او می‌خواهند به این جامعه پرهیاهو، یادآوری کنند که وظیفه ما چیست و این اتفاق خاصی است که در این برهه از زمان رخ داده و در کمتری کشوری می‌بینید که یک هنرمند چنین احساس مسئولیتی نسبت به کشورش دارد.

او افزود: کشورهای عربی خواهان مجموعه دست‌بافته‌های عشایری و روستایی ایران که استاد پرویز تناولی جمع‌آوری کرده است، بودند و پیشنهاد میلیون دلاری برای خرید آثار به استاد داده بودند اما پرویز تناولی دوست دارد این آثار برای نسل‌های آینده باقی بماند.

موضوع وقف در زمان ساسانیان و هخامنشیان

کارگر بیان کرد: موضوع وقف و هدیه کردن از جمله موضوعاتی است که در جامعه ما ریشه گسترده‌ای دارد و حتی پیش از اسلام از زمان ساسانیان و هخامنشیان نیز به آن پرداخته شده است، مانند وقف کاروانسراها، قنات‌ها و باغ‌ها. در دوره اسلامی نیز موضوع وقف تقویت شده است.

او افزود: کشور ما با تمدن چندین هزار ساله‌ای که دارد اگر هر موضوعی را کنکاش کنیم دارای ریشه قوی است. شخصیت‌هایی مانند استاد تناولی این سنت حسنه و مسئولیت‌پذیری اجتماعی را برای ما یادآوری می‌کنند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی تصریح کرد: استاد پرویز تناولی برای جمع‌آوری این آثار زحمات زیادی کشیدند، افرادی هستند که تمام تلاش خود را برای بهره‌وری جامعه می‌کنند. استاد و خانواده او باید توسط مردم ایران تکریم شوند، افرادی مانند پرویز تناولی و تورج ژوله سرمایه‌های اجتماعی این کشور هستند.

تحقیقات و مطالعات گسترده‌ استاد تناولی درباره دستبافته‌های عشایری

پریسا بیضایی مدیر موزه فرش ایران گفت: سخن گفتن از استاد پرویز تناولی کار سختی است. قبل از آمدن به موزه فرش ایران، استاد برای من نمادی از هنرمند معاصر بودند و در عرصه هنر حجم‌سازی و مجسمه‌سازی کارهای او را از زمانی‌که دانشجو بودم دنبال می‌کردم.

او افزود: پرویز تناولی تنها این آثار را جمع‌آوری نکردند بلکه تحقیقات و مطالعات وگسترده‌ای در خصوص دستبافته‌های عشایری انجام داده است، او در زمینه هنرهای سنتی و مردم‌شناسی نیز فعال هستند. سال گذشته از شنیدن خبر اهدای مجموعه دست‌بافته‌های عشایری و روستایی ایران توسط استاد به وزارت میراث‌فرهنگی‌، گردشگری و صنایع‌دستی خوشحال شدم و از دیدن این همه آثار که مطالعات غنی پشتوانه آن است، شگفت‌زده شدم.

مدیر موزه فرش ایران تصریح کرد: هم اکنون ۱۹۸ قطعه از ۱۴۰۸ قطعه مجموعه دست بافته‌های عشایری و روستایی ایران، اهدایی پرویز تناولی در گنجینه موزه فرش ایران قرار دارد که قرار است ۹ قطعه آن به موزه فرش ایران اهدا شود و سایر آثار به موزه استاد در شیراز منتقل خواهد شد.

پدرم هنرهای کاربردی و صنایع‌دستی را برای خلق آثار خود الگو قرار داد

تندیس تناولی دختر استاد پرویز تناولی گفت: پدرم دوست داشت امروز در این مراسم حضور داشته باشند. مجموعه دست بافته‌های عشایری و روستایی ایران را طی ۶۵ سال جمع‌آوری کرد. او بارها می گفت هیچ الگویی برای افکار و ایده‌های مجسمه‌هایش نداشته است برای این‌ که در ایران مجسمه‌سازی به طور تاریخی وجود نداشته است، بنابراین هنرهای کاربردی و صنایع‌دستی را برای خلق آثار خود الگو قرار داد.

او افزود: پدرم متوجه شد جوان‌هایی که در روستاها و عشایر زندگی می‌کنند، دوست دارند شهرنشین شوند و این بافته‌ها با آمدن آنها به شهرها از بین می‌رود به ‌همین دلیل شروع به جمع‌آوری و نوشتن کتاب در خصوص دست‌بافته‌های عشایر کرد و آنها را به دنیا معرفی کرد. بسیاری از این طرح‌ها را در کشورهای مختلف کپی و به عنوان هنر مدرن از آن استفاده می‌کنند. پدرم معتقد است تمام این طرح‌ها و آثار متعلق به ایران است و باید آن‌ها را برای نسل‌های آینده نگهداری کنیم.

در این مراسم روز یکشنبه (دوم خرداد ۱۴۰۰) از ۸۸ قطعه از ۱۴۰۸ مجموعه دست بافته‌های عشایری و روستایی ایران، اهدایی پرویز تناولی با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، مدیر موزه فرش ایران و دختر استاد پرویز تناولی رونمایی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha