هدف‌گذاری برای افزایش تولید نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی 

تهران - ایرنا - مدیرعامل گروه پتروپارس گفت: با امضای قرارداد واگذاری ۱۵ حلقه چاه جدید میدان آزادگان جنوبی میان شرکت پتروپارس و یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، تمام چاه‌های این میدان تعیین تکلیف و دارای پیمانکار اجرایی شدند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پتروپارس، ‌ «حمیدرضا مسعودی» با تاکید بر تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اظهار داشت: این قرارداد در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی و با هدف ازدیاد برداشت از میادین مشترک و بازگشت به بازارهای جهانی میان شرکت پتروپارس و شرکت توسعه حفاری تدبیر به امضا رسید.

وی با اشاره به اینکه میدان آزادگان جنوبی دارای ۲۰۶ حلقه چاه است که توسعه ۳۵ حلقه از چاه‌های باقیمانده آن در شرح کار پتروپارس است، افزود: پیش از این حفاری ۱۰ حلقه چاه به شرکت ملی حفاری سپرده شده و طی دو قرارداد تقریبا همزمان، حفاری ۱۰ حلقه چاه با شرکت انرژی دانا و ۱۵ حلقه چاه نیز با شرکت توسعه حفاری تدبیر به امضا رسید تا تمام چاه‌های باقی مانده این میدان مشترک با پیمانکاران ایرانی، حفاری و تکمیل شوند.

مدیرعامل پتروپارس اعلام نمود با واگذاری این قرارداد، تمامی ۲۰۶ حلقه چاه فاز اول میدان آزادگان جنوبی تعیین تکلیف شده است.     

مسعودی با تاکید بر اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های این شرکت، بیان کرد: این قرارداد در قالب EPDS شامل انجام خدمات مهندسی، خرید، حفاری و سرویس‌های حفاری منعقد شده و شامل حفاری ۱۵ حلقه چاه جدید و تکمیل دو حلقه چاه تعلیقی در مدت ۲۰ ماه است.

وی با اشاره به اینکه طبق شرح کار در مجموع ۵۶ هزار متر حفاری صورت می‌گیرد، گفت: پیمانکار مذکور موظف است با استفاده از دستگاه‌های حفاری خشکی، به حفاری و تکمیل ۱۰ حلقه چاه جدید افقی، چهار حلقه چاه جدید عمودی و یک حلقه چاه جدید دفع پساب بپردازد.

مسعودی افزود: پیش بینی می‌شود علاوه بر حفاری چاه‌های بیان شده، با تکمیل دو حلقه چاه تعلیقی، برداشت از میدان مشترک آزادگان جنوبی با افزایش ۱۸ هزار بشکه‌ای در روز همراه شود.

مدیرعامل گروه پتروپارس تصریح کرد: با توجه به تامین و آماده بودن برخی از تجهیزات و کالای مورد نیاز در این قرارداد، انتظار می رود حفاری این چاه ها در کوتاه ترین زمان ممکن انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، میدان آزادگان جنوبی یکی از مهمترین میادین مشترک غرب کارون به شمار می رود. برداشت نفت ایران از این میادین مشترک در ۸ سال گذشته ۶ برابر افزایش داشته و از ۷۰ هزار بشکه در روز به ۴۲۰ هزار بشکه رسیده است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha