اثرگذاری ۳۳ درصدی دوز اول آسترازنکا در برابر گونه هندی کرونا

تهران- ایرنا- محققان آژانس سلامت عمومی انگلیس دریافتند دوز اول واکسن آسترازنکا در برابر گونه هندی بیماری کووید ۱۹ که با عنوان B.۱.۶۱۷.۲ شناخته می‌شود، تنها ۳۳ درصد موثر است و دریافت دوز دوم واکسن، میزان اثرگذاری آن را تا ۵۵ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از گاردین، نتیجه این تحقیقات از آن جهت دارای اهمیت است که این گونه در هندوستان به گونه غالب ویروس تبدیل شده و بیش از ۹۰ درصد واکسیناسیون این کشور با استفاده از واکسن آسترازنکا انجام گرفته است.

گونه B.۱.۶۱۷.۲ چندین جهش ژنتیکی در پروتئین تاجدار ویروس دارد و تحقیقات محققان هندی نشان می‌دهد واکسن آسترازنکا در برابر این گونه میزان کمتری پادتن در بدن تولید می‌کند.


واکسن فایزر بر جهش هندی ویروس کرونا موثر است

مقامات انگلیسی اعلام کردند ایمنی حاصل از تزریق دو دوز واکسن فایزر روی گونه هندی ویروس کرونا مشابه سطح ایمنی حاصل از تزریق این واکسن بر گونه غالب انگلیسی است.

بر اساس تحقیقاتی که پیش از این توسط بنیاد سلامت عمومی انگلیس انجام گرفته است، واکسن فایزر دو هفته پس از تزریق دوز دوم به میزان ۸۸ درصد بر گونه B.۱.۶۱۷.۲  ویروس کرونا که در انگلیس شیوع دارد، موثر است. این در حالی است که واکسن مذکور بر گونه غالب ویروس انگلیسی که با عنوان B.۱.۱.۷ یا کنت شناخته می‌شود، ۹۳ درصد اثرگذار است.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

انگلیس اولین کشور اروپایی بود که واکسیناسیون را آغاز کرد و آن را سریع‌تر از سایر کشوها پیش برد. اما اکنون دچار چالش شیوع گونه‌های مختلف ویروس کرونا شده است. بر اساس برنامه‌های دولت انگلیس قرار است محدودیت‌های باقی‌مانده در خصوص کووید ۱۹ تا روز ۲۱ ژوین به طور کامل برداشته شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha