تغییرات شاخص بورس بازارهای  آسیا و اقیانوسیه

تهران- ایرنا - شبکه خبری سی ان بی سی در گزارشی اعلام کرد شاخص های بورس در بازارهای آسیا و اقیانوسیه روز دوشنبه با تغییر محسوسی همراه بوده به طوری که در برخی از بازارهای شاخص بورس افزایش و در تعداد دیگری با کاهش همراه بود.

به گزارش ایرنا ،این شبکه خبری آمریکایی در ادامه این گزارش اضافه کرد شاخص بورس در کشورهای ژاپن، سنگاپور، اندونزی و مالزی با بیشترین افزایش شاخص همراه بود.

بر پایه این گزارش، شاخص بورس نیکی ژاپن با  افزایش ۰.۴ درصدی ، « تاپیکس» ۰.۵۴ درصد  ، « استریت تایمز » سنگاپور با رشد ۰.۳۹ درصدی ، « جاکارتا کامپوزیت » اندونزی با ۰.۴۷ درصد افزایش و بورس مالزی نیز  ۰.۸۲ درصد  رشد داشت.

در کره جنوبی نیز شاخص « کسپی» ۰.۲۹ درصد سقوط کرد و شاخص « هانگ سنگ » هنگ کنگ با کاهش ۰.۵۹ درصدی رو به رو شد.

شاخص های بورس « شانگهای کامپوزیت » چین با ۰.۳۵ درصد و « شنزن کامپوننت » با ۰.۸ درصد نیز سقوط کردند. 

شاخصی « ای.اس.ایکس ۲۰۰ » استرالیا نیز  ۰.۰۸ درصد  افزایش یافت.

شاخص های  « ریو تینتو » و « فورتسکیو » به ترتیب با ریزش ۱.۵۹ درصدی و ۲.۶۹ درصدی مواجه شدند و در انتها شاخص بورس « بی.اچ.پی » هم ۱.۳۸ درصد کاهش یافت. 

این اقدام در پی سقوط شاخص بورس  « داو جونز » و شاخص « اس. اند. پی ۵۰۰ » برای چهارمین و دومین هفته متوالی اتفاق افتاد. 

 این در حالی است که هفته گذشته داده ها و اطلاعات از بازگشت بازار در امریکا و در اروپا به دلیل کاهش محدودیت های کرونا و بازگشایی کسب و کارها خبر داده بود.

تحلیل گران اقتصادی در موسسه « تحقیقات ای.ان.زد » بر این باورند بحث در بازارهای مالی بر سر این نیست که چگونه هر چه سریع تر می توان تولید ناخالص داخلی را بازسازی کرد بلکه  مهم این است که این بازسازی چگونه انجام خواهد شد.

تحلیلگران می گویند زمان زیادی نیاز است تا به سوالات درباره تورم پاسخ داد. اما در عین حال انتظار دارند « فدرال رزرو » بانک مرکزی  آمریکا هدایت بازار جهانی را  به شکلی مناسب بدست گیرد. 

در ادامه این گزارش آمده است قیمت جهانی نفت روز دوشنبه در ساعت های  کار بورس آسیا افزایش یافته است. 

نفت خام آمریکا با افزایش ۰.۸۳ درصدی به ۶۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید . این در حالی است که شاخص جهانی نفت برنت با رشد ۰.۸۳ درصدی به ۶۶ دلار و ۹۹ سنت افزایش یافته است. 

گفتنی است سرمایه گذاران نسبت به افزایش تقاضای سوخت در اروپا و آمریکا به دلیل روند سریع واکسیناسیون و برداشتن محدودیت ها خوش بین هستند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha