کشت متراکم گلخانه‌ای نیاز آبی را ۱۰ برابر کمتر می‌کند

شهرکرد- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به بروز پدیده خشکسالی و کاهش شدید منابع آب گفت: کشت متراکم گلخانه‌ای نیاز آبی را ۱۰ برابر کمتر می‌کند.

عطاءالله ابراهیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: با تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی و توسعه کشت متراکم گلخانه‌ای می‌توان علاوه بر صرفه‌جویی قابل‌توجه در منابع آبی، زمینه افزایش تولید تا ۱۵ برابر را فراهم کرد.
وی افزود: در همین راستا الگوی کشت باید با محوریت بهره‌وری بهینه از منابع آب تهیه، تدوین و اجرایی شود.
ابراهیمی توسعه شهرک‌های کشاورزی و دامپروری و کارگاه‌های تولید قارچ خوراکی در چهارمحال و بختیاری را ضروری اعلام و تصریح کرد: استفاده از پایه‌های مقاوم به خشکی مانند بادام، انگور و پسته می‌تواند در مدیریت منابع آب و ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات نقش‌آفرین باشد.
وی یادآور شد: استفاده از کشت گیاهان دارویی در استان مانند گل‌محمدی، موسیر و زعفران علاوه بر صرفه‌جویی در منابع آب، باعث افزایش اشتغال، کاهش نرخ بیکاری، رونق اقتصادی و بهره‌وری در تولید خواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در کشت بهاره باید استفاده از ارقامی با دوره رشد کوتاه و تطابق بیشتر با پراکنش بارندگی منطقه بهره‌گیری شود.
وی گفت: کشت گیاهان کم‌توقع و ارقام زودرس پُرمحصول مانند گلرنگ و همچنین اولویت‌دهی به گیاهان پاییزه برای استفاده از ظرفیت بارندگی‌های پاییز، زمستان و بهار سالانه مورد توجه کشاورزان قرار گیرد.
ابراهیمی تاکید کرد: در کشت‌های گلخانه‌ای می‌توان با مصرف یک لیتر آب بر ثانیه ۲۰۰ تن سبزی و صیفی برداشت کرد و این در حالی است که در فضای باز کشاورزی با همین مقدار آب و زمین، تنها ۲۵ تن محصول برداشت می‌شود.
وی افزود: تولید قارچ کمترین نیاز به آب در بخش کشاورزی را دارد به‌طوری که با مصرف سه‌دهم لیتر آب بر ثانیه می‌توان از هر ۲ هزار مترمربع زمین، سالانه ۲۰۰ تن محصول برداشت کرد.
به گزارش ایرنا، هم‌اکنون ۲۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، ۳۴۲ هزار هکتار جنگل، یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار مرتع در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.
سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، زراعی، باغی و شیلات و آبزیان در چهارمحال و بختیاری تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

هم‌اکنون ۳۲ هکتار گلخانه در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارد.
چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با جمعیتی افزون‌بر ۹۷۹ هزار نفر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha