دستورکار اصلاح‌طلب‌ها برای انتخابات چیست؟

تهران- ایرنا - «محمد سالاری» عضو جبهه اصلاحات ایران با رد احتمال حمایت اصلاح طلبان از کاندیدای غیراصلاح طلب به ایرنا گفت: اصلاح طلبان در انتخابات پیش‌ رو نه به استراتژی تحریم انتخابات رو می‌آورند و نه به حمایت از کاندیدای سایر جناح‌ها تن خواهند داد. کاندیدای تمام اصلاح طلب حق این جریان سیاسی است.

روز ۲۸ خرداد ماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌ دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. در این میان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری از ابعاد مختلف دارای نکات متمایزی نسبت به انتخابات پیشین ریاست جمهوری در طول تاریخ انقلاب اسلامی  است. در هیچ انتخاباتی نگرانی بابت میزان مشارکت مردم در انتخابات به اندازه این دوره نبوده است. در انتخابات ادوار گذشته مساله کاندیدای پوششی و حضور پرتعداد دواطلبان انتخاباتی از یک جناح به این میزان و شدت سابقه نداشته که در این انتخابات شاهد آن هستیم. با در نظر گرفتن همه جهات، انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری قطعا از مهم ترین انتخابات ریاست جمهوری در طول چهار دهه گذشته است. در گفتگو با «محمد سالاری» عضو شورای شهر تهران و همچنین عضو جبهه اصلاحات ایران، مساله الزامات مشارکت حداکثری در انتخابات ۲۸ خرداد و استراتژی‌ های انتخاباتی جریان اصلاح طلب را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم.

 حمایت از کاندیدای اجاره‌ ای در دستور کار اصلاح طلبان نیست

تفاوت انتخابات امسال با انتخابات گذشته
سالاری با در پاسخ به این پرسش که نگرانی بابت قهر مردم با صندوق رای را با چه ساز و کارهایی می‌توان رفع کرد، گفت: انتخابات پیش‌رو در فضایی شکل می‌گیرد که از اصل متفاوت با همه انتخابات گذشته است. کمتر از یک ماه به انتخابات زمان باقی مانده مردم تازه متوجه شدند که چه کسانی می‌خواهد داوطلبان انتخابات ریاست جهوری شوند.این در حالی است که در انتخابات گذشته از چند ماه مانده به انتخابات، کاندیدا های اصلی جناح‌ های سیاسی مشخص بودند.
وی افزود: از طرف دیگر فضای حاکم بر بستر جامعه هم فضای نا امیدی است و دلخوری از نظامات تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور در بین مردم به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی پر رنگ است. در سال های اخیر در نتیجه پیامدهای  اقدامات ترامپ اوضاع اقتصادی کشور هم بغرنج تر شد. همین امر باعث تشدید نارضایتی مردم شده است. بنابراین با توجه به این نکات به نظر می‌رسد که در حال حاضر توپ در میدان نهاد های نظارتی و شورای نگهبان است.
وی ادامه داد: در انتخابات پیش رو با توجه به سابقه عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ ها، افراد شایسته زیادی از جریان اصلاحات بر خلاف اصولگرایان اساسا در انتخابات ثبت نام نکردند.در همین فضا تعدادی کمی از اصلاح طلبان در انتخابات ثبت نام کردند که حذف همین تعداد هم امکان شکل گیری نشاط انتخاباتی را از بین می‌برد.
 

مشکلات کشور نتیجه چه اقداماتی است
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در حال حاضر اصولگرایان همه مشکلات کشور را در نتیجه اقدامات دولت عنوان می‌کنند و به گونه ای حرف می زنند که انگار در حکومت هیچ نقشی نداشتند. در حالی که نهادهای انتصابی به صورت کامل در اختیار این جریان است که در بخش های مختلف هم قدرت زیادی دارند.
وی ادامه داد: علاوه بر نهادهای انتصابی، این جریان در نهادهای انتخاباتی هم حضور داشته و بخش مهمی از مشکلات کشور در نتیجه اقدامات این جناح به وجود آمده است. اما با وجود این همه تخریب علیه دولت و اصلاح طلبان در تلویزیون اجازه داده نمی‌شود که نمایندگان جریان اصلاحات حضور پیدا کرده و سخنان این افراد را نقد کنند. از خود دفاع کنند.همین امر باعث شده برخی از مردم فکر کنند که همه مشکلات به خاطر عملکرد دولت فعلی است.
عضو شورای شهر تهران افزود: اگر رسانه ملی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر مشارک حداکثری می خواهد عمل کند در همین مدت زمان باقی مانده اجازه بدهد که نمایندگان جریان های مختلف سیاسی در صداوسیما حضور پیدا کرده و به گفتگو با یکدیگر بپردازند. در کنار این رویکرد صداوسیما و رویکرد شورای نگهبان مبنی بر حضور نماینده همه سلایق انتخابات رقابتی شکل گرفته و مشارکت افزایش پیدا خواهد کرد.

تحت هیچ شرایطی از کاندیدای اجاره ای حمایت نخواهیم کرد
سالاری در پاسخ به این سوال که برخی مدعی هستند اصلاح طلبان در نهایت از کاندیدای غیر اصلاح طلب حمایت خواهند کرد آیا شما این مساله را تایید می کنید، گفت: من به عنوان یکی از اعضای نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان به هیچ عنوان چنین احتمالی را ممکن نمی دانم. جریان اصلاح طلب تصمیم گرفته که با کاندیدای اصلی خود در انتخابات ورود کند. با توجه به اینکه اصلاح طلبان اعتقاد عمیق به جمهوریت و مردم سالاری نظام دارند هیچ وقت به تحریم انتخابات نخواهند رفت و در این انتخابات هم تحریم در دستور کار نیست. از طرف دیگر هم  البته انتظار داریم که با کاندیدای خودمان در انتخابات شرکت کنیم. بنابراین حمایت از کاندید ای اجاره ای به هیچ عنوان جزو سیاست های نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نیست.

بخشی از اصولگرایان کاندیدای پوششی هستند
عضو جبهه اصلاحات ایران در مورد حضور پرتعداد افراد شاخص جریان اصولگرایی در انتخابات هم گفت: جریان اصولگرایی نحله‌های مختلفی دارد. برخی از نحله های این جریان رویکردهای تندی دارند و حتی افراد معتدل جناح خود را مورد حمله و توهین قرار می‌دهند. بنابراین طیفی از این جریان بخش دیگر اصولگرایان را قبول ندارند و همین امر می تواند یکی از عوامل حضور پرتعداد افراد این جریان در انتخابات باشد. نکته دوم هم اینکه بخشی از افراد اصولگرا که در انتخابات ثبت نام کردند قطعا کاندیدای پوششی هستند.
وی با اشاره به انتقادات اصولگرایان از استفاده اصلاح طلبان از استراتژی کاندیدای پوششی در انتخابات سال ۹۶ گفت: استفاده این دوستان از چندین کاندیدای پوششی نشان می دهد که ادعاهای این افراد در مورد انقلابی گری و دغدغه منافع نظام و مردم را داشتن چندان به واقعیت نزدیک نبوده و برای کسب قدرت خیلی از ادعاها رنگ می بازد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha