۲ خرداد ۱۴۰۰، ۲۳:۱۹
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84340559
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هواپیمای فرود آمده در مینسک؛ فرودگاه را به مقصد ویلنیوس ترک کرد 

مسکو - ایرنا - هواپیما رایان ایر (Ryanair) که عصر یکشنبه به دلیل فرود اجباری در فرودگاه مینسک به زمین نشسته بود بعد از چند ساعت توقف بلاروس را به مقصد ویلنیوس پایتخت لیتوانی ترک کرد.

به گزارش ایرنا، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر که از آتن به ویلنیوس پرواز می کرد، در فرودگاه مینسک فرود اضطراری انجام داد. «رومان پروتاسویچ»، بنیانگذار کانال تلگرامی مخالف بلاروس (Nexta)که سرنشین بود توسط پلیس بلاروس دستگیر شد. بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ بعد از کنترل امنیتی مسافران از مینسک حرکت کرده و راهی ویلنیوس شد.

رییس شورای اروپا از مقام های بلاروس خواسته بود بلافاصله کادر پروازی و همه مسافران هواپیمای رایان ایر در فرودگاه مینسک را آزاد و به هواپیما اجازه پرواز دهند.

 میشل رییس شورای اروپا با تاکید بر لزوم بررسی قابل توجه دلیل فرود اچباری هواپیمای رایان ایر در مینسک گفت:  ضرورت دارد توسط سازمان هواپیمایی بین المللی (ایکائو)  دلایل  شرایط فرود اجباری هواپیمایی رایان ایر (Ryanair) در مینسک بررسی شود.

وی همچنین خواستار آزادی مسافران هواپیمایی شده بود که از آتن به ویلنیوس می رفت.  

میشل ادامه داد که از گزارش های  مربوط به فرود اجباری رایان ایر در مینسک بسیار نگران هستم. ما از مقام های بلاروس می خواهیم بلافاصله هیات مدیره و همه مسافران آن را آزاد کنند. تحقیقات ایکائو در مورد این حادثه باید قابل توجه باشد.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز از وضعیت پیش آمده در فرودگاه میسنک ابراز نگرانی کرد. وی در توییتر خود نوشت که "به پاسخی سخت و جهانی از طرف اروپایی ها نیاز است. " سوفی ویلمز، وزیر امور خارجه بلژیک هم گفت که فرود و بازداشت اجباری پروتاسویچ "غیرقابل قبول" است و "نیاز به توضیح فوری دارد. "

ناتو خواستار تحقیقات بین المللی در مورد حادثه رایان ایر است

جنس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، گفت که این بلوک نظامی "فرود اجباری" هواپیمای رایان ایر در مینسک و دستگیری بنیانگذار کانال تلگرامی نکستا (رومن پروتاسویچ) را تحت نظر دارد.

استولتنبرگ این حادثه را "خطرناک" خواند و گفت که آن را "نیاز به تحقیقات بین المللی" می داند.

هواپیمای رایان ایر حامل پروتاسویچ به دلیل پیامی از سوی کنترل کنندگان ترافیک فرودگاه مینسک به زمین نشست.

وزارت دفاع بلاروس گزارش داد که « پس از تصمیم خلبان برای فرود هواپیما در مینسک، میگ -۲۹ به هوا بلند شد. کمیته تحقیق کشور یک پرونده جنایی را برای گزارش آگاهانه دروغین خطر آغاز کرد.»

رایان ایر نیز اعلام کرد که پیام در مورد تهدید برای هواپیمای رایان ایر در پرواز آتن-ویلنیوس، از طرف کنترل کنندگان ترافیک هوایی بلاروس انجام شد.

رایان ایر گزارش داد که به این شرکت دستور داده شد تا به نزدیکترین فرودگاه برسد. به گفته این شرکت، این فرودگاه در مینسک بود. پس از فرود این هواپیما در مینسک، بنیانگذار کانال تلگرامی نکستا (رومان پروتاسویچ)، که در بلاروس به سازماندهی آشوب و دامن زدن به خصومت اجتماعی متهم شد، بازداشت شد.

رایان ایر(Ryanair)  گفت که این رویداد فرود اضطراری را به همه سرویس های امنیتی ملی مربوطه اروپا اطلاع داده است.

  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha