نسخه نویسی الکترونیکی؛ کاهش خطای انسانی یا نظامند کردن اقلام تجویزی

قزوین-ایرنا- نسخه نویسی الکترونیکی یکی از تکالیف قانونی و میراث دولت است که اجرای آن براساس برنامه‌های پنجم و ششم توسعه در کشور آغاز شد، کارشناسان معتقدند که نسخه نویسی الکترونیکی باعث کاهش خطای پزشکی می شود و اقلام تجویزی را نیز نظام مند می کند

به گزارش ایرنا، سال ۱۳۹۵ بود که طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی برای نخستین‌بار در مطب پزشکان طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی برای تسهیل روند کاری داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینک راه‌اندازی شد.

سازمان بیمه سلامت طرح نسخه نویسی الکترونیک را از آبان ماه سال ۱۳۹۸ با اجرا در ۲۳۵ شهر آغاز کرد و در استان قزوین نیز این طرح برای نخستین بار در شهر محمدیه بصورت پایلوت آغاز شد.

براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان بیمه سلامت استان قزوین، در حال حاضر ۹۵ درصد از پزشکانی که با این سازمان قرارداد دارند؛ در حال ارسال آنلاین نسخه‌های پزشکی‌ هستند، همچنین ۱۰۰ درصد داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی طرف قرارداد با بیمه سلامت، در حال انجام نسخه‌پیچی‌های الکتریکی در بحث آزمایشگاهی ، تصویربرداری و داروخانه‌ها هستند.

 علاوه بر این، طرح نسخه الکترونیک به تمام بیمارستان های دولتی ابلاغ شده و هم اکنون در ۴۰ درصد از بیمارستان های استان این طرح به مرحله اجرا رسیده است.

معاون خرید راهبردی و اسناد پزشکی سازمان تامین اجتماعی استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه حذف دفترچه های درمان از نظر حقوق شهروندی کمک بزرگی به بیمه شدگان کرده است، گفت : بسیاری از بیمه شدگان به دلایل مختلفی مثل تعویض دفترچه درمانی و یا تمدید تاریخ انقضای آن مجبور به مراجعه حضوری به شعب بیمه بودند که اجرای این طرح آن ها را از اتلاف وقت معاف کرده است.

دکتر زهرا یوسفی، افزود : گم شدن دفترچه بیمه، در دسترس نبودن دفترچه به هنگام کار و سفر نیز از دلایل منطقی تحول در این حوزه از نظام سلامت است.

یوسفی ادامه داد: با اجرایی شدن طرح نسخه نویسی الکترونیک، هر فرد بیمه شده می تواند در هر کجای ایران که باشد، از خدمات درمانی با همراه داشتن کد ملی بهره مند شود.

نسخه الکترونیک، فرانشیز پزشکان را ۱۰ هزار تومان بیشتر کرده است.

معاون خرید راهبردی و اسناد پزشکی سازمان تامین اجتماعی قزوین افزود: سازمان تامین اجتماعی، فرانشیز درمانی پزشکانی که از طرح نسخه الکترونیک استفاده می کنند را ۱۰ هزار تومان بیشتر از نسخه دستی در نظر گرفته است.

یوسفی با اشاره به اینکه حدودا ۸۰ درصد از نسخه های تولید شده به صورت الکترونیکی و ۲۰ درصد نسخه ها به صورت کاغذی ارائه می شود؛ تصریح کرد: مشوق هایی برای اجرای ۱۰۰ درصدی طرح نسخه الکترونیک برای پزشکان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه درمانگاه های خصوصی نیز ۵۰ درصد نسخ شان به صورت الکترونیکی به داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینک صادر می شود؛ اظهار داشت: در داروخانه ها و مراکز پاراکلینیک به صورت ۱۰۰ درصد نسخه پیچی الکترونیکی صورت می گیرد.

معاون خرید راهبردی و اسناد پزشکی سازمان تامین اجتماعی قزوین ، با اشاره به اینکه شرایطی نیز برای پزشکانی که طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی نیستند فراهم شده است، افزود: تمام پزشکان می توانند نسخه الکترونیکی صادر کنند و هیچ منعی در این خصوص وجود ندارد.

نسخه نویسی الکترونیکی؛ کاهش خطای انسانی یا نظامند کردن اقلام تجویزی

تخصیص وام ۵ میلیارد تومانی به دانشگاه علوم پزشکی قزوین 

یوسفی، جمع آوری سوابق درمانی بیمه شدگان را از دیگر مزایای طرح نسخه الکترونیک دانست و افزود: بانک اطلاعاتی جامع از سوابق درمانی افراد جامعه یکی از مهمترین موضوعاتی است که در این طرح دیده شده است. به همین خاطر از بیمه شدگان تقاضامندیم کد ملی خود را در اختیار درمان فرد دیگری قرار ندهند چراکه ممکن است سوابق درمانی افراد موجب اختلال در روند درمان های بعدی شود.

 وی ادامه داد: پس از دریافت خدمات درمانی برای بیمه شدگان، پیامک ارسال می شود تا بیمه شده متوجه سوء استفاده های احتمالی از کد ملی و حق بیمه خود شود و در صورتی که دریافت خدمات از سوی وی نباشد می تواند با مراجعه به شعب بیمه درخواست رسیدگی دهد تا فرد متخطی شناسایی شود.

یوسفی با بیان اینکه، ۷۰۰ پزشک در حال حاضر در استان قزوین از اجرای طرح نسخه الکترونیک استقبال کرده اند؛ افزود: یکی از ماندگارترین خدماتی که هر پزشک می تواند داشته باشد، استفاده از نسخه الکترونیک و گردآوری پرونده سلامت و سوابق درمانی افراد است.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی با تخصیص یک سری وام ها به دانشگاه های علوم پزشکی، قدم مثمرالثمری در اجرای این طرح برداشته است و در کل ایران تمام دانشگاه های علوم پزشکی برای تکمیل زیرساخت های لازم این طرح، تسهیلات دریافت کرده اند و بیشترین میزان تسهیلاتی که در دانشگاه های علوم پزشکی تعلق گرفته است، برای دانشگاه علوم پزشکی قزوین بوده است.

یوسفی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی قزوین، مبلغی بالغ بر ۵ میلیارد تومان دریافت کرده است که بخش بزرگی از آن برای ایجاد زیرساخت خدمات الکترونیک و بخش کوچکی از آن برای تجهیز بیمارستان رحیمیان بوده است.

نسخه الکترونیک بازوی حرکتی تکمیل روند درمان است.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان قزوین نیز گفت: طرح نسخه الکترونیکی در کشور در واقع آغاز طرح و پرونده هوشمند سلامت است که از طریق آن سوابق درمانی افراد و همچنین مصرف داروهای مصرفی بیمار ثبت می شود تا در زمان بحران و تشخیص بتوان از این سوابق استفاده کرد.

دکتر محمد صادق بابایی افزود: نسخه الکترونیک بازوی حرکتی تکمیل روند درمان است و سیر درمان را جامع و کامل می کند و موجب تقویت اثر بخشی درمان می شود.

بابایی با بیان اینکه این طرح در برنامه ششم توسعه کشور دیده شده است، اظهار داشت: زیر ساخت های لازم برای استفاده ۱۰۰ درصدی از این طرح در استان قزوین مهیا است.

مدیر کل سازمان تامین اجتماعی استان قزوین تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد از مراکز درمانی که شامل درمانگاه ها، مطب ها، مراکز پاراکلینیک و داروخانه ها می باشند، از طرح نسخه الکترونیک استفاده می کنند و درخصوص خدمات و بستری افراد در بیمارستان ها به صورت الکترونیک، توافقاتی از طرف وزارت بهداشت با بیمه سلامت و تامین اجتماعی شده است و بر این اساس پرونده افراد بستری به صورت الکترونیکی به سازمان های مربوطه ارجاع داده می شود.

بابایی ادامه داد: تا اوایل مردادماه امسال تمام خدمات درمانی در استان قزوین الکترونیکی خواهد شد.

نسخه نویسی الکترونیکی؛ کاهش خطای انسانی یا نظامند کردن اقلام تجویزی

۹۵ درصد مراکز درمانی نسخه الکترونیک را اجرا کرده اند

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین نیز گفت : نسخه نویسی کاغذی دارای معایب بی شماری بود که یکی از این معایب بد خطی پزشکان و احتمال وقوع خطاهای پزشکی بود که اجرای نسخه نویسی الکترونیک تا حدود زیادی مشکلات متعدد دفترچه کاغذی را بهبود بخشید و کاهش مصرف کاغذ شده است.

دکتر قاسم بهرامی افزود: در حال حاضر آمار مشارکت مؤسسات طرف قرارداد، مطب پزشکان، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تصویر برداری، بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به ۹۵ درصد رسیده است و تلاش می‌کنیم تا پایان خرداد ماه سال جاری میزان تحت پوشش به ۱۰۰ درصد برسد.

مدیر کل بیمه سلامت استان قزوین اظهار داشت: با اجرای نسخه الکترونیک می‌توان تداخل دارویی و اشتباهات دارویی به صفر رسیده است و همچنین پرداخت حق الزحمه پزشکان را به روز کرده است.  

رهاورد: 

نسخه نویسی الکترونیک مشکلات متعدد نسخه نویسی کاغذی را رفع کرده و باعث صرفه جویی و کاهش هزینه‌های مراقبت، کاهش اشتباهات نسخه نویسی، خطاهای دارویی، عوارض ناخواسته دارویی و بهبود دارو درمانی و سلامت بیمار می‌شود.

هرچند یکی از اهداف اجرای طرح نسخه الکترونیک، حذف کامل دفترچه‌های کاغذی بیمه است، اما با توجه به مشکلات زیرساختی در زمینه اینترنت یا سخت افزارهای مورد نیاز، به نظر می‌رسد حذف کامل دفترچه‌های کاغذی باید با سربرگ ویزیت مدتی جایگزین شود تا آسیبی به گیرندگان خدمات درمانی وارد نشود. 

کنترل هزینه‌های اضافی و غیر ضروری سلامت نیز از دغدغه‌های متولیان نظام سلامت کشور بوده که انتظار می‌رود با اجرای کامل طرح نسخه الکترونیکی به سرانجام برسد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha