زلزله به ۷ مدرسه خراسان شمالی خسارت زد

بجنورد-ایرنا- معاون مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: وقوع زلزله ۵.۵ و ۵.۴ ریشتری روز دوشنبه هفته گذشته به هفت مدرسه در روستاهای شهرستان های گرمه و جاجرم خسارت وارد کرده است.

صادق رمضان زاده روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وقوع زلزله هفته پیش به پنج مدرسه روستایی در گرمه و 2 مدرسه روستایی در جاجرم خسارت وارد کرد که در مجموع ۶ مدرسه نیاز به تعمیر و یک مدرسه در جاجرم نیاز به بازسازی پیدا کرده است.

وی گفت: میزان خسارت زلزله به مدارس ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که ۲ میلیارد ریال مربوط به شهرستان گرمه و مابقی مربوط به شهرستان جاجرم است.

وی افزود: خسارت زلزله به مدارس گرمه جزئی است، بیشترین خسارت ها در این شهرستان در روستای قزل حصار سفلی است.

معاون مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهار داشت: در شهرستان جاجرم یک مدرسه که نیاز به تخریب داشت، در این زلزله خسارت دیده است که باید بازسازی شود.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید.

وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه موجب شد تا مردم برخی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خود را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha