بارش‌های پراکنده بهاری در هفته جاری کردستان را فرا می‌گیرد

سنندج - ایرنا - رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: از امروز شنبه تا روز چهارشنبه به تناوب شاهد ناپایداری‌های جوی در سطح استان به شکل افزایش ابر، وزش باد شدید، در برخی از نقاط بارش باران به همراه رعد و برق و احتمال بارش تگرگ خواهیم بود.

نشمیل احمدیانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش‌ها به شکل رگباری و پراکنده است و در نیمه شمالی و شرقی و تا حدودی نواحی مرکزی استان بیشتر رخ می‌دهد که امکان آبگرفتگی موقت معابر شهری و روستایی در برخی از مناطق یاد شده دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: بیشترین شرایط ناپایداری در بعدازظهر و اوایل شب روزهای سه شنبه و چهارشنبه پیش بینی می‌شود که امکان آبگرفتگی‌های موقت در برخی از مناطق استان وجود دارد.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: به تدریج از امروز شنبه، تا آخر هفته شرایط شکل گیری گرد و خاک بر روی عراق و سوریه و انتقال بخشی از آن به نیمه غربی کشور به خصوص از روز سه شنبه وجود دارد که می‌تواند موجب کاهش کیفیت هوا و دید افقی در سطح استان شود.

وی اضافه کرد: از امروز تا روز سه شنبه به تدریج میانگین دمای شبانه روزی چهار تا ۶ درجه سلسیوس کاهش می‌یابد که از گرمای هوای سطح منطقه کاسته می‌شود.

احمدیانی میانگین دمای استان در شبانه روز گذشته را حدود ۳۳ درجه سانتی گراد اعلام کرد و افزود: در این مدت "سلین اورامان" با دمای ۳۸.۶ درجه و "سراب شهرک" با دمای ۴.۶ درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و سردترین نقطه استان بودند.

وی یادآور شد: دمای هوای شهر سنندج مرکز استان نیز در شبانه روز گذشته در سردترین زمان ۱۲ درجه و در گرمترین حالت ۳۵ درجه سانتی گراد بود.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۸۸ میلی‌متر بوده است که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته (۴۹۷ میلی‌متر) ۴۲ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) حدود ۴۱۴ میلی‌متر، ۳۱ درصد کاهش داشته است.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha