قطع یارانه دولتی نیروگاه های زغال سنگ در هفت کشور ثروتمند

تهران- ایرنا- کشورهای عضو گروه ۷ در نشست روز گذشته خود از قطع یارانه های دولتی تخصیص داده شده به نیروگاه های زغال سنگ تا پایان سالجاری میلادی با هدف رفتن به سوی انرژی پاک خبر دادند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری فرانسوی، گروه هفت کشور ثروتمند (جی۷) روز جمعه توافق کردند که تامین بودجه دولتی را برای نیروگاه های زغال سنگ تا پایان سال جاری پایان دهند و تا سال ۲۰۳۰میلادی به سمت منابع انرژی پاک بروند.

پیش از نشست رهبران هفت کشور ثروتمند در ماه آینده در انگلیس، وزیران آب و هوا و محیط زیست کشورهای جی۷ پس از یک جلسه مجازی دو روزه، بار دیگر بر تعهد خود برای حفظ افزایش دمای کره زمین زیر ۱.۵ درجه سانتیگراد تا سال ۲۰۵۰ تاکید کردند. دانشمندان می گویند هر افزایش دمایی بیش از میزان مذکور باعث تغییر غیرقابل کنترل اوضاع می شود.

وزرای حاضر در این نشست مجازی گفتند: «با درک اینکه ادامه سرمایه گذاری جهانی در تولید برق بدون کنار گذاشتن زغال سنگ با حفظ ۱.۵ درجه سانتیگراد دمای کره زمین ناسازگار است، تاکید می کنیم که سرمایه گذاری های بین المللی در بخش زغال سنگ باید متوقف شود.

«آلوک شارما» نماینده انگلیس و رئیس منتخب نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد که قرار است در  ماه نوامبر (آبان) در گلاسکو برگزار می شود، گفت که این همایش چراغ سبزی برای جهان است که نشان می دهد استفاده از زغال سنگ در حال کنار گذاشتن است.

این اقدام به دنبال توصیه آژانس بین المللی انرژی در اوایل این هفته انجام شد که اگر قرار است تا سال ۲۰۵۰ جهان به انتشار کربن خنثی برسد، باید تمام پروژه های آینده سوخت فسیلی لغو شوند.

وزیر محیط زیست آلمان این توافقنامه را "گامی مهم و رو به جلو" خواند که به کشورهای صنعتی اعتبار می بخشد تا دیگران را به پیروی از این امر ترغیب کنند.

«باربارا پومپیلی» همتای فرانسوی وی هم در سخنانی ضمن تائید این طرح گفت: «این امر "زمینه را برای انتقال سریع به سمت انرژی پاک فراهم می کند».

کشورهای جی۷ شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، آمریکا و انگلیس هستند که همزمان کشورهای اصلی تولیدکنندگان خودرو بشمار می روند. این کشورها در ادامه توافق کردند که به سرعت از صنعت خودروهای بنزینی ظرف یک دهه پیش رو گذر کنند.

این گروه در ادامه نشست خود تاکید کرد که هدف اصلی از بین بردن "یارانه های ناکارآمد سوخت های فسیلی" تا سال ۲۰۲۵ و پیروی سایر کشورها از این مسیر است.

براساس اهداف تعیین شده از سوی پیمان آب و هوایی پاریس، اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ میزان تولید گازهای گلخانه ای را تا ۵۵ درصد کاهش دهد و تا سال ۲۰۵۰ به هدف کربن خنثی برسد.

در پی نشست روز گذشته، فعالان محیط زیست به طور گسترده ای از تعهدات اعلام شده در قبال توقف گرمایش زمین استقبال کردند، اما از کشورهای ثروتمند خواستند تا برنامه ها و بازه های زمانی دقیق تری را در این خصوص تهیه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha