کاهش آمار کرونا وافزایش واکسیناسیون عوامل امیدواری مردم آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- امیدواری مردم آذربایجان غربی بر مدیریت موثر و مقابله با شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۹ با کاهش آمار ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در کنار افزایش قابل توجه واکسیناسیون روزانه علیه این بیماری در استان افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، شیوع کرونا در ایران و آذربایجان غربی وارد شانزدهمین ماه خود شد که همین آمار را می توان یکی از نشانه های خستگی بیش از حد مردم و مسوولان در مقابله با ویروس چموش کرونا دانست.

البته این خستگی طی هفته ها و روزهای اخیر با خبرهای خوشی که در خصوص واکسیناسیون روز افزون مردم به ویژه افراد مسن و در معرض خطر می‌شود، کاهش یافته و جای خود را به امیدواری بیشتر داده است.

این امر موجب شده تا مردم امیدوار به واکسیناسیون طی ماه ها و هفته های آینده، رعایت پروتکل ها را برای غلبه کامل بر ویروس کرونا با قدرت و شدت بیشتری ادامه دهند تا زمینه برای کاهش مبتلایان، بستری شدگان و فوتی های ناشی از کرونا فراهم شود.

طبق گفته کارشناسان، یکی از نخستین فایده های واکسیناسیون که از افراد سالمند آغاز شده، کاهش رقم فوتی ها و ماندن ارقام مربوط به این حوزه در کمترین حد ممکن است که خطرناک بودن این بیماری را به شدت کاهش داده و بار روانی آن را نیز تا حد زیادی کم می‌کند.

در آذربایجان غربی نیز نظیر دیگر مناطق کشور، وضعیت کاهشی در خصوص شیوع بیماری کووید ۱۹ حاکم است و علاوه بر یک رقمی شدن فوتی ها، مبتلایان نیز به میزان بسیار زیادی کاهش یافته و هرچند که کاهش تعداد بستری ها زیاد نبوده، ولی در این حوزه نیز شاهد روند نزولی هستیم.

علاوه بر اینکه طبق پایش هفته گذشته، آذربایجان غربی یک شهرستان با وضعیت قرمز، سه شهرستان با وضعیت زرد و ۱۳ شهرستان با وضعیت نارنجی داشت و به احتمال بسیار زیاد این رنگ ها این هفته به سمت بهبود بیشتر حرکت کند، نمودارهای مربوط به آمارهای کرونایی نیز همگی به سمت پایین سوق یافته است.

یک رقمی شدن فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا در آذربایجان‌غربی

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: هفت نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که امیدواریم روند کاهشی در این بخش طی روزهای آتی ادامه یابد.

دکتر جواد آقازاده افزود: با اضافه شدن این تعداد، کل فوت شدگان ناشی از کرونا در آذربایجان غربی از ابتدای آغاز این ویروس تاکنون به چهار هزار و ۴۹۹ نفر رسید.

وی اضافه کرد: همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۴۳ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا و ۱۷۳ نفر در مراکز درمانی بستری شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: از کل بستری شدگان در استان، ۸۰ نفر شامل ۴۶ درصد این افراد، در مراکز درمانی ارومیه بستری شده و یک نفر نیز در مرکز استان جان خود را از دست دادند.

وی بیان کرد: با اضافه شدن این تعداد، کل بستری شدگان ناشی از کرونا در استان به هزار و ۵۴ نفر رسید.

آقازاده از بستری شدن ۲۱۴ نفر در بخش های مراقبت های ویژه مراکز درمانی آذربایجان غربی خبر داد و گفت: از این تعداد، ۳۹ نفر با ونتیلاتور تنفس دارند.

در کنار این آمار، واکسیناسیون علیه کرونا نیز وارد فاز جدیدی شده و هر روز بر تعداد واکسینه شده ها افزوده می شود که البته در این راستا همراهی مردم بسیار مهم است.

بیش از ۷۵ هزار نفر در آذربایجان غربی واکسن کرونا دریافت کرده اند

کاهش آمار کرونا وافزایش واکسیناسیون عوامل امیدواری مردم آذربایجان‌غربی

استاندار و رییس ستاد مقابله با کرونا در آذربایجان غربی گفت: تاکنون بیش از ۷۵ هزار نفر در استان، واکسن کرونا دریافت کرده اند که البته این آمار با سرعت در حال افزایش است.

محمدمهدی شهریاری که بازدید مفصلی از مرکز واکسیناسیون عمومی در جوار ورزشگاه ۶ هزار نفری ارومیه داشت، افزود: بعد از رفع مشکلات تهیه واکسن در کشور و آذربایجان غربی، ورود واکسن به کشور روال طبیعی دارد و روزانه به طور معمول واکسیناسیون انجام می شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر، افراد بالای ۷۵ سال در حال دریافت واکسن هستند و با اتمام این رده سنی، سنین پایین تر نیز واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد.

شهریاری بیان کرد: با وارد شدن واکسن به صورت گسترده به کشور و استفاده از واکسن های تولید داخل، بر اساس پیش بینی هایی که انجام شده، تا پایان سال واکسیناسیون عمومی برای همه مردم صورت خواهد گرفت.

واکسیناسیون خودرویی علیه کرونا در ارومیه آغاز شده است

کاهش آمار کرونا وافزایش واکسیناسیون عوامل امیدواری مردم آذربایجان‌غربی

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی با اشاره به انجام با سرعت قابل توجه واکسیناسیون علیه کرونا در استان گفت: واکسیناسیون خودرویی علیه این ویروس در خیابان شهید امنیت طلب ارومیه آغاز شده و ادامه دارد.

دکتر آقازاده افزود: علاوه بر این مرکز، چهار مرکز برای واکسیناسیون افراد دارای شرایط خاص در ارومیه وجود دارد.

وی اضافه کرد: همچنین تمام مراکز جامع سلامت در آذربایجان غربی واکسیناسیون انجام می دهند و پذیرای متقاضیان دارای شرایط حتی در داخل خودروها هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: مردم با اعتماد کامل به سیستم ما واکسن خود را  دریافت کنند و از شهروندان می خواهیم که برای واکسیناسیون حاضر شوند زیرا این راه، تنها راه جلوگیری از شیوع بیشتر کروناست.

۱۴۰ مرکز در آذربایجان‌غربی واکسیناسیون علیه کرونا را انجام می‌دهند

رییس مرکز بهداشت شهرستان ارومیه گفت: ۱۴۰ مرکز در سراسر استان واکسیناسیون علیه کرونا را برای گروه های هدف انجام می دهند.

علی صدقیانی فر افزود: از این تعداد، حدود ۶۵ مرکز در ارومیه دایر شده است.

وی اضافه کرد: با وجود واکسیناسیون گسترده کرونا در آذربایجان غربی، تاکنون عوارض ناشایع در استان نداشته ایم.

رییس مرکز بهداشت ارومیه ادامه داد: البته موارد ابتلای خفیف به کرونا با وجود دریافت واکسن کرونا در آذربایجان غربی گزارش شده که مورد خاصی نبوده و بستری نشده اند.

صدقیانی اظهار کرد: واکسن های مورد استفاده در آذربایجان غربی بیشتر شامل آسترازنکا و سینوفارم است که سینوفارم شرایط بهتری دارد.

وی گفت: در شهرستان ارومیه نیز حدود ۳۰ هزار نفر علیه کرونا واکسن دریافت کرده اند که این روند در حال افزایش است.

به گزارش ایرنا، تاکنون ۱۶۶ هزار و ۱۷۴ نفر به کرونا مبتلا شده و ۲.۷ درصد آنها جان خود را از دست داده اند.

با توجه به این آمار، باید طی روزهای آتی شاهد پیشی گرفتن آمار واکسیناسیون از آمار مبتلایان باشیم که نوید روزهای عاری از کرونا را طی ماه های آینده خواهد داشت؛ هرچند این امر نباید از اهتمام شهروندان درباره کاهش رعایت موارد بهداشتی و پروتکل ها بکاهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha