۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۱
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84337759
۴ نفر

برچسب‌ها

۱۷ میلیون نشاء توت فرنگی در مریوان تولید شد

سنندج- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان گفت: ۱۷ میلیون نشاء توت فرنگی از نوع ارقام تجاری خارجی در این شهرستان تولید و صادر شد.

محمد رحیمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد نشاء توت فرنگی از نهالستان های سطح شهرستان مریوان توسط باغداران نمونه شهرستان تولید شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان مریوان قطب تولید نشاء توت فرنگی در کشور است، گفت: نشاء تولیدی مریوان علاوه بر استان کردستان در استان های کرمان، فارس و مازندران نیز توزیع می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان اضافه کرد: امسال در سطح بیش از ۲۰ هکتار کشت توت فرنگی با ارقام تجاری خارجی با دستگاه پشته ساز به صورت مکانیزه اجرا شد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح به صورت مشارکتی بوده است گفت: ۸۰ درصد نشاء توت فرنگی و دستگاه پشته ساز طرح ( این دستگاه به صورت رایگان) توسط جهاد کشاورزی در اختیار مجریان قرار گرفته است و باقیمانده عملیات که شامل آماده سازی زمین، کشت و اجرای سیستم آبیاری قطره ای با هزینه و توسط خود مجریان صورت گرفته است.

رحیمی سطح زیر کشت توت فرنگی در شهرستان مریوان را ۳۷۰ هکتار دانست و افزود: از این سطح ۳۵۰ هکتار به تولید محصول توت فرنگی و ۲۰ هکتار باقیمانده نیز به تولید نشاء اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه مریوان به عنوان یکی از قطب‌های تولید توت فرنگی در تامین و توزیع نهال توت فرنگی در کشور نقش بسیار موثری دارد گفت: شهرستان مریوان به دلیل داشتن ویژگی‌های جغرافیایی یکی از مناطق مستعد در زمینه کشاورزی به خصوص کشت توت فرنگی است.

‌مریوان دارای ۲۴ هزار هکتار اراضی زراعی و ۵۵ هزار هکتار اراضی باغی است، مهمترین محصولات تولیدی این شهرستان انگور و توت فرنگی است و در واقع قطب تولید این محصولات در استان کردستان به شمار می‌رود.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha