مسکو از آغاز مقدمات برگزاری دیدار روسای‌جمهوری روسیه و اوکراین خبرداد

مسکو - ایرنا - «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه از آغاز مقدمات برای برگزاری دیدار «ولادیمیر پوتین» و «ولادیمیر زلنسکی» روسای جمهوری روسیه و اوکراین خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری «تاس»، پسکوف امروز (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت: تماس‌هایی برای دیدار احتمالی بین روسای جمهوری روسیه و اوکراین صورت می‌گیرد، اما هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای این دیدار تعیین نشده است.

 وی افزود: این تماس‌ها بین دو کشور جریان دارد و از طرف روسیه «دیمیتری کوزاک» معاون دفتر رئیس جمهوری این کشور هدایت این تماسها را برعهده دارد.

 سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که روند مقدمات برای دیدار سران روسیه و اوکراین بطور پیچیده جریان دارد. 

 ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین هم امروز گفت که دفتر وی مذاکرات با طرف روسی برای برگزاری دیدار با ولادیمیر پوتین را آغاز کرده است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی در کی یف پایتخت اوکراین همچنین گفت که کشورش خواستار جلب مشارکت آمریکا در مذاکرات برای حل مناقشه منطقه «دونباس» (مناقشه در شرق اوکراین) است.

زلنسکی یک ماه پیش پیشنهاد دیدار با پوتین در منطقه دونباس و یا «واتیکان» کرده بود که هر دو پیشنهاد از سوی روسیه رد شد.

پوتین نیز پیشنهاد کرده بود که با زلنسکی در مسکو دیدار کند و در همین حال گفت که رئیس جمهوری اوکراین برای حل مناقشه دونباس، باید با سران مناطق جدایی‌خواه (از اوکراین) «دونتسک» و «لوگانسک» دیدار کند. 

تنش‌ها در دونباس میان جدایی طلبان و دولت اوکراین از ماه گذشته بار دیگر اوج گرفته است.

زلنسکی اخیرا طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو «ینس استولتنبرگ» گفت که تنها با ورود اوکراین به «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) می‌توان به درگیری در دونباس پایان داد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مورد این اظهارات رییس جمهوری اوکراین درباره پیوستن این کشور به ناتو واکنش نشان داد و بیان کرد: پیوستن اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تنها اوضاع این کشور را وخیم‌تر می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha