استاندار کرمانشاه: از تحقیق و تفحص استقبال می‌کنم

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با اشاره به تصویب طرح تحقیق و تفحص از استانداری کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، گفت: حتما از هرگونه تحقیق و تفحص استقبال می‌کنم و این کار را می‌پذیرم زیرا در چارچوب قانون و حق نظارت است اما مداخله در امور اجرایی و انتصابات را نخواهم پذیرفت.

به گزارش ایرنا، «هوشنگ بازوند» روز پنجشنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سرسرای شهدای دولت استانداری، به تشریح برخی درخواست های یکی از نمایندگان مجلس و درخواست کننده طرح تحقیق و تفحص از استانداری پرداخت و افزود: برای شکوفایی، توسعه و منافع استان بر همدلی، همراهی و تعامل قانونمند اعتقاد و باور دارم اما در مقابل خواسته‌های شخصی و منافع فردی خواهیم ایستاد و به هیچ شخصی باج نمی‌دهم و معامله هم نمی‌کنم.

او گفت: اینکه این نماینده (درخواست کننده طرح تحقیق و تفحص) با انتصاب مدیرعامل سابق جمعیت هلال احمر استان مخالفت می کند و درخواست دیگری دارد، یا تقاضای عزل شهرداری را دارد که منتخب نمایندگان مردم در شورای شهر سنقر کلیایی هستند، طبیعی است با دفاع اینجانب در مدار قانون مواجه می شود زیرا شهردار منتخب مردم است و نمی توانیم در این مداخله کنیم، ایشان که مدعی قانون است باید بیشتر این موضوع را بداند.

استاندار کرمانشاه به شروع درخواست تحقیق و تفحص از استانداری اشاره کرد و بیان داشت: در سال ۱۳۹۹ سه سوال از طرف این نماینده به کمیسیون شوراها ارائه شده که در خصوص توزیع اعتبارات، نرخ بیکاری و انتخابات مجلس بود و بر این اساس پاسخ های لازم ارائه شد.

وی یادآور شد: این نماینده مجلس خود در شهرستان ناظر بر توزیع اعتبارات شهرستانی است و در استان نیز بر اساس فرآیند قانونی در شورای برنامه ریزی و توسعه مطرح و ۲ نماینده محترم مجلس بر شیوه توزیع اعتبارات استانی نظارت می کنند و اگر ناعادلانه بوده چرا تایید شده است زیرا سهم هر شهرستان مشخص و در کمیته های شهرستانی با حضور نماینده آن شهرستان اولویت ها و پروژه ها مشخص می شود.

بازوند گفت: سوال دوم در خصوص نرخ بیکاری بوده و ما قبول داریم بالا است اما این نرخ بیکاری را با تلاش همه دلسوزان و خدمتگزاران ۷.۳ درصد کاهش داده ایم که بیشتر از میانگین کشوری است و جای سوال دارد چرا سال ۱۳۹۵ که ایشان نماینده بوده اند و نرخ بیکاری استان ۲۲ درصد بوده  این موضوع را پیگیری نکرده اند؟ الان که به ۱۴.۹ رسیده و کاهش داشته ایم و استان اول نیستیم که ایشان حتی در نطق هم نمی دانست که کرمانشاه بیکارترین استان نیست.

مقام ارشد استان دیگر سوال نماینده را نیز تبیین و پاسخ های ارائه شده را تشریح کرد و گفت: اگر در انتخابات سنقر و کلیایی مهندسی شده چگونه ایشان با ۷۰۰ رای بیشتر الان نماینده مردم هستند؟ بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری رأی مردم برای ما حق الناس است و بی طرفی و قانونمنداری اصول کاری مجریان انتخابات است ولی سواستفاده از رای مردم جایز نیست و باید پاسخگو باشند.

بازوند در ادامه این جلسه به درخواست های ارائه شده برای انتقال و ماموریت چهار نفر از اعضای ستاد این نماینده اشاره کرد و گفت: ایشان از وزارت کشور خواسته بود امکان انتقال چهار نفر را از دیگر ارگان ها برای بخشداری و فرمانداری فراهم شود خب طبعا مخالفت می کنیم چون این مداخله است.

استاندار کرمانشاه تأکید کرد: از تحقیق و تفحص استقبال می کنیم و بابت این قضیه باج نمی دهیم چون چهار روز پیش یادداشت انصراف از تحقیق و تفحص را همین نماینده امضا زده مشروط بر اینکه معاون فرماندار و بخشدار تغییر و احکام جدید برای افراد مورد نظر ایشان زده شود، همین جا اعلام می کنیم با رای مردم معامله نمی کنم و باج هم نمی دهم.

مقام ارشد استان تأکید کرد: نماینده ای که در دوران زلزله و بازسازی حتی سرپل ذهاب هم نیامده الان ادعای وجود کانکس در این شهرستان را دارد در حالیکه ۲۸ هزار کانکس در ابتدای زلزله در منطقه بوده و امروز فقط و فقط چهار کانکس داریم.

وی تصریح کرد: بازسازی ۱۳۰ هزار واحد در مناطق زلزله زده افتخار نظام و دولت است که با دستور و سفر مقام معظم رهبری شروع و همه برای خدمت به مردم اعم از نیروی های نظامی و انتظامی، دستگاه های اجرایی، خیرین و مردم پای کار آمدند و باید به این مهم که دستاورد نظام مقدس جمهوری اسلامی است افتخار کنیم نه اینکه این اقدام ارزنده را به دلیل اختلافات شخصی نادیده بگیرند زیرا عملکرد بازوند نیست بلکه عملکرد نظام است.

مخالفت نماینده کنگاور با تحقیق و تفحص

نماینده هرسین، کنگاور و صحنه در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست با اشاره به تصویب طرح تحقیق و تفحص از استانداری کرمانشاه در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی گفت: من مخالف این طرح بودم، اما این طرح از ابزارهای نظارتی نمایندگان است.

«علی رضایی» تاکید کرد: معتقدم از این طرح چیزی بیرون نمی آید و در حالی که درروزهای پایانی عمر دولت هستیم این کار به صلاح نیست.

وی افزود: در این طرح ۲ مساله محور قرار گرفته است، یکی آمار بالای بیکاری استان است که حقیقتا وقتی جوان ها را می بینیم که جلو چشمان خانواده هایشان در آتش بیکاری مثل شمع آب می شوند، ناراحت می شویم.

نماینده مردم هرسین، کنگاور و صحنه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: محور دوم سوالات هم بحث این است که چرا کرمانشاه گرانترین شهر کشور است که حقیقتا خود من هم هنوز جواب قانع کننده ای نگرفته ام و برای خود من هم هنوز این مساله سوال است.

رضایی گفت: به هرحال هیات تحقیق و تفحص هفته آینده به استان می آیند، اما هنوز می گویم چیزی از این طرح بیرون نمی آید.

وی در ادامه با اشاره به مانع تراشی های برخی مسئولان استان بر سر راه سرمایه گذاران گفت: از مدیران تقاضا داریم در این شرایط اقتصادی قوز بالای قوز نشوند و در بحث مجوزها و استعلامات مربوط به سرمایه گذاری کمی تسهیل گر باشند تا سرمایه گذاران فراری نشوند.

نماینده هرسین، کنگاور و صحنه در مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایط فعلی اقتصادی به حضور سرمایه گذاران نیاز داریم و اگر از این استان فراری شوند جای دیگر سرمایه گذاری می کنند.

رضایی گفت: مورد داشته ایم که جواب ۱۲ استعلام مثبت شده و به خاطر یک استعلام باقی مانده کار گره خورده و پیش نمی رود و از مدیران تقاضا داریم در این زمینه نهایت همکاری را با سرمایه گذاران داشته باشند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس در نشست علنی روز چهارشنبه با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد استانداری کرمانشاه موافقت کردند.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد استانداری کرمانشاه از سال ۹۶ تا ۹۹  مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

سید جواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر و کلیایی در جریانب ررسی این تقاضا در توضیح سوال خود در زمینه عملکرد استانداری کرمانشاه گفت: تحقیق و تفحص حق نمایندگان است. وقتی صدای نمایندگان به جایی نمی‌رسد باید از این ظرفیت استفاده کرد. استان کرمانشاه بیش از یکهزار و ۲۰۰  بار  از سوی دشمنان بمباران شد، استانی که بیشترین میزان  بیکاری را دارد  و هنوز مشکلات آب و فاضلابش حل نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: چندین سال از زلزله در استان کرمانشاه گذشته و هنوز عده‌ای در چادر زندگی می‌کنند ابهاماتی در مورد اعتبارات زلزله وجود دارد که باید بررسی شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha