وقتی هنرمندان از درد مردم فلسطین ناله می‌کنند

تهران- ایرنا- جنگ نابرابری که این روزها همچون دهه‌های گذشته زندگی و حیات فلسطینیان را تحت الشعاع قرار داده، واکنش‌های بسیاری را در سراسر جهان برانگیخته است که از جمله آن می‌توان به اعتراض هنرمندان ایرانی به این ظلم آشکار اشاره کرد.

با شعله‌ورشدن دوباره آتش جنگ نابرابر رژیم اشغالگر قدس علیه مردم فلسطین، از روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۱۰ می ۲۰۲۱) بار دیگر جهان به این اقدام سخیف واکنش نشان داده است. یکی از دلایل اصلی شروع این درگیری‌ها و اعتراضات، تهدید به اخراج خانواده‌های فلسطینی از منطقه شیخ‌جراح در بیت‌المقدس شرقی بود.

صدها فلسطینی ساکن منطقه شیخ‌جراح، با احتمال بیرون رانده شدن از خانه‌های خود به نفع شهرک‌نشینان یهودی روبه‌رو هستند. این مسأله از ماه‌ها پیش باعث بروز اعتراضاتی شده بود، ولی پس از آن‌که پلیس اسرائیل تظاهرکنندگان علیه نصب موانع در بخش قدیمی بیت‌المقدس برای جلوگیری از تجمع‌ها را به‌شدت سرکوب کرد، تنش‌ها در اطراف این منطقه هم افزایش یافت.

به گزارش مقام‌های بهداشتی در نوار غزه تاکنون دست‌کم ۲۱۵ نفر از جمله ۱۰۰ زن و کودک در حملات رژیم صهیونیستی کشته شده‌اند. سازمان ملل متحد هم از آوارگی ۵۲ هزار نفر در نوار غزه خبر داده و گفته است بیشتر این افراد در مدارس این سازمان پناه گرفته‌اند. 

این جنگ نابرابر که زندگی و حیات فلسطینیان را همچون دهه‌های گذشته تحت الشعاع قرار داده، واکنش‌های بسیاری را در سراسر جهان برانگیخته است؛ که از جمله آن می‌توان به اعتراض هنرمندان ایرانی به این ظلم و سرکوب اشاره کرد.

نوید محمدزاده از جمله هنرمندانی است که ویدئویی از گفت‌وگو با کودکی جنگ‌زده را در داستان‌وارۀ اینستاگرامش منتشر کرد. اقدامی که البته از سوی پیمان معادی، هانیه توسلی و فرشته حسینی هم انجام گرفت و آنان نیز در صفحات شخصی اینستاگرام خود با انتشار همین ویدیو اعتراض خود را به این شرایط نشان دادند.

وقتی هنرمندان از درد مردم فلسطین ناله می‌کنند

نعیمه نظام دوست هم در داستان‌وارۀ خود در صفحه اینستاگرامش نوشت: آیا کودکان باید شاهد چنین جنایاتی باشند؟ آیا قدرتمندان حاضرند کودکان‌شان در چنین شرایطی زندگی کنند؟ فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشیم، هرجای این دنیا باشیم، این اتفاق محکوم است، مردم بی‌پناه چه گناهی کرده‌اند که قدرت‌ها می‌خواهند با هم بجنگند؟!

پرویز پرستویی، ویدئوی کودک شوکه‌شده فلسطینی در پی بمباران را در صفحه اینستاگرامش گذاشت و نوشت: کودکی شوکه از بمباران‌های مهیب غزه، سوالی بزرگ، با این شوک ویرانگر روان‌وروح او در آینده چگونه التیام خواهد یافت؟!

وقتی هنرمندان از درد مردم فلسطین ناله می‌کنند

امیرحسین صدیق، با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش بیان کرد: کودک‌کشی، جنگ و نسل‌کشی توسط هر کسی در هر جای دنیا اتفاق بیفتد اشتباه است. به‌ویژه که الان به دست اسرائیل اتفاق می‌افتد و بهانه‌اش این است که نازی‌ها نسل‌کشی می‌کردند. کودکان در حال کشته‌شدن هستند و این کار را هر کسی انجام دهد چه طالبان، چه داعش، چه آمریکا، چه اسرائیل و... محکوم است. کارِ بد، بد است. به قول بزرگی، اگر مسلمان نیستیم، حداقل آزاده باشیم و من هم می‌گویم حداقل انسان باشیم. جنگ هرگز، کودک‌کشی و نسل‌کشی هرگز، چه به دست اسرائیلی‌ها و چه حتی به دست کشور خودم.

نگین معتضدی هم با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش گفت: با دیدن تصاویری از کشته‌شدن مظلومانه بچه‌های فلسطینی و این‌طور به خاک‌وخون کشیده شدن مردم بی‌پناه احساس کردم سکوت کردن دور از وجدان است. من نمی‌دانم این ویدئو تاثیری دارد یا نه اما می‌دانم که روزی به خودم می‌گویم در مورد این فاجعه تاریخی سکوت نکردم و فکر می‌کنم وظیفه همه ماست که تا آن‌جا که می‌توانیم صدای این مردم مظلوم باشیم. از شما، از همه مردم و همه همکارانم خواهش می‌کنم تا آن‌جا که می‌شود این ویدئوها را در فضای مجازی بگذاریند تا شاید جهانیان صدای این اعتراض و این حمایت از مردم بی‌پناه را بشنوند.

امیرحسین رستمی هنرمند دیگری بود که به این وقایع واکنش نشان داد و تصویر کودکان فلسطینی را استوری کرد.

مجید مجیدی، کارگردان سینما نیز هم‌زمان با اکران داخلی و عرضه جهانی آخرین فیلم سینمای‌اش خورشید، در گفت‌وگو با سایتی اسپانیایی‌زبان تأکید کرد: همه جنگ‌ها، کشورها را دچار مصیبت می‌کنند و خانواده‌ها و به‌ویژه کودکان این مناطق بیش از همه از این مساله رنج می‌برند.

رسول صدرعاملی نیز در توییتر، هشتگِ فلسطین را توییت و حبیب رضایی هم عکس دختربچه‌ای فلسطینی با عروسک و پرچمی در دست را منتشر کرد و نوشت: عروسک‌های دنیا، یتیم می‌ماندند اگر دختر نبود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha