نقش دولت و صدا و سیما در برگزاری انتخاباتی پرشور

تهران- ایرنا- داده کاوی ایرنا نشان می‌دهد که تدارک صدا و سیما برای برگزاری برنامه‌های انتخاباتی نامزدها در کنار دستورالعمل وزارت کشور جهت برقراری حق مساوی نامزدها در معرفی و ارائه برنامه‌ها، از تلاش نهادهای اجرایی و حاکمیتی در راستای برگزاری انتخاباتی پرشور و رقابتی حکایت دارد.

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا،  فضای مجازی در هفته‌های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی‌ ترین عرصه‌های فعالیت نامزدها، رسانه‌ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص مسایلی چون مشارکت در انتخابات می پردازند و چهره‌ های مختلف جریان های سیاسی در شبکه‌ هایی نظیر توییتر و کلاب هاوس به صریح‌ ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش‌ های مستمر خود و در فاصله کمتر از یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محورهای مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی را مورد رصد قرار می دهد. این گزارش بر اساس روش تحلیل کیفی پست‌ های تلگرامی و توییت‌ ها در بازه زمانی ۱۱ صبح چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت تا ۱۱ صبح پنجشنبه سی ام اردیبهشت ماه جمع بندی شده است.

تلگرام و دستورالعمل وزارت کشور در خصوص برنامه های تبلیغاتی نامزدها

سخنان روز گذشته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در ارتباط با تبلیغات نامزدها و برنامه های انتخاباتی صدا و سیما بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی یافت. یک کانال تلگرامی با بازنشر سخنان وزیر در نخستین جلسه کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نوشت: نامزدهای ریاست جمهوری تأیید شده حق‌ دارند به طور مساوی از صدا و سیما برای معرفی و ارائه برنامه‌های خود استفاده کنند. ترتیب و تنظیم برنامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی از طریق صدا و سیما بر عهده این کمیسیون خواهد بود. فعالیتهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور رسماً آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از شروع‌اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد. داوطلبان ریاست جمهوری و طرفداران آنها، به هیچ وجه مجاز به هتک حرمت و حیثیت سایر نامزدها نیستند و در صورت تخلف، برابر مقررات مجازات خواهند شد. کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به منظور تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی تشکیل و زیر نظر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات فعالیت می‌کند.

نقش دولت و صدا و سیما در برگزاری انتخاباتی پرشور

روابط عمومی وزارت کشور نیز در اطلاعیه ای از برخورد جدی این نهاد با عاملان تولید اخبار جعلی در ایام انتخابات خبر داد. یک کانال تلگرامی در باره جزییات این خبر آورد: وزارت کشور از عاملان تولید اخبار جعلی در امر انتخابات شکایت می‌کند. روابط عمومی وزارت کشور با صدور اطلاعیه ای ضمن تأکید بر اینکه ساحت اصحاب شریف رسانه و فعالان پیشرو رسانه‌های نوین در فضای مجازی مبرا از رفتارهای افراطی و خبرسازی های جعلی است، از پیگیری قضائی عاملین تولید خبرهای جعلی که موجب اخلال در امر انتخابات می شوند، خبر داد.  

تزریق واکسن در روز انتخابات یکی از شایعاتی است که در هفته‌های اخیر در فضای مجازی به شدت گسترش یافته است. یک کانال تلگرامی در خصوص موضع علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره نوشت: تزریق واکسن در روز انتخابات صحت ندارد. می‌توانیم برای کسانی که دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند گواهینامه واکسیناسیون کرونا برای سفر خارجی صادر کنیم ... واکسیناسیون مردم در روز انتخابات را تکذیب می‌کنم؛ ما ۶٠ میلیون واجد شرایط انتخابات داریم و اصلا این امکان را نداریم.

تدارک صدا و سیما برای انجام برنامه های انتخاباتی نامزدها و مناظرات، به سوژه اصلی بسیاری از کانال های تلگرامی در ۲۴ ساعت گذشته تبدیل شده است. یک کانال تلگرامی آورد: کار ساخت استودیوی ویژه مناظره‌ها به دلیل مشخص نشدن تعداد قطعی نامزدهای انتخابات هنوز نهایی نشده، اما طرح کلی آن اجرا شده است.

همچنین کانال های مختلفی از خودروهای صفرکیلومتر تارا به عنوان خودروهای تشریفات نامزدها در صدا و سیما رونمایی کردند.

نقش دولت و صدا و سیما در برگزاری انتخاباتی پرشور

بررسی صلاحیت نامزدها از برجسته ترین موضوعاتی است که در روزهای اخیر در فضای مجازی از سوی کاربران و رسانه ها به دقت رصد می شود و شایعات زیادی در خصوص فهرست رد صلاحیت و تایید صلاحیت شدگان نیز انتشار می یابد. یک کانال تلگرامی درباره آخرین وضعیت بررسی صلاحیت ها و همچنین لیست های منتشر شده،  سخنان دیروز کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان را چنین بازتاب داد: ما امروز صبح و بعد از ظهر جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان را داشتیم و با توجه به گزارش های کارشناسی و دقت اعضای محترم، بررسی ها ادامه دارد و ما به جمع بندی نهایی نرسیدیم و باید از ۵ روز دوم مهلت قانونی خود برای بررسی ها استفاده کنیم.  کدخدایی همچنن لیست تایید صلاحیت ‌ها و رد صلاحیت ها را دیشب قویا تکذیب کرد.

یک کانال تلگرامی در پستی با عنوان «چه اقداماتی تخلف و جرم انتخاباتی محسوب می‌شود؟» با بازنشر سخنان  سید احسان قاضی‌زاده، عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری در خصوص مصادیق جرایم و تخلفات انتخاباتی نوشت: توهین، اتهام‌افکنی، نشر اکاذیب، مطالب دروغ و همچنین هتک حرمت دیگران (نامزدهای دیگر یا افراد و اشخاص خارج از مناظره) از مصادیق تخلفات انتخاباتی است. اینکه نامزدی تصور کند می‌تواند در برنامه‌ای حرفهای بی‌ پایه و اساسی بگوید و ماجرا تمام می‌شود، درست نیست. کمیسیون اختیارات و قدرت ویژه قانونی دارد که می‌تواند با تمهیدات مختلف حق‌وحقوق نامزدها و اشخاص را ایفا کند.

موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی از  دیگر موضوعاتی است که در روزهای اخیر شایعات زیادی پیرامون آن شکل گرفته است. یک کانال تلگرامی به نقل از روزنامه ایران با عنوان «فیلترینگ از آنچه تصور می‌کنید به مردم ایران نزدیک‌تر است» نوشت: بنا بر اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، ابلاغیه فیلتر اینستاگرام، خدمات گوگل و همچنین انسداد فیلترشکن‌ها که توسط دادگستری تهران به شرکت‌های اینترنتی ابلاغ شده بود، متوقف شد. هر چند اجرای حکم متوقف شده است، اما انتشار این خبر نشانۀ تأیید وجود احکام قضایی برای فیلتر آنهاست و ظاهراً اصل حکم قضایی، همچنان پابرجاست و مشخص نیست پس از انتخابات چه سرنوشتی روبروی کاربران قرار دارد. رییس جمهور در سخنانی در هیأت دولت گفته بود که عده‌ای امروز می‌گویند فضای مجازی عالی است اما بعد انتخابات معلوم نیست با دست یا پا این شبکه‌ها را فیلتر خواهند کرد.

توییتر و واکاوی برنامه و کارنامه نامزدها

رستم قاسمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره جوانگرایی در دولت و معیارهای بررسی آن توییت زد: در انتخابات همه کاندیداها معتقد به جوانان می شوند، اما اثبات اعتقاد به جوانان را باید در #کارنامه_و_برنامه افراد دید. معاونین من در یکی از امور حساس کشور حداکثر چهل سال دارند از عزیزان دیگر هم می خواهم سن معاونین خود را اعلام کنند؛ این یک مطالبه جدی است که اصحاب رسانه باید پیگیری کنند.

کاربران توییتر در ۲۴ ساعت گذشته درباره موضوعات مختلفی از جمله سخنان سخنگوی شورای نگهبان، فیلترینگ و تایید یا رد صلاحیت نامزدها بحث و گمانه زنی کردند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha