پرداخت تسهیلات بازسازی مناطق زلزله‌زده خراسان شمالی بزودی آغاز می‌شود

بجنورد-ایرنا- معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: هر چند هنوز تسهیلات برای بازسازی مناطق زلزله زده استان مصوب نشده اما پرداخت این تسهیلات بزودی از منابع قرض الحسنه آغاز می شود.

علی روحانی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تلاش داریم تا کار بازسازی مناطق خسارت دیده، معطل تصویب پرداخت این تسهیلات نباشد از این رو یک راهکار سوق دادن بخشی از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی به بازسازی مناطق زلزله زده است.

وی افزود: سقف تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی برای هر واحد مسکونی، ۵۰۰ میلیون ریال است اما تلاش می شود تا رقم بیشتری برای بازسازی این مناطق مصوب شود.

وی تصریح کرد: سقف تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده در سایر استان ها ۸۰۰ میلیون ریال برای هر واحد مسکونی بوده است اما پیشنهاد ما تصویب یک میلیارد ریال برای هر واحد مسکونی است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: تلاش داریم تا زمان تصویب تسهیلات بازسازی، برای سرعت دادن به کارها، تسهیلات قرض الحسنه به خسارت دیدگان پرداخت شود. 

وی با بیان اینکه ستاد بازسازی مناطق خسارت دیده از زلزله راه‌اندازی شده است افزود: مرکز ستاد بازسازی مناطق خسارت دیده از زلزله در منطقه شوقان شهرستان جاجرم راه اندازی شده است و از این رو  نیاز به مراجعه افراد به مرکز شهرستان ها وجود ندارد.

وی گفت: آواربرداری مناطق خسارت دیده از زلزله از روزهای نخست وقوع این حادثه آغاز شده و اکنون در حال انجام است، تلاش داریم تا این اقدام تا چهارشنبه هفته آتی به اتمام برسد.

روحانی خاطرنشان کرد: عملیات آواربرداری، صدور پروانه ساختمان و نقشه برداری ها برای آسیب دیدگان از زلزله رایگان است. 

وی با اشاره به اینکه وقوع پس لرزه ها سبب تشدید آسیب ها در منازل خسارت دیده از زلزله شده است گفت: خسارت ها تشدید شده اما شمار واحدها که نیاز به بازسازی دارند، تغییر نداشته است، البته کار بررسی و ارزیابی ها هنوز ادامه دارد. 

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در اثر زلزله بامداد دوشنبه هفته جاری، بر اساس آخرین بررسی ها، ۹۸۱ واحد مسکونی روستایی در شهرستان‌های گرمه و جاجرم این استان نیاز به تخریب و بازسازی پیدا کرد و ۵۲  واحد مسکونی هم نیاز به تعمیر و مرمت پیدا کرده است.  

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید. 

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد روز دوشنبه تاکنون بیش از ۲۴ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha