سهم ایران از بازار پاکستان با نقش‌آفرینی چابهار افزایش پیدا می‌کند

چابهار - ایرنا - مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در امور بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت: با توسعه روابط و توجه به ظرفیت‌های محلی و خصوصا نقش‌آفرینی منطقه آزاد چابهار می‌توانیم سهم خود را از بازار ۲۱۲ میلیون نفری پاکستان افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا، محمد میری روز پنجشنبه در نشستی که با حضور حسن نوریان و مهدی شاهرخی سرکنسول‌های جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاکستان و حیدرآباد هندوستان و جمعی از مدیران اداری و اقتصادی منطقه آزاد چابهار برگزار شد اظهار داشت: کشور پاکستان و هندوستان به عنوان همسایه و جمعیت زیادشان می‌توانند نقش مهمی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی طرفین ایفا کنند.
وی تصریح کرد: در محدوده کشورهای همجوار ما جمعیتی بیش از ۴۹۰ میلیون نفر سکونت دارند که پاکستان به تنهایی با جمعیت ۲۱۲ میلیون نفر و هم مرزی ایالت بلوچستان پاکستان با بلوچستان ایران و روابط بسیار نزدیک دو کشور ایران و پاکستان بالاترین نقطه ثقل جمعیتی را دارد.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در امور بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی با بیان اینکه سهم ما از این بازار میلیونی با وجود اشتراکات فرهنگی، اجتماعی، ناچیز است گفت: این سهم با توسعه روابط و توجه به ظرفیت‌های محلی و بویژه نقش‌آفرینی چابهار افزایش پیدا خواهد کرد.
وی با اشاره به تبادل کالا بین این کشورها تصریح کرد: تبادل کالاهایی همچون ادویه، برنج، میوه‌های گرمسیری، نساجی، شیلاتی و سایر مزیت‌های اقتصادی و تجاری می‌تواند تعاملات را در مرز ریمدان دشتیاری به دنبال داشته باشد.
میری ادامه داد: ارتباطات و افزایش دادوستدها می‌تواند موجب توسعه شود چون با حل مشکلات ارتباطات و کانال‌های بانکی و سامانه‌های انتقال و فعال‌سازی شبکه‌های صرافی پول می‌توان روابط را بیشتر کرد.
وی همچنین بیان داشت: کالای قیر درخواست‌های زیادی در کشور پاکستان دارد و سه واحد تولید قیر در منطقه آزاد چابهار فعال شده و محصولات پلاستیکی نیز می‌تواند به پاکستان صادر شود.
او با بیان اینکه صدور روادید برای تجار دو کشور در چابهار برای ارتباطات بیشتر سرمایه‌گذاران موثر است گفت: صدور روایدید کثیرالمسافره در حیدرآباد و کراچی از طریق اتاق بازرگانی و معرفی تجار در کشورهای هدف می‌تواند برخی مشکلات تردد دو کشور را مرتفع کند چراکه تجار نباید با مشکلات تردد مواجه باشند.

حسن نوریان و مهدی شاهرخی سرکنسول‌های جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاکستان و حیدرآباد هندوستان ظهر روز گذشته (چهارشنبه) با استقبال مدیران سازمان منطقه آزاد وارد این منطقه شدند و از پروژه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و صنعتی دیدن کردند. آن‌ها همچنین با فعالان اقتصادی و مدیران اتاق بازرگانی این منطقه دیدار و گفت و گو کردند.

بازدید از طرح توسعه بندر شهید بهشتی و اسکله شهید کلانتری و دیدار با سرپرست دانشگاه بین‌المللی چابهار ازجمله برنامه‌های امروز پنجشنبه "سرکنسول‌های ایران در حیدرآباد و کراچی» در منطقه آزاد چابهار بود.

سهم ایران از بازار پاکستان با نقش‌آفرینی چابهار افزایش پیدا می‌کند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها