۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۸:۱۱
کد خبر: 84336729
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

نخستین نشست شورای هماهنگی کانون‌های مساجد قم تشکیل شد

قم - ایرنا - نخستین نشست شورای هماهنگی کانون‌های مساجد قم با هدف هماهنگی و سیاستگذاری فعالیت کانون‌های مساجد استان با حضور جمعی از مسئولان در حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه مرکز حوزه،‌ تولیت آستان مقدس حرم مطهر حضرت معصومه(س) در این نشست طی سخنانی با بیان اینکه امور مساجد باید به همت مردم و نهادهای داخلی خود مساجد رقم بخورد و به نهادهای دیگر وابسته نباشن اظهار داشت: گروه های فعال در مساجد مانند بسیج و کانون فرهنگی هنری و سایر نهادها باید علاوه بر حفظ استقلال و دخالت نکردن در امور مربوط به هم مانند یک قطار به هم پیوسته باشند و هدایت این قطار به دست امام جماعت مسجد باشد.

آیت الله سید محمد سعیدی با اشاره به شکل گیری شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در هر استان خاطرنشان کرد: این نشست‌ها باید پیگیری شود و نتیجه و خروجی جلسه‌ها نیز ملموس باشد تا کارآیی لازم را داشته باشد.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد قم نیز در این نشست با بیان اینکه سایت بچه‌های مسجد بیش از سه سال است شروع به کار کرده، گفت: در این سایت اطلاعات و اخبار کانون‌های مساجد و خدمات فرهنگی این کانون‌ها به صورت به روز بارگذاری می شود و تاکنون ۵۷۷ هزار و ۷۳۷ دوره آموزشی و یک میلیون و ۷۹۸ هزار فعالیت غیر آموزشی در این سایت ثبت شده و بیش از ۱۰ هزار کتابخانه در مساجد کل کشور به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام سعید روحانی افزود: ۲۶ هزار کانون مسجد از کل کشور در این سامانه به ثبت رسیده،  کانون های ثبت شده در قم ۴۲۳ کانون است که از این تعداد ۳۹۰ کانون برادران و ۳۳ کانون خواهران، ۳۴۱ کانون شهری و ۸۲ کانون نیز روستایی است.

وی با بیان اینکه کانون‌های مساجد کلاس‌ها و دوره‌های فرهنگی برای همه رده‌های سنی برگزار می کند گفت: این سایت خدمات فرهنگی مساجد را به مردم معرفی می کند و تا کنون در استان قم ۵۳ هزار و ۹۳۵ نفر در این کانون‌ها عضویت پیدا کرده اند و شماره ملی آنها در سامانه به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به لزوم هویت بخشی به کانون‌های مساجد گفت: تاکنون ۴۵ درصد مساجد کل کشور کانون فرهنگی هنری دارند و در برخی از این مساجد ائمه جماعات در کانون حضور ندارد، از این رو باید با همکاری نهادهایی مانند سازمان تبلیغات و اداره اوقاف و سایر نهادهای مربوطه کانون مساجد را تقویتو فعالیت‌های فرهنگی را در مساجد کشور بیمه کنیم.

 روحانی با اشاره به اینکه تمام فعالیتهای فرهنگی مساجد در این سایت به اشتراک گذاشته می شود افزود: سایت بچه‌های مسجد بستر مناسبی برای الگوگیری از مساجد نمونه در زمینه فعالیت های فرهنگی است تا سایر مساجد نیز بتوانند فعالیت‌های مشابه را در مسجد خود پیاده سازی کنند.

بر اساس این گزارش، شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد وظیفه هماهنگی و سیاستگذاری استانی فعالیت‌های کانون‌های مساجد را به عهده دارد و هر سه ماه یک بار با حضور فرمانده سپاه استان، شهردار، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و نماینده حوزه علمیه هر استان تشکیل جلسه می دهد که نخستین نشست این شورا در استان در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha