۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۳
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84335518
۰ نفر

برچسب‌ها

پنتاگون: ۱۳ درصد از عملیات عقب‌نشینی از افغانستان اجرا شده است

تهران - ایرنا - ستاد فرماندهی مرکزی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که تاکنون 13 درصد از عملیات خروج نیروهای ارتش این کشور از افغانستان تکمیل شده است.

خبرگزاری «فرانس پرس» در گزارشی که دیشب (چهارشنبه شب) منتشر شد، افزود که قرار است عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان بر اساس دستور ماه گذشته میلادی  «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) تکمیل شود.

این خبرگزاری به نقل از فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه (سنتکام) اضافه کرد که از آغاز عملیات عقب نشینی ارتش این کشور تا سه شنبه گذشته (۲۸ اردیبهشت ماه) کالاها و تجهیزاتی معادل محموله‌های ۱۱۵ فروند هواپیمای «سی – ۱۷ » از افغانستان خارج شده و بیش از پنج هزار قطعه تجهیزات برای از بین بردن و اوراق شدن به یک سازمان وابسته به پنتاگون، تحویل داده شده است.

«سنتکام» همچنین پنج تاسیسات شامل پایگاه هوایی «قندهار» در جنوب افغانستان را که پیش از این دومین پایگاه بزرگ نظامی آمریکا در این کشور به شمار می رفت، به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

ارتش آمریکا به منظور حفظ امنیت نیروهایش از اعلام دقیق جزئیات سرعت عملیات عقب نشینی ارتش این کشور از افغانستان و تاریخ احتمالی پایان آن، خودداری می‌کند. پنتاگون برای بیرون بردن کامل نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان، باید بخش آخر نظامیان خود شامل ۲۵۰۰ نفر و ۱۶ هزار پیمانکار غیرنظامی را تا ۱۱ سپتامبر از منطقه رزمی خارج کند که مصادف با بیستمین سالگرد حملات «القاعده» به برجهای نیویورک و در پی آن حمله نظامی به افغانستان است.

پنتاگون به بهانه حفظ امنیت عملیات عقب نشینی نیروهای خود و هم‌پیمانانش در ناتو، چند فروند هواپیمای بمب افکن دیگر و برخی تجهیزات به منطقه اعزام کرده است.

آغاز عقب نشینی آمریکا و متحدانش از افغانستان، حملات «طالبان» را به اهداف دولتی، نیروهای ارتش و غیرنظامیان افغان متوقف نکرده و مقامات ایالات متحده نیز گفته‌اند که این حملات، مانع ادامه عملیات خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نخواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان