طرح‌های تشخیص زودهنگام اختلالات تکاملی کودکان حمایت می‌شود

تهران- ایرنا- ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی برای تشخیص زودهنگام اختلالات تکاملی کودکان حمایت می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این حمایت با هدف سرمایه گذاری در امر حفظ و ارتقای سلامت شناختی آنان انجام می‌شود،کودکان مبتلا به اختلالات تکاملی نیازمند دریافت خدمات توانبخشی هستند و تشخیص و شناسایی به موقع کودکان دچار عصب تحولی مانع از ناتوانی های آنان می شود، بنابراین با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و همکاری و مشارکت دیگر مراکز و نهادی های درمانی و بهداشتی طرح غربالگری کودکان دارای اختلالات تکاملی شناختی اجرا می شود.

به گفته محمد تقی جغتایی دبیر کارگروه توانبخشی این ستاد، مطالعات تحقیقاتی و پژوهشی درباره اختلالات تکاملی شناختی در کودکان در اولویت فعالیت های سال جاری ستاد توسعه علوم شناختی قرار دارد، اختلالات تکاملی شناختی در کودکان طیف وسیعی از اختلالات از جمله تمرکز، حافظه، یادگیری، توجه، اوتیسم و فلج مغزی را در بر می گیرد و کارگروه توانبخشی شناختی این ستاد مصمم است با همکاری سایر مراکز، شرکت های دانش بنیان در امر مطالعات پژوهشی و تحقیقاتی، طراحی، ساخت و بومی سازی ابزارهای توانبخشی شناختی برای درمان  این بیماری ها گام های موثری برداشته شود.

حمایت از مداخلات توانبخشی شناختی

دبیر کارگروه توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم شناختی، سرمایه گذاری در حوزه  عصب تحولی را  امری ضروری دانست و گفت: حمایت از مداخلات توانبخشی شناختی و نیز طراحی، تولید و بومی سازی ابزارهای توانبخشی شناختی برای کودکان  دارای اختلالات تکاملی از دیگر اهداف عمده این کارگروه برای کمک به بازتوانی و بهبود و ارتقای سلامت شناختی کودکان است.

وی برگزاری چالش در حوزه اختلالات تکاملی شناختی در کودکان را از دیگر اقدامات و تلاش ها برای کمک به سلامت کودکان دانست و ادامه داد: در چارچوب سیاست های حمایتی ستاد از ایده های توانبخشی شناختی برای طراحی، تولید و بومی سازی ابزارها و تجهیزات در حوزه اختلالا ت تکاملی کودکان حمایت می‌شود.

جغتایی آموزش خانواده ها و والدین با استفاده از ابزارهای ارتباطی برای تشخیص زودهنگام اختلالات تکاملی در کودکان را از دیگر برنامه های حمایتی کارگروه توانبخشی ستاد توسعه علوم شناختی با همکاری مراکز درمانی و بهداشتی یاد کرد و گفت: تلاش می شود  از طریق این برنامه تاخیر در رشد شناختی کودکان بررسی و مداخلالات لازم برای رشد و ارتقای سلامت و توانبخشی آنان انجام شود.

وی با اشاره به اینکه حوزه توانبخشی شناختی بویژه در کودکان در اولویت فعالیت های ستاد قرار دارد، بیان کرد: باید در حوزه شناختی کودکان تحقیقات و مطالعات جامعی در کشور انجام شود، چراکه آینده جامعه بستگی به رشد و تکامل کودکان دارد.

جغتایی با بیان اینکه رشد و پرورش شناختی کودکان سهم بسزایی در کمک به سلامت، یادگیری، توجه و تمرکز آنان دارد، گفت: کارگروه توانبخشی شناختی ستاد تلاش می کند در چارچوب برنامه های راهبردی خود با حمایت از برنامه های مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه اختلالات تکاملی کودکان، طراحی، تولید و بومی سازی ابزارهای توانبخشی شناختی و نیز ارائه آموزش های لازم به خانواده ها، گام های اساسی در امر تشخیص بیماری ها و بهبود و ارتقای سلامت شناختی کودکان برداشته شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha