۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۰
کد خبرنگار: 955
کد خبر: 84334992
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

قالیباف: نگاه سیاسی در مدیریت شهری ظلم به مردم است

مشهد- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه مسائل شهری به هیچ عنوان نباید رویکرد و نگاه سیاسی داشت، هر رفتار سیاسی در مجموعه مدیریت شهری، شهرداری و شورای شهر، ظلم  به مدیران و مردم است.

محمدباقر قالیباف روز پنجشنبه در مراسم افتتاح چند طرح عمرانی در مشهد افزود: با توجه به تجربه ۲ دهه گذشته از خدمت در نیروی انتظامی و شهرداری تهران عرض می کنم در حوزه خدمات، امنیت و وظایفی که انجام می دهیم باید حکم خورشید را برای مردم داشته باشیم یعنی باید ارائه خدمات به مردم فارغ از دیدگاهها وتفاوتهای مرسوم مذهبی و سیاسی باشد، مردم همه شهروند ما هستند و همه در زیر سایه نظام اسلامی زندگی می کنند.
وی ادامه داد: البته مکتب اسلام، قرآن و اهل بیت (ع) به ما تکلیف کرده است که مظلومان و آسیب دیدگان را در اولویت اول خدمات قرار دهیم.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم ما نیز آنقدر بزرگوار هستند که نسبت به این نوع ارایه خدمات اعتراض نمی کنند آنها زمانی به ما اعتراض می کنند که رفتار ما نسبت به مردم تبعیض آمیز باشد، توجه به بخش های آسیب پذیر رفتار تبعیض آمیز از سوی مردم تلقی نمی شود.

وی همچنین از اقدامات مدیریت شهری مشهد در امور عمرانی و خدماتی تشکر کرد و افزود: خدمتگزاران در مشهد برای زائران و مجاوران فعالیت می کنند که از این نظر خدمات آنها تفاوت ماهوی دارد.

کاهش شدید سرانه کلانشهرها 

قالیباف ادامه داد: ضرورت پیشرفت در شهرداری ها اجتناب ناپذیر است اما با مهاجرت مستقیم از شهرهای کوچک و حتی روستاها به شهرهای قطبی و کلانشهر مواجه هستیم که این مساله سرانه خدمات شهرهای بزرگ را به شدت کاهش داده است.

وی به نواقص برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان برای کلانشهرها اشاره کرد و گفت: بخشی از مشکلات نیز بواسطه برخی تصمیم ها و اجرا نشدن برنامه پنج ساله توسعه موجب مهاجرت به شهرهای بزرگ شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی تامین زیرساختهای شهری مناسب برای زندگی شهری را وظیفه شهردای ها عنوان کرد و افزود: در قبال سیاستهای موجود، در قانونگذاری کم لطفی هایی شامل شهرداری ها شده که سنگین ترین فشار را برای تامین زیرساختها و زندگی مناسب برای شهروندان تحمل می‌کنند. 

وی ادامه داد: برای دستیابی به مدیریت شهری و زندگی خوب، مسائل فرهنگی باید بر مسائل کالبدی شهر بچربد.

قالیباف گفت: باید بپذیریم امروز در کلانشهر های ما حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت حاشیه نشین هستند و این یعنی اینکه در ارایه خدمات شهری باید به این اقشار ضعیف و آسیب پذیر و صاحبان اصلی انقلاب توجه شود.

تمرکز تصمیم گیری در مرکز، عامل ناکارآمدی است

وی افزود: یکی از ناکارآمدی ها در کشور به دلیل متمرکز شدن تصمیم گیری ها در مرکز است، قانونگذاری باید به سوی تفکیک در حوزه های ملی و محلی و تفکیک امور تصدیگری و حاکمیتی سوق داده شود.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس تجربه جهانی باید به اقتصاد، رفاه، امنیت عمومی، حوزه آسیب های اجتماعی، طلاق و مواد مخدر، رسیدگی به معلولان و سایر موارد اینچنینی توجه شود و این امور را باید به مدیریت شهری سپرد.

وی گفت: شهرهای ما باید رویکرد محله محور داشته باشند، باید به محلات هویت بخشی کرد و اگر بخواهیم از مرکز کشور برای این شهرها و اینگونه موارد نسخه بپیچیم، مشکل ایجاد می شود.
قالیباف افزود: مدارس و مساجد باید به محلات ارتباط داشته باشند، البته مسجد در مرکز و در طرح محله محوری جایگاه محوری دارد و در انتها منزل نیز باید به این ارتباط ارگانیک ملحق شود.

وی با بیان اینکه نمی توان با ساختارهای کنونی این ارتباط را ایجاد کرد ادامه داد: باید این فرصتها و ایجاد ارتباط بین بخشهای مختلف محله محوری را در اختیار مردم و جوانان بگذاریم آنگاه خواهیم دید بسیاری از این نابسامانی ها که با هزینه های زیاد قابل رفع نیست در چارچوبهای ذکر شده قابل رفع و درمان است.

خودباوری غزه و یمن موجب عزت اسلام شد

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با محکوم کردن جنایتهای ۱۰ روز گذشته رژیم صهیونیستی در غزه گفت: هر فرد با هر گرایش و سلیقه سیاسی و از هر دین و مذهبی باید این اقدامات را محکوم‌ کند.

وی افزود: در دهه ۶۰ میلادی که اسرائیل یک بیستم توان کنونی را نیز نداشت در جنگ ۶ روزه ارتشهای کشورهای عربی را شکست داد اما امروز با وجود حمایتهای آمریکا و محاصره کامل نوار غزه، شکست خورده و مجاهدان فلسطینی به تجاوزات و ظلم اسرائیل پاسخ می دهند.

قالیباف ادامه داد: این عزت و فرهنگ ایستادگی و جهاد به برکت مکتب قرآن و راه امام (ره) و شهدا است و اکنون مبارزان فلسطینی با تمسک به مکتب قرآن به مقاومت روی آورده اند.

وی گفت: سردار سلیمانی طی دو دهه تلاش به تعبیر رهبر معظم انقلاب "دست مجاهدان اسلام را پر کرد تا مقابل ظلم ظالمین بتوانند از خود دفاع کنند" و امروز مهمترین دست پر آنها تحقق کلام امام خمینی (ره) یعنی "ما می توانیم" است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: آمریکایی ها که دم از حقوق بشر می‌زنند در برابر نسل کشی، کشتار کودکان، حمله به مراکز مدنی، درمانی، رسانه ای و آموزشی توسط اسرائیل سکوت کرده و قطعنامه ها علیه این رژیم را وتو می کنند که این نشان می‌دهد آمریکایی ها نه حقوق بشر بلکه منافعشان برای آنها اهمیت دارد.

قالیباف در سفر یک روزه به مشهد علاوه بر زیارت بارگاه منور رضوی در مراسم آغاز عملیات حفاری خط چهارم قطارشهری مشهد و حفاری خط سوم آن از مسیر غرب این شهر، رونمایی از طرح های نوآورانه و "سامانه جامع شهروندسپاری" و آغاز عملیات بهسازی امتداد خیابان ۷۵ متری رضویه مشهد شرکت نمود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha