هم‌پیوندی شهری؛ دیپلماسی نوین برای توسعه سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- هم پیوندی به منظور رفع خلاءها و کمک به توسعه متوازن شهرهای کمتر برخوردار، دیپلماسی نوین محسوب می‌شود که این روزها در شهر بنت سیستان و بلوچستان از سوی اصفهان اجرا شده است تا باری از عمق محرومیت‌های این خطه جنوب شرقی را بردارد.

 به گزارش ایرنا امروزه شهرها به عنوان بازیگران اصلی جوامع بشری بیشتر از گذشته در مقیاس کشوری و جهانی با یکدیگر ارتباط دارند و دولت‌های محلی و مسوولان برای توسعه و رشدشان از این امکان استفاده می‌کنند امکانی که مبادله تجربیات محلی برای رویارویی با مسائل و مشکلات و تلاش برای ایجاد شهر مطلوب، یافتن راه‌حل‌های مؤثر برای رویارویی با مسائل شهری معاصر و سرمایه‌گذاری در شهرها برای کمک به توسعه اقتصادهای محلی‌ چند مزیت اولیه آن است.

هم‌پیوندی از جمله همین ارتباطات‌ است که رابطه‌ای دوستانه و هدفمند بین سران مملکتی یا سران ۲ شهر به منظور تبادل اطلاعات و تجربیات و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری، فنی و سیاسی میان یک جامعه شهری با جامعه شهری دیگر را پوشش می‌دهد و در تعریف مرتب و ساده آن می‌توان گفت که« هم‌پیوندی پیمان همکاری بلندمدت و رسمی۲ شهر است که بین شهرداران و مسوولان این ۲ شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می‌شود.»

پس از سیل ویرانگر سال ۹۸ و تحمیل خسارت بر مردمان سیستان و بلوچستان شهر اصفهان در ۱۸ تیر ۹۹ شهر بنت این استان را برای هم پیوندی با خود انتخاب کرد تا آن را به سطحی از تاب‌آوری و توسعه پایدار برساند این موضوع دستمایه‌ای شد تا بررسی این الگو در جنوب شرق، اتفاقات این هم پیوندی و نقش آن در توسعه منطقه مورد نظر، سوژه گزارش ما شود.

هم‌پیوندی با بنت و تاثیراتش

هم‌پیوندی شهری؛ دیپلماسی نوین برای توسعه سیستان و بلوچستان

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در سفری که به سیستان و بلوچستان داشت با بیان اینکه اصفهان با ۱۴ شهر دنیا پیمان خواهرخواندگی داشته و از طریق عقد قراردادهای خواهرخواندگی سعی در تعامل با آن‌ها دارد  گفت: هم‌پیوندی آغازی برای اتفاقات بزرگ میان شهرهای کشور است.

علیرضا نصراصفهانی افزود: جای خرسندی است که می‌توانیم در کشور خود این ارتباط را ایجاد کنیم و رقم بزنیم و یقیناً هم‌پیوندی اصفهان با بنت تأثیرات زیادی بر این شهر خواهد گذاشت بنابراین امیدواریم این ایده میان تمام شهرهای کشور توسعه پیدا کند.

به گفته او بنا بر رویکرد نوع‌دوستی، نمی‌توانیم نسبت به مشکلات مردم عزیز در جای جای کشور بی‌تفاوت باشیم لذا در اصفهان نیز همواره تاکید شده که همه شهروندان باید در غم و غصه و شادی یکدیگر سهیم باشند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان بیان‌کرد: نباید میان ملتی که آرمان و پیشینه مشترک و فرهنگی کهن دارند یک بخش در اندوه و بخش دیگر در شادی باشد بنابراین باید تمام تلاش‌ها بر تقویت این حس نوع‌دوستی معطوف باشد.

وی با بیان اینکه به تمام شهرهای سرزمین‌مان مهر و علاقه داریم ادامه‌داد: به دلیل همین مهر و رویکرد نوع‌دوستی است که شورای شهر از طرح‌ها و اقداماتی که با عنوان هم‌پیوندی ایجاد شد، حمایت کرده و خواهد کرد.

هم پیوندی مسوول توسعه بعد از سیل

هم‌پیوندی شهری؛ دیپلماسی نوین برای توسعه سیستان و بلوچستان

شهردار اصفهان نیز در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: هم پیوندی بنت یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان با اصفهان منجر به تشکیل یک خیریه برای کمک به این شهر شد افرادی که در این خیریه حضور دارند منشأ اثر هستند و می‌توانند تحول دائمی در شهر بنت ایجاد کنند.

قدرت‌الله نوروزی افزود: خوشبختانه اقدامات نوع‌دوستانه شهرداری اصفهان در سطح گسترده‌ای در حال اجراست که در این راستا امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه به عنوان اولین حادثه بزرگی که در دوره مدیریت شهری کنونی اتفاق افتاد و وقوع سیل در خرم‌آباد و خوزستان از جمله آنهاست بطوریکه شهرداری اصفهان با تمام قوا اقدامات اولیه را در این مناطق بر عهده گرفت و به انجام رساند اما در سیل سال ۹۸ استان سیستان و بلوچستان که مناطق کنارک، چابهار و دشتیاری را دچار مشکل ساخت، همراهی و اقدامات شهرداری اصفهان متفاوت‌تر از همیشه بود.

وی تصریح کرد: در این راستا پیشنهاد پیوند بنت با اصفهان مطرح و در نهایت منجر به تشکیل یک خیریه برای کمک به آن شهر شد که با توجه به افرادی که در این خیریه حضور دارند قطعاً تحول دائمی در شهر بنت ایجاد می‌شود.

شهردار اصفهان ادامه داد: پس از هم‌پیوندی اصفهان و بنت، این شهرداری پیشنهاد این موضوع را به مجمع کلانشهرهای ایران ارائه کرد بدین ترتیب که هر شهری تحت عنوان هم‌پیوندی مسوولیت توسعه آن شهر و جبران آسیب‌های وارده ناشی از سیل را بر عهده گیرد.

وی افزود: متاسفانه شیوع ویروس کرونا اجازه ادامه بحث و بررسی حضوری میان شهرداران کلانشهرها را در رابطه با این پیشنهاد نداد با این حال اجرای طرح هم‌پیوندی در سایر شهرها قابل پیگیری است.

نوروزی با اشاره به ایجاد بیمارستان بنت بیان کرد: باتوجه به خیریه‌ای که پس از هم‌پیوندی بنت با شهر اصفهان تشکیل شد در این شهر بیمارستانی از سوی این خیریه احداث خواهد شد که در این راستا لازم است مسوولان  سیستان و بلوچستان لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن را تدارک ببینند.

شهردار اصفهان تصریح کرد: مدیریت شهری اصفهان در چهار سال گذشته تجارب خوبی داشته که قابل انتقال به شهرداری‌های سیستان و بلوچستان است.

هم پیوندی عامل بهره‌مندی از تجارب شهرها

هم‌پیوندی شهری؛ دیپلماسی نوین برای توسعه سیستان و بلوچستان

شهردار زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی ایران اسلامی همواره در مباحث مدیریت شهری پیشرو و موفق بوده لذا باید از فرصت ایجاد شده به بهترین نحو در راستای بهره‌مندی از تجارب آن‌ها برای حل بسیاری از مسائل استفاده کرد.
عبدالقادر پربار ادامه داد: در این مسیر لازم است تا همکاری‌ها و تعاملات به صورت دوجانبه و در تمامی حوزه‌ها و با استفاده از ظرفیت‌های موجود به بهترین شکل ممکن انجام شود.
وی تصریح کرد: تجارب و پیشرو بودن شهرداری اصفهان در حوزه‌های مختلف قطعاً می‌تواند در بسیاری از موارد به کمک شهرداری زاهدان بیاید و ما آمادگی داریم تمام ظرفیت‌های موجود را برای گسترش این همکاری ها مورد استفاده قرار دهیم.

شهردار زاهدان خاطرنشان کرد: کمک و مساعدت شهرداری اصفهان به شهر بنت یک اقدام خداپسندانه و بسیار بزرگ است و قطعاً در آینده با نتایج مثبت بسیاری همراه خواهد بود؛ لذا باید در راستای اطلاع رسانی به موقع و دقیق به منظور مشارکت حداکثری خیرین و جذب کمک‌های مورد نیاز از هیچ تلاشی فروگذار نباشیم.

یک کار الگویی خوب

هم‌پیوندی شهری؛ دیپلماسی نوین برای توسعه سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: روش کاری که شهرداری اصفهان در شهر بنت در جنوب این استان برای هم پیوندی و خواهرخواندگی با خود آغاز کرده یک کار الگویی خوب و معنا و مفهوم آن کاملاً اثرگذار است.
احمدعلی موهبتی با بیان اینکه اصفهانی‌ها نقش‌آفرینی‌های فراوانی در ایجاد و جهش زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان داشته‌اند افزود: هم‌اینک در حوزه هاسب و مجموعه موسسات دیگر خیران این استان نقش ایفا کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه  وقتی خیران به این استان می‌آیند و بعضی از مشکلات را می‌بینند برنامه‌های موثری را تدوین خواهند کرد گفت: از جمله این برنامه‌ها ایجاد مطالبه‌گری در سطح ملی،جلب توجه مسولان و بهره‌مندی از توان فکری انسان‌های توانمند و خیر برای منطقه است.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده در حوزه شهرداری‌ها بسیار اثرگذار است خاطرنشان‌کرد: اقدامات خوبی که در حوزه فعالیت شهرداری اصفهان انجام شده می‌تواند در شهرهای سیستان و بلوچستان نیز انجام شود.

 دیپلماسی نوین در قرن شهرها

قرن ۲١ قرن شهرهاست شهرهایی که با چالش‌هایی گوناگون و جنبه‌های مختلفی از مسائل مدیریتی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی روبه رو هستند و برای غلبه بر این مشکلات و پایدار کردن وضعیتشان آستین همت را بالا زده و به صورت غیر متمرکز به هم نزدیک و تعاملاتشان را بیشتر می‌کنند در این بین هر شهر برای تعاملاتش و تشکیل پیمان‌ها و هم‌پیوندی‌ها بهانه‌های گوناگون دارد شهری به عرصه جهانی می‌رود و تعاملات و ارتباطاتش را با شهرهای اروپایی برقرار می‌کند و شهر دیگر در درون کشور و سطح داخلی این موضوع را پیگیری می‌کند سیستان و بلوچستان هم از جمله این شهرهاست این استان جنوب شرقی عمق محرومیت زیادی دارد اما اینکه شهرهای برخوردار تر کشورمان مانند اصفهان دست بر روی شهرهای کوچک مناطق محروم می‌گذارند و توسعه شان را محقق می‌کنند توسعه‌ای که شاید به تنهایی خیلی سخت باشد نشان از اهمیت هم پیوندی و در نظرگرفتن آن به عنوان دیپلماسی نوین توسعه شهری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha