پس لرزه ها تقاضا برای اسکان موقت را در خراسان شمالی افزایش داد

بجنورد- ایرنا- با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از ثبت زلزله ۵.۵ ریشتری در شهرستان های گرمه و جاجرم در جنوب غربی استان خراسان شمالی تداوم پس لرزه ها تقاضا برای اسکان موقت در چادرهای هلال احمر را از سوی زلزله زدگان افزایش داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا و براساس گزارش شبکه لرزه نگاری وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران پس از ثبت نخستین زلزله ۵.۵ ریشتری در استان خراسان شمالی در ساعت ۳.۳۴ دقیقه روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه جاری تاکنون دستکم ۳۵ پس لرزه درمناطق زلزله زده سنخواست، شوقان  در شهرستان جاجرم و شهرستان گرمه که شامل ۴۷ روستاست، به ثبت رسید و پیش بینی می شود که در روزهای آینده نیز همچنان این پس لرزه ها ادامه داشته باشد.
اگرچه بنا به اظهار کارشناسان زمین شناسی ادامه پس لرزه ها باعث خروج انرژی زمین و کاهش احتمال وقوع زلزله های شدید می شود، ولی ادامه این روند ترس و وحشت را در بین مردم مناطق زلزله زده افزایش داد به طوری که بخش زیادی از مردم منطقه این شب ها در پارک ها و خیابان های اطراف و گاها نیز در مساجد به صبح می رسانند.
توزیع ۳۰۰ تخته چادر در مناطق زلزله زده 
 رییس جمعیت هلال احمر خراسان شمالی از توزیع ۳۰۰ چادر امدادی بین اهالی روستاهای خسارت دیده توزیع شد و با افزایش تقاضا جمعیت هلال احمر مشکلی برای اسکان موقت و توزیع چادر در بین زلزله زدگان مشکلی ندارد.
ابوالفضل محبان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همه خانواده هایی که منازل مسکونی آنها خسارت دیده و یا نیاز به  اسکان اضطراری داشتند، چادر در اختیارشان قرار داده شد و آماگی برای پوشش بیشتر زلزله زدگان نیز وجود دارد.
وی اظهارداشت : علاوه بر توزیع چادرهای امدادی بین اهالی روستاهای خسارت دیده ، تا کنون ۳۰ تخته پتو،  ۱۶۸ تخته موکت  برای اسکان موقت در اختیار مردم این منطقه قرار داده شد.
رییس جمعیت هلال احمر استان خراسان شمالی اظهارداشت : طبق بررسی ها براثر زمین لرزه به ۳۰۲ منزل مسکونی بیش از ۵۰ درصد خسارت وارد شد که امکان اقامت در این واحدها حداقل تا مرمت و بازسازی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین برای پذیرایی از زلزله زدگان تاکنون یک هزار و ۸۰۰ قوطی انواع کنسرو ،۲۷۲ بسته غذایی ۷۲ ساعته توزیع شد و این روند نیز در روزهای آینده ادامه خواهدداشت و امکانات و تجهیزات لازم در انبار هلال احمر برای کمک به زلزله زدگان وجود دارد.
به گفته وی در روزهای اخیر به یک هزار و ۲۰۰ خانواده زلزله زده کمک رسانی شد.
براساس گزارش رسمی بر اثر وقوع زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در استان  خراسان شمالی حدود یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد شد و 121 واحد مسکونی نیز به طور کامل تخریب شد.
استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.
براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha