۹۸۱ مسکن زلزله زده خراسان شمالی نیاز به نوسازی دارد 

بجنورد- ایرنا- معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: زلزله ۵.۵ و ۵.۴ ریشتری بامداد دوشنبه هفته جاری سبب شد تا ۹۸۱ واحد مسکونی روستایی در شهرستان‌های گرمه و جاجرم این استان نیاز به تخریب و بازسازی پیدا کند.

علی روحانی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در اثر زلزله اخیر ۵۲  واحد مسکونی هم نیاز به تعمیر و مرمت پیدا کرده است که البته بررسی ها در این زمینه هنوز ادامه دارد. 

وی با اشاره به اینکه وقوع پس لرزه ها سبب شده است تا خسارت ها در واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله روز دوشنبه، افزایش یابد.

 معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی  افزود: ارزیابی مجدد از خسارت های زلزله در روستاها در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: واحدهای خشتی و گلی که در زلزله اخیر دچار خسارت جزئی شده اند هم به عنوان نیاز به نوسازی قلمداد شده اند تا مقاوم سازی این واحدها با استفاده از تسهیلات، شتاب گیرد.

روحانی گفت: هنوز پرداخت تسهیلات برای بازسازی مناطق آسیب دیده مصوب نشده اما ستاد بازسازی تشکیل شده است و پیگیری ها برای پرداخت تسهیلات انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا بخش کمی از تسهیلات از محل طرح ویژه مسکن روستایی را به بازسازی مناطق خسارت دیده از زلزله سوق دهیم تا کار بازسازی شتاب گیرد. 

وی تصریح کرد: در زلزله سال ۹۶ هم این بنیاد منتظر تصویب و پرداخت تسهیلات بازسازی نشد و از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی بخشی از بازسازی ها آغاز شد، اما امسال تعداد تسهیلات قابل پرداخت از این محل، کم است. 

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در زلزله اخیر، خانه های خشتی و گلی بیشترین خسارت را دیده است.

زمین لرزه هایی به بزرگی ۵.۵  و ۵.۴ ریشتری بامداد و صبح روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و طبق آخرین گزارش در این زلزله به بیش از یک هزار واحد مسکونی در بیش از ۴۷ روستا خسارت وارد شد. 

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha