روسیه: پیشرفت زیادی در مذاکرات برجام حاصل شد

لندن – ایرنا – رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام اعلام کرد که از نگاه او پیشرفت زیادی در مذاکرات وین پیرامون احیای توافق هسته‌ای ایران حاصل شده است.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف روز سه‌شنبه در توئیتی، پیام خبرنگاری را که به نقل از او گفته بود در مذاکرات وین گشایش حاصل شده اصلاح کرد و نوشت: من نگفتم گره بزرگی باز شده است. عرض کردم که از دید من پیشرفت زیادی به دست امده است. این (عبارت) درست است.

وی افزود: اما هنوز مشکلات حل نشده باقی‌مانده و مذاکره کنندگان به زمان و تلاش بیشتری برای نهایی کردن توافق بر سر احیای برجام نیاز دارند.

دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو برجام طی هفته‌های گذشته در وین، پایتخت اتریش گردهم آمده تا درخصوص رفع تحریم‌های آمریکا و احیای توافق هسته‌ای ایران رایزنی کنند. در آخرین نشست کمیسیون مشترک مقرر شد که مذاکرات و رایزنی‌ها به شکل فشرده و با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. از این رو هر روز جلسات متعدد و مستمری در سطوح مختلف میان اعضای ایران و گروه ١+٤ برگزار می‌شود.

پیشتر سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری عنوان کرد: آنچه در وین انجام می گیرد ادامه گفت و گوهای فنی در هر سه کارگروه هسته‌ای، رفع تحریم‌ها و تعریف ترتیبات اجرایی اقدامات است. درصد بسیار بالایی از جاهای خالی در این کارگروه‌ها تکمیل شده است. البته آنچه که مانده قابل توجه است ما بر مواضع عالیه خودمان پافشاری کردیم و مواضع را گفتیم و پیگیری می کنیم.

 خطیب زاده اظهار کرد: به نظر می‌رسد باید فرصت بدهیم. ضمن اینکه نمی‌خواهیم این گفت و گوها فرسایشی شود حتماً هم نمی‌خواهیم توافقی صورت بگیرد که در چارچوب سیاست‌های عالی نظام و دستورالعمل های اجرایی مرکز نباشد.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: در برخی حوزه‌ها کندی‌هایی بوده و در برخی زمینه‌ها توفیقاتی بوده است.

 به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی دیروزهم آقای عراقچی جلسه‌ای با طرف‌های اروپایی داشتند و تصمیم داشتند در چند روز آینده مجدداً در حوزه کارگروه‌ها کمک کنند تا جایی که ممکن است جمع بندی‌ها صورت بگیرد.

خطیب زاده گفت: اگر جمع بندی ها احتیاج به بازگشت هیات‌ها به تهران داشت شاید آخر هفته صورت بگیرد و باید منتظر باشیم یکی دو روز آینده را هم ببینیم که گفت وگوهای فنی به کجا می‌رسد.

برخی گزارش‌های تائید نشده از احتمال بالای برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز چهارشنبه حکایت دارد. این مطلب تا زمان انتشار این خبر از سوی منابع رسمی تائید نشده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha