وزیر میراث فرهنگی: خیام حکیمی بی بدیل در علوم روزگار خود بود

تهران- ایرنا- وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تبریک ۲۸ اردیبشهت روز بزرگداشت حکیم «عمر خیام» گفت: او حکیمی بی بدیل در علوم روزگار خود بود که تا قرن‌ها بعد کتب و رسائل او در دانشگاه‌های دنیا تدریس و بررسی می‌شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان در پیامی در حساب کاربری خود در اینستاگرام، با تبریک فرا رسیدن ۲۸ اردیبهشت روز حکیم عمر خیام به همه پژوهشگران، دانشوران و دوستداران فرهنگ و ادبیات تبریک و تهنیت نوشت: ۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام بخشی از عظمتی است که سربلندی ایرانیان را در نگاه مردم جهان یادآوری می‌کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این پیام نوشت: خیام حکیمی بی بدیل در علوم روزگار خود بود که تا قرن‌ها بعد کتب و رسائل او در دانشگاه‌های دنیا تدریس و بررسی می‌شد.

وی با بیان اینکه «خیام گاه‌شماری یکی از دقیق‌ترین تقویم‌های جهان را محاسبه کرد»، افزود: او در نجوم سال ها پیش از کپرنیک و گالیله بر مرکزیت خورشید و گردش سیارات به دور آن اشاره کرد و در ریاضیات نخستین دانشمندی بود که معادلات سه مجهولی را حل کرد. ‌

مونسان خاطرنشان کرد: خیام در موسیقی، فلسفه و نجوم، رسائل و کتب بسیاری نوشته، اما شهرت او بیش از هر چیز در زمینه ادبیات است. رباعیات خیام توسط اسکات فیتزجرالد به انگلیسی برگردانده شده و در خارج از کشور به سرعت مقبولیت عام یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha