ابراز همدردی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با ملت فلسطین

تهران- ایرنا- معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با سفیر فلسطین در ایران، با ملت فلسطین ابراز همدردی کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، محسن مسچی معاون مجمع جهانی تقریب مذاهب روز سه شنبه در دیدار با صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران ضمن ابلاغ سلام حجت الاسلام حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گفت: برای ابراز همدردی با مردم قهرمان فلسطین درپی حوادث اخیر در این کشور به سفارت آمده است.

وی افزود: از سال گذشته در مجمع تقریب حرکت بسیار خوب و گسترده ای در رابطه با موضوع فلسطین شروع شده است؛ سال گذشته که موضوع عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی پیش آمد، یکی از اقدامات مهم مجمع جهانی تقریب این بود که با علمای بزرگ شیعه و سنی در داخل و سراسر جهان برای اخذ بیانیه، سخنرانی و مصاحبه در محکومیت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار نماید.

مسچی گفت: از علمای نجف و دیگر علمای کشورهای اسلامی، علمای شیعه و اهل سنت داخل، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اساتید و فضلای حوزه های علمیه و دانشگاه ها بیانیه گرفتیم که حدود ۸۰۰ نفر از بزرگان قم و اساتید و مدرسین آن و دهها مجموعه علمائی و فرهنگی این بیانیه را امضا کردند؛ به ۱۲ نفر از مراجع عظام هم نامه نوشتیم و از آنان در تحریم عادی سازی روابط کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی فتوا گرفتیم که کار بسیار بزرگی بود و همه اینها در یک کتاب جمع آوری شده است و به شما تقدیم می کنیم.

معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب افزود: کاری دیگری که در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی انجام شد، برگزاری چندین وبینار داخلی و بین المللی مجازی راجع به قدس شریف و فلسطین بود که از سال گذشته در مجمع تقریب داشتیم؛ یکی از آنها در لبنان برگزار شد و در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی، راجع به قدس و فلسطین بحث و سخنرانی های زیادی داشتیم و اخیرا هم وبیناری تحت عنوان قدس محور وحدت و حیات اسلام برگزار شد.

وی با اشاره به شعار «امروز ایران و فردا فلسطین» که در اوایل انقلاب مطرح می شد، اظهار داشت: ما موضوع ایران و فلسطین را کاملا مرتبط با هم می دانیم؛ فلسطین نه فقط موضوع دینی، اسلامی، عربی، اخلاقی و انسانی است بلکه یک موضوع مهم برای جامعه بشری است و جامعه بشری باید به موضوع فلسطین توجه ویژه داشته باشد.

در این دیدار صلاح زواوی سفیر فلسطین در ایران ضمن ابراز خرسندی از دیدار با معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب و قدردانی از دبیرکل مجمع تقریب به خاطر پشتیبانی از مبارزین فلسطینی، تأکید کرد: امروز مبارزین فلسطینی در غزه، کرانه باختری، قدس و دیگر شهرها قوی تر از گذشته شده اند؛ ما مطمئن هستیم که تلاش های مردم فلسطین و مقاومت نتیجه می دهد و غده سرطانی اسرائیل که حضرت امام به آن اشاره کردند، از بین خواهد رفت.

صلاح زواوی گفت: ارتباط بنده با امت ایران به عنوان سفیر یک کشور نیست، بلکه این ارتباط برای تحکیم وحدت کشورهای اسلامی و آزادی فلسطین است که حضرت امام راحل به آن اشاره کردند.

وی در بخشی از سخنان خود به هم پیمانی برخی کشورها با صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران اشاره و تصریح کرد: با کمال تأسف صدام، اشتباه بزرگی کرد و آزادی فلسطین را به تاخیر انداخت و اگر مسئله جنگ نبود ما امروز در فلسطین بودیم و امیدواریم کشورهای اسلامی تجربه زشت او را تکرار نکنند و این تجربه درس بزرگی برای اسرائیلی ها باشد و بدانند که تلاش های ضدیت با این رژیم جعلی در فلسطین متوقف نمی شود.

زواوی خاطر نشان کرد: مشکل اصلی فلسطین، هم پیمانی بین صهیونیست ها و آمریکا برای ایجاد کشور بزرگ اسرائیل، شامل فلسطین، اردن، سوریه، عراق، مصر، عربستان و مدینه منوره است.
سفیر فلسطین با نشان دادن نقشه های جغرافیائی، توطئه صهیونیست ها در اشغال سرزمین های اسلامی را تشریح نمود و گفت: نقشه رژیم صهیونیستی بزرگ که روی سکه هایشان نیز نقش بسته است، در واقع نقشه ترامپ علیه فلسطین است.

در پایان این دیدار، معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب، کتاب «فلسطین از نهر تا بحر» و همچنین کتابی از مجموعه  فتاوای علمای شیعه و اهل سنت داخل و خارج در مورد فلسطین که به تازگی از سوی مجمع تقریب چاپ شده را به سفیر فلسطین تقدیم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha