تلاش می‌‎کنیم بودجه تئاتر در سال جاری افزایش دو برابری داشته باشد

تهران- ایرنا- مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ در آیین اختتامیه مجازی فصل امید و خیابان تئاتر ایران، گفت: تلاش می‌‎کنیم بودجه تئاتر در سال جاری افزایش دو برابری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مراسم که با حضور برگزیدگان مسابقه نمایشنامه‌نویسی نخستین رویداد «فصل امید - ۱۳۹۹» و مسابقه طرح و ایده رویداد «خیابان تئاتر ایران - ۱۳۹۹» در دفتر مدیران کل استان‌ها برگزار شد.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرمندان تئاتر از جمله هنرمندانی هستند که با وجود مشکلات متعدد به سبب شیوع ویروس کرونا، هرگز بی کار ننشسته‌اند و در این شرایط نیز آثار ارزشمندی را خلق کردند. باید قدردان این هنرمندان به خصوص هنرمندان تئاتر در استان‎ها باشیم که در این شرایط تلاش کردند تا چراغ تئاتر روشن بماند.

وی با اشاره به تلاش هنرمندان تئاتر در این روزهای سخت ادامه داد: در یک سال و نیم اخیر با وجود فراگیری بیماری کرونا، شاهد برگزاری جشنواره‌های متعدد حضوری، مجازی و نیمه‌حضوری در جای جای ایران بودیم و امسال این امید را داریم بتوانیم دو جشنواره پرمخاطب تئاتر خیابانی مریوان و جشنواره بین‌المللی کودک‌ونوجوان را با همکاری ادارات‌کل استان‌ها برگزار کنیم.

تلاش می‌کنیم بودجه تئاتر را دو برابر افزایش دهیم

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم بودجه سال جاری تئاتر نسبت به سال گذشته دو برابر شود تا بتوانیم با توان بیشتری از هنرمندان این عرصه و تولیدات نمایشی حمایت کنیم.

آشنا درباره تعهدات اداره‌کل هنرهای نمایشی در قبال هنرمندان تئاتر گفت: تاکنون دو سوم تعهدات اداره‌کل هنرهای نمایشی درخصوص تفاهم‌نامه‌های استان‌ها پرداخت شده است و امیدواریم با پی‌گیری استان‌ها و ارسال مدارک لازم، باقی تعهدات نیز پرداخت شود.

تلاش می‌‎کنیم بودجه تئاتر در سال جاری افزایش دو برابری داشته باشد

برنامه اصلی سال ۱۴۰۰ حمایت از نمایشنامه‌نویسی است

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ ‌و ‌ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ بخش عمده برنامه‌های اصلی و محوری اداره‌کل در جهت حمایت از نمایشنامه‌نویسی است. با توجه به رویکرد این اداره‌کل نیاز است، مدیران استان‌ها نیز بخشی از تمرکزشان را معطوف به شناسایی و معرفی نمایشنامه‌نویسان کنند و با فراهم کردن برگزاری کارگاه‌های نمایش‌نامه‌نویسی در جهت ارتقاء این شاخه از هنرهای نمایشی در سطح کشور تلاش کنند.

وی در همین رابطه افزود: امیدواریم بزودی نمایشنامه‌های فاخر و ارزشمند در این حوزه منتشر شوند و زمینه روی صحنه رفتن این آثار نیز فراهم شود. البته پیش از این در نظر داریم زمینه روی صحنه رفتن  نمایشنامه‌های برگزیده رویداد «قلم روشن» را در تهران فراهم کنیم.

تلاش می‌‎کنیم بودجه تئاتر در سال جاری افزایش دو برابری داشته باشد

مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها چه گفتند

در ادامه مدیرکل فرهنگ‌و ارشاداسلامی استان اردبیل با یادی از زنده یاد عظیم اسدی هنرمند پیشکوت این استان که هفته پیش درگذشت، گفت: هنرمندان عرصه تئاتر در یک سال گذشته با دشواری‌ها متعددی روبرو بودند و جای تاسف دارد که به دلیل شیوع بیماری کرونا تعدادی از این عزیزان را از دست دادیم. هنرمندانی که هر یک با تلاش‌هایشان، در جهت اعتلای هنر تئاتر در ایران قدم برداشته‌اند.

فیروز فاضلی مدیرکل ارشاد گیلان نیز در این مراسم در صحبت‌های کوتاهی گفت: تئاتر هنر تسکین‌دهنده و آرامش‌بخشی است و هنرمندانی که در دوران شیوع بیماری کرونا نگذاشتند چراغ تئاتر خاموش شود، تلاش هایشان ستودنی است. امیدوارم با پایان یافتن بیماری کرونا بتوانیم از تمام توان تئاتری کشور در عرصه ها مختلف بهره‌مند شویم. همدان، مریوان و لاهیجان شهرهای هستند که امروز به سبب برگزاری رویدادهای مهم تئاتری کاملاً با فرهنگ هنر نمایش عجین شده‌اند.

عبید رستمی مدیرکل ارشاد استان کردستان نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به اهمیت و جایگاه تئاتر خیابانی گفت: جای خوشحالی است که جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان توانسته است به جایگاه واقعی خود در کشور دست یابد و نقش و کارکرد اصلی خود را ایفا کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در استان کردستان از همه هنرمندان تئاتر که در رویداد خیابان تئاتر ایران شرکت کردند تشکر کرد و همه آنها و مدیران فرهنگ و ارشاد استانهای کشور را به سبب پیگیری موضوع تئاتر شایسته تقدیر دانست.

احمدرضا احسانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به پیشینه برگزاری جشنواره بین‌الملی تئاتر کودک‌ونوجوان در همدان گفت: امیدوارم که در سال جاری بتوانیم این رویداد مهم تئاتری را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم و شرایطی فراهم شود که بتوانیم میزبان هنرمندان تئاتری و مدیران تئاتری در استان همدان باشیم.

او افزود: در یک سال گذشته فعالیت متعددی در استان داشته و جشنواره‌های چون جشنواره استند آپ کمدی، پاییزه تئاتر را در استان برگزار کرده‌ایم و نمایش متعددی در سطح استان روی صحنه رفته‌اند یا به صورت مجازی از طریق سایت آپارات اجرا شده‌اند.

تلاش می‌‎کنیم بودجه تئاتر در سال جاری افزایش دو برابری داشته باشد

فاطمه کرم‌پور مدیرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در یک سال اخیر در سطح استان بخشی از تمرکزمان را معطوف به نمایشنامه‌نویسی کرده‌ایم و در فروردین ماه سال گذشته شاهد برگزاری نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویس در استان بوشهر بودیم، در فروردین ماه سال جاری نیز فراخوان دومین دوره این جشنواره را منتشر شد.

او در بخش پایانی سخنانش ابراز امیدواری کرد که در سال جاری از هنرمندان تئاتر حمایت بیشتری شود.

ابراهیم شریفی مدیرکل چهارمحال و بختیاری آخرین سخنران این مراسم بود که درباره حمایت ویژه از نمایشنامه‌نویسی گفت: با حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی کارگاه نمایشنامه‌نویسی در این استان در حال برگزاری است و امیدواریم شرایطی فراهم شود که نمایشنامه‌های برگزیده در اختیار تمام استان‌ها قرار گیرد تا هنرمندان بتوانند از این آثار استفاده لازم را ببرند و گروه های نمایشی بتوانند این آثار را روی صحنه ببرند.

وی همچنین حمایت شایسته از هنرمندان تئاتر استان را یکی از برنامه‌های مهم اداره‌کل چهارمحال و بختیاری دانست و اظهار امیدواری کرد امسال اعتبار دو برابری در اختیار هنرمندان تئاتر استان قرار گیرد.

عمران خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام و مهدی ربانی‌نژاد معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه از دیگر مدیران حاضر در این برنامه بودند که ضمن سخنان کوتاهی از هنرمندان برگیزده استان خود تقدیر کردند.

تلاش می‌‎کنیم بودجه تئاتر در سال جاری افزایش دو برابری داشته باشد

معرفی برگزیدگان دو رویداد فصل امید و خیابان تئاتر ایران

در ادامه این مراسم که با حضور مهدی حاجیان مدیر دبیرخانه دائمی جشنواره‌های هنرهای نمایشی و با مدیریت محسن حسن‌زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد برگزیدگان در هر استان جوایز خود را از دست مدیران‌کل استان مربوطه دریافت ‌کردند و در تهران نیز دو برگزیده با حضور در دفتر مدیرکل هنرهای نمایشی جایزه خود را از ثادر آشنا دریافت کردند.

در نخستین رویداد مسابقه نمایشنامه نویسی «فصل امید – ۱۳۹۹» سیدحسین فدایی‌حسین، بهرام جلالی پور و سهراب نیک‌فرجاد ارزیابی نهایی آثار را برعهده داشتند.

در این بخش نمایشنامه «عروس برفی» به نویسندگی بهنام میرزایی از همدان، نمایشنامه «تا رنگین کمان» به نویسندگی سمیرا سلیمانی فارسانی از فارسان، نمایشنامه «پدرانی که از کتابخانه به امانت گرفتم» به نویسندگی محمد عبدی‌جمالی از تهران، نمایشنامه «پیکا» یا «من پسر شما را خوردم» به نویسندگی عقیل جماعتی از خارک و نمایشنامه «پروانه های نقاشی» به نویسندگی عدالت فرزانه از اردبیل به عنوان نفرات برگزیده این بخش معرفی و جوایز خود را دریافت کردند.

در مسابقه طرح و ایده نخستین رویداد «خیابان تئاتر ایران – ۱۳۹۹» نیز رحیم عبدالرحیم زاده، بهار لطافتیان و علی محمدرادمنش ارزیابی نهایی آثار را برعهده داشتند.

در این بخش هیات داوران از عزیز زادسر برای نگارش طرح نمایشی «یک زخم کهنه» از مریوان، مصطفی کولیوندی برای نگارش طرح نمایشی «غولسایز» از دهلران و محمد جعفری لفوت برای نگارش طرح نمایشی «دارقالی» از آستانه اشرفیه تقدیر کردند.

اما در ادامه جوایز نفرات برتر مسابقه خیابان تئاتر ایران – ۱۳۹۹ به نفرات برتر اهدا شد.

رتبه اول به مهدی ملکی برای نگارش طرح نمایشی «کولبرف» از تهران، رتبه دوم به رحمان هوشیاری برای نگارش طرح نمایشی «ملی پوشان» از کرمانشاه و رتبه سوم یه شکل مشترک به پژمان شاهوردی برای نگارش طرح نمایشی «پهلوانان می میرند» از بروجرد و علی زیستی برای نگارش طرح نمایشی «رزم نقالان» از کرمانشاه تعلق گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha