مدیرکل دامپزشکی:آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دراستان تهران مهار شده است

تهران- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان تهران گفت: با حمایت استاندار تهران و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و تلاش‌های کادر دامپزشکی سراسر استان، آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان مهار شده است.

دکتر سیدعلی بابایی روز سه‌شنبه در جریان دیدار با فرماندار شهرستان ورامین گفت: موضوع مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که در صورت شیوع، تلفات بسیار زیادی به مرغداری‌های گوشتی و تخم‌گذار وارد می‌کند.

وی اظهار داشت: برای مهار این بیماری، لازم است تا پیش از شیوع و جلوتر از ویروس حرکت کرد و این مهم در استان تهران با نگاه ویژه استاندار تهران و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و تلاش همکاران شبکه دامپزشکی در استان تهران محقق شد و از شیوع آن پیشگیری کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران گفت: با اختصاص اعتبارات مورد نیاز، کیت‌های تشخیص بیماری آنفلوانزای  فوق حاد خریداری و آزمایشگاه‌های استان تجهیز شد و هر جا که تلفاتی حتی در کانون‌های محلی پرندگان گزارش می‌شد، به سرعت از پرندگان نمونه‌گیری شده و احتمال ابتلای پرنده به بیماری بررسی و از شیوع احتمالی بیماری به مراکز پرورش پرندگان پیشگیری می‌شد.

بابایی افزود: در شرایطی که ۷۰ کشور جهان هم‌اکنون درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند و حتی صنعت پرورش مرغ خود را از دست دادند، با تمهیدات صورت گرفته، کمترین خسارات از محل این بیماری به صنعت پرورش مرغ استان وارد شد.

وی با بیان این که ۱۷ درصد از تخم مرغ مورد نیاز کشور در استان تهران تولید می‌شود اظهار داشت: با هماهنگی‌های صورت گرفته و به دلیل همجواری استان البرز با تهران، وضعیت شیوع این بیماری در البرز نیز پایش شد تا کمترین آسیب به مرغداری‌های استان تهران وارد شود.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران با اشاره به ظرفیت‌های دامپروری و مرغداری شهرستان ورامین گفت: ورامین بیش از ۱۱۳ هزار رأس دام سبک دارد و تولید این حجم پروتئین، ورامین رابه عنوان یک شهرستان استراتژیک در تولید محصولات پروتئینی تبدیل کرده است.

۴۰ درصد گوشت مورد نیاز تهران در ورامین تولید می‌شود

فرماندار ورامین نیز در این دیدار اظهار داشت: ورامین با برخورداری از ۳۰۰ هزار رأس دام سنگین و بیش از ۱۱۳ هزار رأس دام سبک، ۴۰ درصد گوشت مورد نیاز استان تهران را تأمین می‌کند.

حسین کاغذلو افزود: ورامین با داشتن ۳۰۰ هزار رأس دام سبک و ۱۰۰ هزار رأی دام سبک، ۴۰ درصد گوشت مورد نیاز استان ۱۴ میلیون نفری تهران یعنی بالغ بر ۶ میلیون نفر را تأمین می‌کند ضمن این که ۳۰ درصد از شیر مورد نیاز استان تهران نیز در این شهرستان تولید می‌شود.

کاغذلو اظهار کرد: ورامین با تولید سالانه ۳۰ میلیون قطعه جوجه اردک، ۷۰ درصد از اردک کشور را تولید می‌کند ضمن این که این شهرستان، بزرگترین تولید کننده بوقلمون و شترمرغ استان تهران است.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha