۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۰۵
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 84333808
۰ نفر

برچسب‌ها

زلزله به بناهای تاریخی گرمه و جاجرم خراسان شمالی خسارت زد

بجنورد-ایرنا- زلزله‌های ۵.۵ و ۵.۴ ریشتری بامداد روز دوشنبه به برخی از بناهای تاریخی شهرستان‌های گرمه و جاجرم خراسان شمالی در جنوب این استان خسارت وارد کرد.

به گزارش ایرنا، زلزله به ۲ بنا شامل رباط قره بیل و رباط عشق در شهرستان گرمه خسارت وارد کرد که خسارت در رباط عشق بیشتر گزارش شده است. 

خسارت به کاروانسرای عشق

سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گرمه روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: کاروانسرای تاریخی عشق، در مرکز زلزله منطقه قرار داشته و به علت قدمت و آسیب پذیری، در زلزله خسارت دیده است.

وحید محمودی فر اظهار داشت: در زلزله دیروز، چهار طاق و حدود ۲۰ متر مربع دیوار این بنا فرو ریخت. 

رباط یا کاروانسرای عشق در روستای رباط عشق، یکی از چند رباط تاریخی شهرستان گرمه است که احتمالا در دوره تیموری و بر سر شاهراه ارتباطی گرگان و نیشابور بنا شده است.
پلان این کاروانسرا مستطیلی و حیاط مرکزی آن یک صحن چهار ایوانی است که از هر طرف با غرفه های متعدد و اتاق هایی برای استراحت کاروانیان و نیز اصطبل هایی برای احشام آنها احاطه شده است.
مصالح اصلی بنا سنگ، ساروج و آجر است و طرح کلی آن تا حد زیادی به رباط قلی شباهت دارد.

سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گرمه خاطرنشان کرد: خسارت زلزله به کاروانسرای تاریخی رباط قره بیل در این شهرستان جزیی است.

رباط قره بیل در روستای رباط قره بیل، یکی دیگر از کاروانسراهای تاریخی شهرستان گرمه است که احتمالا در دوره تیموری و بر سر شاهراه گرگان ساخته شده است. این کاروانسرا با مصالح سنگ، ساروج، گچ و آجر بنا شده و پلان چهارگوش با ۲ حیاط بزرگ و کوچک دارد.

در گرداگرد حیاط کوچک غرفه های متعددی ساخته شده که پوشش سقف آنها گنبدی است و زیر سقف با کاربندی های زیبای گچی تزئین شده است.

شهرستان گرمه به واسطه موقعیت راهبردی و استقرار بر سر راه های کاروان رو همواره مورد توجه بوده است.

خسارت به بناهای تاریخی جاجرم 

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جاجرم هم گفت: زلزله دیروز سبب ایجاد ترک در بنای امامزاده دربند در بخش سنخواست شده است.

هادی محمدپور اظهار داشت: بخشی از فاق برج جنوب شرقی قلعه جعفرآباد جربت هم در زلزله تخریب شده و قسمتی از دیوار ضلع غربی قلعه نیز فرو ریخته است.

وی افزود: زلزله سبب ترک در دیواره‌های ضلع غربی امامزاده زین‌العابدین شهر سنخواست شده و در دیواره ها و سقف بنای امامزاده محمود کلاته ترک‌ها نیز ترک‌هایی ایجاد شده است.

شهرستان جاجرم در جنوب غربی خراسان شمالی قرار گرفته و از شمال به شهرستان مانه و سملقان، از غرب به شهرستان گرمه، از جنوب به استان سمنان، از جنوب شرق به استان خراسان رضوی، از شرق به شهرستان اسفراین و از شمال شرق به شهرستان بجنورد محدود می‌شود.

جاجرم بر سر راه‌های کهن کاروانرو بوده و از دیرباز همواره موردتوجه قرار داشته است.

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد روز دوشنبه تاکنون بیش از ۲۳ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه موجب شد تا مردم برخی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خود را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha