نماینده اردکان در مجلس : پایانه صادراتی در این شهرستان ایجاد می‌شود

یزد - ایرنا - نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی از ایجاد نخستین پایانه صادراتی عام استان یزد در آینده نزدیک در این شهرستان خبر داد و ،گفت: در سال‌های اﺧﻴﺮ ﺑﺎ ﮔﺴﺘﺮش ﺗﺠﺎرت ﺧﺎرجی در ﻣﻴﺎن ﻛﺸﻮرﻫﺎ و با رفع موانع و تسهیل مقررات ،توسعه پایانه های صادراتی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت.

«محمدرضا دشتی اردکانی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ﻣﻮاﻧﻊ صادراتی در پایانه‌های خروجی ایران موجب تحمیل ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎی اﺿﺎفی و ﻏﻴﺮﺿﺮوری بر تجار می‌شود، و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻲ ﺧﺎرﺟﻲ و ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﺑﻴﻦ‌اﻟﻤﻠﻠﻲ از ﻣﺮاﻛﺰ پشتبیان یکی از مهمترین زیرساخت های تخصصی برای صادرات و پایانه‌های صادراتی است.

به گفته وی با کاهش هزینه‌های پنهان؛ فرآیند صادرات و ایجاد تمرکز بین خدمات مرتبط با صادرات نظیر حمل‌ونقل، گمرک، بیمه و استاندارد با هدف ایجاد مزیت رقابتی برای تولیدات داخلی پایانه یادشده در اردکان ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: شهرستان اردکان با دارا بودن اولین هاب حمل و نقل کشور، داشتن هوای خشک برای نگهداری و انتقال حجم اضافی کانتینرهای رسوب شده در بنادر کشور بهترین موقعیت برای این مجموعه ایجاد کرد.

این نماینده استان یزد در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: در پایانه صادراتی مجموعه هایی از قبیل انبارهای سرپوشیده وسرباز ،  سردخانه جابه جایی کانتینر و نمایشگاه‌ها مستقر می شود.

دشتی اردکانی تاکید کرد: این پایانه با مصوبه کارگروه توسعه صادرات استان و مساعدت سازمان توسعه تجارت ایران از سوی شرکت توسعه و عمران اردکان ایجاد می شود و در یکی از مناسب‌ترین اراضی دارای پتانسیل‌هایی همچون دسترسی به راه آهن مسیر ترانزیت تهران - بندرعباس ایجاد می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: انتقال بخش بزرگی از کالاهای رسوب شده دربنادر به این مجموعه با توجه به ترانزیت کالا از بنادر جنوبی به کشورهای آسیای میانه و همچنین قرارداد اخیر با  چین نیز در این طرح مورد استفاده قرار می گیرد.

نماینده مردم اردکان در مجلس یادآور شد: ایجاد زنجیره تامین و نمایشگاه دایمی صنایع فولادی، کاشی وسرامیک، و محصولات کنجدی  و محصولات کشاورزی- معدنی  از اهداف ایجاد این پایانه به شمار می‌رود.

همچنین مصطفی پوردهقان‌اردکان  فرماندار اردکان با اشاره به تصویب پایانه صادراتی در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی  استان یزد گفت: سیاست توسعه صنعتی شهرستان به سمت واحدهایی پاک، کم‌آبخواه و بهره‌مند از دانش فنی است‎.

وی افزود: با ایجاد پایانه صادراتی، سیستم بازاریابی، صادرات و تنظیم بازار تولیدات شهرستان تقویت و روند صادرات از مبدأ  اردکان تسهیل می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که پایانه‌های صادراتی فرصتی مناسب برای تجارت خارجی شهرستان به شمار می‌آید؛ افزود: پایانه پیشنهادی از نوع «عام» است و بدون شک با توجه به مزیت‌های اقتصادی اردکان، نقش مثبتی در تسهیل صادرات غیرنفتی مانند مواد معدنی، فولاد، شیشه، نساجی، محصولات کنجدی و از این قبیل کالاها ایفا می‌کند.

پوردهقان‌اردکان بیان کرد: طرح توجیهی در کارگروه استانی تصویب و برای تأیید نهایی به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال شد.

فرماندار اردکان تصریح کرد: در شرایط تحریم و وضعیت فعلی اقتصاد این پایانه می‌تواند با ارایه خدمات صادراتی ازجمله حمل‌ونقل، گمرک و دیگر اموربه کاهش هزینه‌های صادرات و نیز افزایش تولید ارزش‌افزوده در شهرستان کمک کند.

شهرستان ۱۱۸ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha