ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده خراسان شمالی در شهر شوقان مستقر شد

بجنورد - ایرنا - ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده شهرستان‌های گرمه و جاجرم خراسان شمالی از روز سه شنبه در شهر شوقان مستقر شده است که به گقته فرماندار جاجرم تمامی هماهنگی های لازم دستگاه‌های اجرایی با این ستاد خواهد بود.

مصطفی حاج زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مسوولان دستگاه های اجرایی از روز گذشته در مناطق زلزله زده حضور یافته اند افزود: این امر  باعث ساماندهی انجام کارها می شود و تیم های حمایت روانی و اجتماعی بهزیستی استان هم برای ایجاد آرامش روحی به منطقه اعزام می شوند.

وی اظهار داشت: حتی افرادی که خانه های آنان خسارت نیز ندیده بودند در صورتی درخواست چادر برای اسکان موقت داشتند در اختیار آنان به صورت امانت قرار داده شد.

حاج زاده افزود: روز گذشته ۸۰ تخته چادر در اختیار حادثه دیده ها  قرار گرفت این در حالی است که ۴۶ واحد مسکونی به صورت کامل تخریب شده بود.

فرماندار جاجرم اظهار داشت: بیش از ۹۵۰ واحد مسکونی از ناحیه زلزله آسیب دیده است که بخشی از این واحدها خسارت جزیی دیده اند اما ۴۶ واحد ۱۰۰ درصد تخریب شده است و نیاز به بازسازی دارد.

وی با بیان اینکه از امروز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در منطقه حضور یافته است اظهار داشت: اقدامات لازم برای آواربرداری نیز انجام شده است.

وی افزود: در مجموع شهرهای سنخواست و شوقان و ۲۹ روستای شهرستان جاجرم واقع در جنوب خراسان شمالی از ناحیه زلزله روز گذشته دچار خسارت و آسیب شدند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد روز دوشنبه تاکنون بیش از ۲۴ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه موجب شد تا مردم برخی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خود را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha