دریادارسیاری: درپی افزایش توان ارتش در مقابله با تهدیدهای سایبری هستیم

تهران- ایرنا- معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در رزمایش مشترک دفاع سایبری فتح یک، گفت: همزمان با افزایش قدرت دفاع سایبر، به‌دنبال این هستیم که برای مواجهه با تهدیدات توان سایبری ارتش را ارتقاء دهیم.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، دریادار حبیب‌الله سیاری سه‌شنبه در جریان برگزاری رزمایش مشترک دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه موضوع توسعه توان دفاع سایبر در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است، گفت: همزمان با افزایش قدرت دفاع سایبر، به‌دنبال این هستیم که توان مقابله با تهدیدات سایبری ارتش را ارتقاء دهیم.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: موضوع سایبر امروز به عنوان بُعد پنجم صحنه نبرد مطرح است و یکی از مؤلفه‌های اثرگذار در ارتقای توان رزم ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

سیاری تصریح کرد: بی‌توجهی به بحث سایبر به عنوان یک موضوع جدید، می‌تواند آسیب‌هایی را به توان رزم وارد کند اما به خاطر اینکه ما غافلگیر نشویم و بتوانیم توان رزم خود را حفظ کنیم و بالا ببریم موضوع توسعه توان دفاع سایبر در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فرمانده معظم کل قوا(مدظله‌العالی) روی این موضوع تأکید فراوان دارند، خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهمیت موضوع سایبر در ارتقای توان مقابله با تهدیدات، اقدامات گسترده‌ای انجام داده و با پرورش نیروی انسانی بویژه جوانان خلاق، توانمند و ماهر در بحث‌ سایبر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به تأمین تجهیزات لازم و سازماندهی مناسب دفاع سایبری در ارتش افزود: پیش‌بینی اجرای رزمایش‌های دیگری در مقیاس‌های مختلف نیز به عمل آمده که در آینده اعلام خواهیم کرد و رزمایش مشترک دفاع سایبری فتح یک نمونه موفقی از این رزمایش‌هاست.

سیاری ادامه داد: بهره‌گیری از تاکتیک‌هایی که ساخته و پرداخته ذهن پویای همین نیروهای جوان است و بحمدالله امروز در فضای سایبر در خدمت ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند از جمله دستاوردهای این رزمایش است.

وی افزود: در این رزمایش نقاط قوت بسیاری داشتیم که به دنبال توسعه آن هستیم و ان شاء الله آسیب‌های خود را درخصوص تهدیدهای سایبری نیز با اجرای رزمایش‌هایی که بزودی برگزار خواهیم کرد به حداقل و به صفر می‌رسانیم و همزمان با افزایش قدرت دفاع سایبر، توان مقابله با تهدیدات سایبر و پاسخگویی به آن را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.

بومی بودن تجهیزات رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش 

همچنین سرتیپ ناصر مختارزاده معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ارزیابی طرح‌های راهبردی توان دفاع سایبری در سطوح راهبردی، عملیاتی تاکتیکی و تکنیکی، ارتقاء قدرت برنامه‌ریزی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران، احصاء و توسعه توان دفاع سایبری ارتش جمهوری اسلامی ایران، طراحی قدرت مواجهه خردمندانه با تهدیدهای سایبری و به‌کارگیری افسران سایبری در کنار نخبگان با تجربه جهت انتقال دانش از جمله اهداف برگزاری رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: امروزه تسلیحات و تجهیزات دفاع سایبری به گونه‌ای در حال توسعه است که با دقت، سرعت و هوشمندی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فناوری و اطلاعات را به خوبی به خدمت گرفته‌اند.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بومی بودن تجهیزات رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: این رزمایش با یک نگاه راهبردی در حوزه سایبر و با استفاده از نیروهای جوان، با انگیزه و با دانش طرح‌ریزی و اجرا شد و در اهداف کلان نیز، طراحی قدرت مواجهه قویتر با تهدیدات سایبری و افزایش تاب‌آوری و بازدارندگی در سطوح مختلف، ارتقای قدرت برنامه‌ریزی برای تصمیم‌سازان در حوزه سایبری و در نهایت توسعه توان دفاع سایبری ارتش جمهوری اسلامی ایران را در برنامه‌ها و رزمایش‌های آتی مدنظر داریم.

مختارزاده با اشاره به اینکه عدم وابستگی تجهیزات امنیتی فنی به کشورهای دیگر سبب شد که تجهیزات مذکور در زمان رزمایش، متناسب با نوع حمله‌های نیروی یورشگر تنظیم شود افزود: این بدان معناست که قابلیت دفاع سایبری ارتش از حالت ایستا به حالت داینامیک و پویا تغییر و ارتقا یافته است.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش خاطر نشان کرد: افسران جوان ما با استفاده از بستر سامانه‌های بومی و جهانی و بهره‌گیری از هسته‌های مجازی چند صد نفره عملیات پدافندی را انجام دادند.

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده آجا بصورت سرزده از محل برگزاری رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید و از نزدیک روند برگزاری این رزمایش و بخشی از اقدامات نیروهای شرکت کننده را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha