۱۵ اکیپ بنیاد مسکن خراسان شمالی به مناطق زلزله زده اعزام  شدند

بجنورد-ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: ۱۵ اکیپ بنیاد مسکن برای ارزیابی میزان خسارت های ناشی از زلزله بر واحدهای مسکونی به مناطق زلزله زده شهرستان های گرمه، جاجرم و مانه و سملقان اعزام شدند.

علی محمدی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نیروها با استقرار در مناطق زلزله زده ضمن ارزیابی مناطق میزان خسارت واحدهای مسکونی ، خدمات بازسازی  اعم از تشکیل پرونده ، صدور مجوز پروانه ساخت و سایر خدمات مورد نیاز را در محل ارایه می دهند.
وی اضافه کرد : پس از بررسی میدانی و ارزیابی از میزان خسارت های ناشی از زلزله با همکاری مردم کار آوار برداری ناشی از خرابی این حادثه برای شروع عملیات ساخت و ساز در این مناطق از سوی بنیاد مسکن با همکاری مردم در حال انجام است.
محمدی از زلزله زدگان شهرستان های مانه و سملقان، گرمه و جاجرم در استان خراسان شمالی خواست تا بخشی از مصالح ساختمانی ناشی از ریزش آوار که می تواند مورد استفاده  انباری باشد را پیش از شروع عملیات آوار برداری جمع آوری کنند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان شمالی خاطرنشان کرد : همچنین مردم باید نسبت به ایمن سازی چاهها به خصوص فاضلاب های خانگی نیز پیش از شروع عملیات آوار برداری اقدام کنند تا آوار براری با سرعت بیشتری انجام شود.
وی با اشاره به تاثیر مثبت مقاوم سازی واحدهای مسکونی در مناطق روستایی استان خراسان شمالی اظهارداشت : ایمن سازی این واحدهای مسکونی موجب شد تا در سه زلزله سال های اخیر اکثر این واحدها ایمن باشند و کاهش آسیب به واحدهای مسکونی در زلزله اخیر نیز ناشی از مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستاییان در سنوات گذشته بود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان شمالی در مورد پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان گفت : پیگیری ها برای پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان شهرستان های سه گانه ( جاجرم، مانه و سملقان و گرمه) که براثر زلزله ۵.۵ ریشتری روز گذشته خسارت دیدند، در حال انجام است.
محمدی اظهارداشت : پس از ابلاغ میزان تسهیلات و چگونگی پرداخت و دریافت آن اطلاعات کافی در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد و قطعا نیز دولت در این ارتباط کمک هایی را به این خسارت دیدگان خواهند داشت.
وی اضافه کرد : علاوه بر آن خدمات مربوط به آواربرداری، صدور پروانه ساختمانی، نظارت و نقشه‌برداری‌ها برای بازسازی مناطق خسارت دیده از زلزله دیروز در سه شهرستان استان رایگان است.
زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و طبق آخرین گزارش در این زلزله به یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در بیش از ۴۷ روستا خسارت وارد شد.
همچنین براثر این زلزله افزون بر ۲۱۲ واحد مسکونی روستاییان نیز به طور ۱۰۰ درصد تخریب شد.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha