آواربرداری در مناطق زلزله‌زده خراسان شمالی آغاز شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: کار آواربرداری منازل مسکونی مناطق زلزله‌زده شهرستان‌های گرمه و جاجرم این استان روز سه شنبه با استقرار ماشین‌آلات سنگین آغاز شد.

جواد نظری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام و در این راستا ستاد بازسازی در شهر شوقان شهرستان جاجرم هم مستقر شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی بر اثر زلزله در ۴۷ روستای شهرستان های جاجرم و گرمه دچار آسیب و خسارت شده اند که از این میزان ۱۲۱ واحد به طور کامل تخریب شده است.

نظری با بیان اینکه بیشتر واحدهای مسکونی آسیب دیده مناطق زلزله از مصالح خشتی و گلی ساخته شده اند، گفت: احتمال افزایش خسارت منازل مسکونی بیش از این نیز وجود دارد و هم اکنون کارشناسان برای بررسی میزان دقیق خسارت واحدهای مسکونی در منطقه حضور دارند.

وی اظهار داشت: تاکنون ۱۰ میلیارد ریال به زیر ساخت های آب، ۱۰ میلیارد ریال به زیر ساخت ها برق و ۶۰ میلیارد نیز به بخش کشاورزی استان وارد شده است.

وی افزود: ۲۱۰ واحد دامداری و ۲ رشته قنات از ناحیه زلزله روز گذشته نیز آسیب دیده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در خصوص آب و برق هیچ مشکلی در مناطق زلزله زده استان وجود ندارد افزود: خط انتقال فاضلاب دچار مشکل شده است که تا پایان امروز برطرف می شود.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد روز دوشنبه تاکنون بیش از ۲۴ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه موجب شد تا مردم برخی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خود را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha