فرماندار: بیش از ۲ هزار نفر در شهرک صنعتی کُنارک مشغول به کار هستند

چابهار - ایرنا - فرماندار کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان با اشاره به به شهرک صنعتی ۲۵۰ هکتاری این شهرستان گفت: بیش از ۲ هزار نفر در واحدهای مختلف این مجموعه مشغول به کار هستند.

حمیدالدین یوسفی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهار بندر صیادی و سه اسکله در کنارک وجود دارد و بندر صیادی که داخل شهر قرار دارد جزو ۵۰ بندر صیادی جهان به شمار می‌رود و در سازمان جهانی صید دارای جایگاه است.

وی اضافه کرد: ۱۳۰ واحد از کارخانه‌های تولید کنسرو ماهی کشور، ۷۰ درصد مواد اولیه خود را از بندر کُنارک تهیه می‌کنند.

او با اشاره به صید تجاری در بندر « پُزم »بیان داشت: بازار هدف صیادان این بندر هم در داخل استان و سطح کشور است. بندر تَنگ هم یکی از بنادر تجاری کنارک به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد: بیش از ۸۰ درصد اشتغال مردم کنارک مربوط به دریا و صید و صیادی است.

فرماندار کنارک به شهرک صنعتی ۲۵۰ هکتاری این شهرستان هم اشاره کرد و گفت: این مجموعه، تخصصی‌ترین شهرک صنعتی استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود و از حیث صنایع شیلاتی هم بزرگ‌ترین شهرک است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد صنایع کنارک با شیلات و صنایع جانبی آن مرتبط است ادامه داد: لنج‌سازی، قوطی سازی، پودر و کنسرو ماهی و سایر صنایع پایین‌دستی این حوزه را در این شهرستان داریم.

یوسفی اضافه کرد: بیش از ۲ هزار نفر در واحدهای شهرک صنعتی کُنارک مشغول به کار هستند و بسیاری از برندهای صادراتی تُن‌ماهی در این شهرستان تولید می‌شود.

«بیش از پنج برند و نشان‌واره صادراتی در کنارک وجود دارد و بخش زیادی از نیاز برندهای دیگر کشور در این منطقه تامین و ارسال می‌شود»

بیشترین تعداد شناور صیادی

فرماندار: بیش از ۲ هزار نفر در شهرک صنعتی کُنارک مشغول به کار هستند

وی گفت: مزیت اصلی کنارک، صید و صیادی و صنایع مرتبط است و بیشترین تعداد شناور صیادی استان «بیش از ۵۰۰ لنج» در این شهرستان مستقر است. شناورهای برودتی (یخچال‌دار) می‌توانند ۲ ماه تا ۷۰ روز هم در پسادریا به صید آبزیان بپردازند و به طور متوسط در هر شناور حدود ۱۵ تا ۲۵ نفر نیروی صیادی دارد.

« شناورهای کنارک، در آب‌های دور به لحاظ شرایط جوی فقط ۲ ماه از سال را نمی‌توانند صیادی کنند و ۱۰ ماه را به طور کامل مشغول فعالیت هستند»

یوسفی به مزیت گردشگری کُنارک هم اشاره کرد و گفت: سواحل زیبا، خورها و جنگل‌های حرا، گِل‌فشان‌های معروف و ارتفاعات و کوه‌های مریخی و خصوصا روستاهای جذابی همچون «دَرَک» ازجمله اهداف گردشگران کنارک به شمار می‌روند.یوسفی به مزیت گردشگری کُنارک هم اشاره کرد و گفت: سواحل زیبا، خورها و جنگل‌های حرا، گِل‌فشان‌های معروف و ارتفاعات و کوه‌های مریخی و خصوصا روستاهای جذابی همچون «دَرَک» ازجمله اهداف گردشگران کنارک به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: خانه‌های بوم‌گردی را در روستاهای هدفِ گردشگری به خوبی توسعه دادیم که فعلا به واسطه شیوع کرونا از رونق افتادند.

وی کشاورزی گرمسیری را یکی دیگر از مزیت‌های کنارک عنوان کرد و اظهار داشت: این شهرستان به مثابه یک گلخانه طبیعی است و بخش زرآباد آن به پایتخت تولید موز ایران معروف است.

یوسفی ادامه داد: پنج هزار هکتار باغ موز در بخش زرآباد داریم که با همین شیوه سنتی بین ۳۰ تا ۳۵ تُن محصول در هکتار برداشت می‌شود.

وی تصریح کرد: موز تولید کنارک دارای بازار داخلی بسیار خوبی بوده و فروش آن اصلا به صادرات ختم نمی‌شود.

فرماندار کنارک با بیان اینکه نیاز کشور به محصول موز بیش از ۵۰۰ هزار تن است گفت: حدود ۲۷۰ هزار تن این محصول در منطقه کنارک تولید و روانه بازار می‌شود.

وی با بیان اینکه اصلاح آبرسانی باغ‌های منطقه را در دستور کار داریم اظهار داشت: با این اقدام میزان تولید به ۲ برابر افزایش پیدا خواهد کرد و درواقع این ظرفیت برای تولید نیاز کامل کشور به محصول موز در کنارک فراهم می‌شود.

او در بحث آبیاری نوین باغ‌ها نیز بیان داشت: تاکنون با مشارکت کشاورزان حدود ۹۰ هکتار را اجرایی کرده‌ایم و برای شتاب این موضوع، طرح ویژه‌ کشت و صنعت را در بخش‌های باغ‌های میوه و شیلات را در دستور کار داریم که با این طرح برای نخستین بار از تکنولوژی نمک‌زدایی آب دریا برای کشاورزی استفاده خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: نخستین آب‌شیرین‌کن این طرح با تولید روزانه هزارمترمکعب آب شیرین اجرا شده است.

یوسفی گفت: علاوه بر طرح مزارع کشت میگو، ۲ فاز ۵۰۰ هکتری برای کاشت درختان گرمسیری همچون موز، انبه، چیکو و سایر میوه‌های استوایی و نیمه‌استوایی را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه این یک پروژه محرک برای رونق تولید و اشتغال خواهد بود اظهار داشت: برآورد مالی اجرای این طرح سه هزار میلیارد تومان بوده و به طور ۱۰۰ درصد توسط بخش خصوصی تامین می‌شود.

فرماندار کنارک گفت: با اجرای این طرح برای چهار هزار و ۶۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می‌شود که به تبع آن تا ۱۵ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

میهمان‌نوازی اهالی کُنارک

فرماندار: بیش از ۲ هزار نفر در شهرک صنعتی کُنارک مشغول به کار هستند

این کارشناس ارشد حقوق تاکید کرد: در کنار تمامی ظرفیت‌هایی که اشاره کردیم، مردم میهمان‌نواز این منطقه هستند که برای کُنارک یک ظرفیت فوق‌العاده به شمار می‌روند و ما کُنارک را مصداق بارز ایران و ایرانی می‌دانیم و یک همگرایی و همدلی بسیار خوبی میان مردم بومی و سایر هموطنانمان که برای زندگی به این شهرستان آمده‌اند وجود دارد.

یوسفی ادامه داد: کُنارک اواخر سال ۸۳ از شهرستان چابهار جدا شده و سال ۸۴ به عنوان یک شهرستان جدید در تقسمات کشوری جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است.

به گفته وی، شهرستان کنارک با وسعت یازده هزار و ۵۷۰ کیلومتر مربع، ۶.۲ دهم مساحت استان سیستان و بلوچستان و ۳.۷ دهم جمعیت این استان را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه کُنارک ۱۱۰ هزار نفر جمعیت دارد گفت: این تعداد، منهای جمعیت بخش نظامی است چراکه منطقه سوم دریایی، پایگاه دهم شکاری و پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی در این منتطقه مستقر است.

فرماندار کُنارک تصریح کرد: ۷۰ درصد سواحل استان سیستان و بلوچستان (۳۴۰ کیلومتر) در حوزه این شهرستان بوده و مجموع سواحل استان ۵۴۰ کیلومتر است.

یوسفی با بیان اینکه کنارک تعداد ۲۰۰ آبادی، ۲ بخش و چهار دهستان دارد اظهار داشت: ۴۹ درصد جمعیت کنارک روستایی و ۵۱ درصد آن شهری است.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان ۵۱ شهر دارد گفت: کنارک هفتمین شهر استان به لحاظ تعداد جمعیت است.

فرماندار: بیش از ۲ هزار نفر در شهرک صنعتی کُنارک مشغول به کار هستند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها