امداد رسانی به بیش از ۸۰۰ نفر زلزله زده سنخواست خراسان شمالی

تهران - ایرنا - رییس سازمان امدادو نجات جمعیت هلال احمر از امدادرسانی امدادگران و نجاتگران هلال احمر به ۸۰۴ نفر از زلزله زدگان و متاثرین از زلزله ۵.۵ ریشتری منطقه سنخواست استان خراسان شمالی گفت .

مهدی ولی پور دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: نیروهای امدادی و عملیاتی جمعیت هلال‌احمر در زلزله‌ صبح امروز منطقه سنخواست استان خراسان شمالی به ۸۰۴ نفر خدمات امدادی ارائه کردند، همچنین این زلزله ۳۲ مصدوم به جا گذاشت که از این تعداد ۳۱ نفر به علت ترس و هنگام فرار و یک نفر نیز به علت ریزش آوار مصدوم شدند.

وی ادامه داد: ۳۶ روستا در شهرستان های جاجرم، گرمه، مانه سلمقان و بجنورد متاثر از این زلزله شدند؛ ۹ روستا از توابع گرمه هم بیشترین آسیب را دیده که شامل روستاهای قزل الحصار بالا و پایین، برزنه، شورک، کرکی، چهارچوب و مشما هستند، در این میان روستای شورک بیشترین خسارت را داشته است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت که  تا این لحظه ۲۰۱ دستگاه چادر، ۷۰ تخته موکت، ۳۰ عدد پتو و ۱۸۰۰ قوطی کنسرو میان آسیب‌دیدگان در مناطق زلزله زده توزیع شده است.

ولی پور افزود: تا این لحظه ۲۰۱ دستگاه چادر امدادی به مناطق زلزله‌زده ارسال شده است و ۱۴۱ نفر در قالب ۴۱ تیم عملیاتی نیز در حال امدادرسانی هستند، در این عملیات ۳۲ خودروی امدادی و یک فروند بالگرد نیز مشارکت کرده اند.

به گزارش ایرنا ، زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد امروز ( دوشنبه ) مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد امروز تاکنون  ۲۳ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه موجب شد تا مردم برخی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خود را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha