حماسه حکیم توس نمایشنامه گسترده‌ای از زندگی پر ماجرای انسان است

زاهدان- ایرنا- دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زابل گفت: حماسه حکیم توس نمایشنامه گسترده‌ای از زندگی پرماجرای انسان و هدایت آدمیان از دوزخ تا بهشت که رهنمای فروغ ایزدی یعنی خرد است.

حیدرعلی دهمرده دوشنبه شب در حاشیه آیین بزرگداشت فردوسی انجمن شاهنامه خوانی نیاتک زابل در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: فردوسی بزرگ بعنوان یکی از بزرگترین حماسه سرایان جهان و ایران است و مسلمانی واقعی و دیندار بود.

وی اظهارداشت: ستون اصلی کاخ زبان و ادب پارسی با پایه و بنیان ملیت اصیل قوم ایرانی شاهنامه استوار است و به طوریکه شاهنامه به هیچ عنوان جنبه تفنن و سرگرمی ندارد.

دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زابل با بیان اینکه حکیم ابوالقاسم فردوسی بعد از رودکی در تقویت، احیا و باروری زبان فارسی با خلق شاهکار شاهنامه کاری کارستان انجام داده است تصریح کرد: فردوسی بزرگترین یادگار عالم بشریت و آزاد مرد گوینده ایرانی از طبقه دهقانان، شاهنامه را به جامعه بشری عرضه داشت به طوریکه هر نوع بی توجهی به شاهنامه و ارکان آن تیشه زدن به ریشه درخت زبان و ادب ما است.

وی گفت: شاهنامه فردوسی به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده و معتبرترین و مستندترین سند هویت تاریخی ایرانیان است.

دهمرده هدف از تنظیم شاهنامه را تقویت روحیه مبارزه جویی و مبارزه طلبی در برابر دشمن و بیگانه عنوان کرد و اظهارداشت: ایرانی آزاد است می‌میرد و تن به ذلت نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: موضوع اصلی شاهنامه پیکار پیوسته انسان با دیوهاست و جایگاه آدمی در این نمایشگاه دوزخ یعنی غلبه دیو انسان و گاه برزخ است.

دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زابل گفت: رستم قهرمان اصلی شاهنامه پهلوان میدان دل و مردی پاک که نام انسانی را به بزرگترین شرافت و برترین مایه افتخار بوده و بهترین گوهر که شایسته جستن و یافتن است معرفی می کند.

وی بیان کرد: فردوسی بزرگ در آغاز شاهنامه اشاره می‌کند که این داستان‌های عجیب و غریب هر چند دروغ و فسانه به نظر می‌آید چون رمز آن بگشاید همه عین راستی و درستی است.

انجمن شاهنامه خوانی نیاتک /دوشنبه شب/ آیین بزرگداشت فردوسی را با حضور اهالی فرهنگ در اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زابل برگزار کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha