ضرورت تحول دیجیتال و هوشمندسازی در بخش صنایع معدنی

تهران- ایرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش رقابت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، بر نیاز بخش معدن و صنایع معدنی به تکنولوژی‌های نوین و ضرورت تحول دیجیتال و هوشمند سازی در بخش صنایع معدنی تاکید کرد.

به‌ گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سعید زرندی» در رویداد هوشمند سازی صنایع معدنی که به صورت آنلاین برگزار شد، با مهم خواندن تحول دیجیتال در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: تحول دیجیتال نیازمند یک نگاه جدید است چرا که در صورت عدم توجه به این موضوع در فرآیندها و مدل‌های کسب‌و کار، با شکست روبرو خواهیم شد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با اشاره به افزایش رقابت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، بر نیاز بخش معدن و صنایع معدنی به تکنولوژی‌های خوب و جدید تاکید کرد و افزود: ایران در حوزه معدن و صنایع معدنی دارای پتانسیل‌های خوب و در دنیا صاحب برند هستیم؛ امروز دهمین کشور بزرگ تولیدکننده در حوزه فولاد هستیم و ظرفیت تولید شمش کشور به ۴۰ میلیون تن رسیده است و تحولات بزرگی در بخش معدن و صنایع معدنی ما اتفاق افتاده و اقدامات خوبی انجام شده است.

ضرورت نگاه سیستماتیک به توسعه فناوری محور در حوزه معدن 

زرندی با تاکید بر ضرورت نگاه سیستماتیک و منسجم به توسعه فناوری محور در حوزه معدن و صنایع معدنی و پیگیری آن در جهت‌گیری‌های وزارت صنعت در بخش معدن، تصریح کرد: نخستین مرحله و آغاز زنجیره کار معدن مربوط به بخش اکتشافات است و وزارت صنعت با محوریت سازمان زمین شناسی و ایمیدرو موضوعات مختلف این بخش را پیگیری می‌کند.

وی اظهار داشت: موضوع توسعه ژئوفیزیک هوایی به عنوان یک جهت‌گیری جدی در دو سال گذشته مطرح و اقدامات موثری در این راستا انجام شد؛ بحث «ریموت سنسینگ» و موضوعات مختلف در این زمینه در حال پیگیری است و بخش‌های فناوری محور با تاکید بر نوآوری در این حوزه در سازمان زمین شناسی در حال فعالیت هستند و امیدواریم بتوانیم با یک نگاه جدید و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در این حوزه، گام‌های موثری را برداریم.

مراحل استخراج نیازمند فناوری‌های جدید

معاون وزیر صنعت در ادامه، در خصوص استفاده از تکنولوژی‌های جدید در مرحله استخراج گفت: در مرحله استخراج در زمینه‌های مختلف، باربری و حمل و نقل، سرویس دیسپچینگ و فرایند واگذاری نیازمند تحول و تغییر هستیم که در فرایند واگذاری در سال‌های اخیر اقدامات خوبی انجام شد.

وی گفت: می‌توان گفت در حال حاضر این فرایند به‌صورت کاملا الکترونیک انجام می‌شود، همچنین در حوزه دیسپچینگ نیز در برخی از معادن بزرگ با استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی اقدامات خوبی انجام شده است.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه معدن و صنایع معدنی

وی در ادامه به نیاز کشور و بخش فراوری حوزه معدنی به تکنولوژی اشاره کرد و بیان داشت: در این بخش نیز کارهای خوبی انجام شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه حضور پیدا کرده‌اند که کاهش خام‌فروشی و افزایش تولید با ارزش افزوده بالا را داشته باشیم و این جهت‌گیری در کل زنجیره در حال پیگیری است.

انقلاب چهارم صنعتی

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص انقلاب صنعتی چهارم در صنایع فولاد تصریح کرد: بحث سطح آمادگی(ردینس‌لول) معادن مورد بررسی قرار گرفت و برنامه‌ریزی و اقداماتی برای تحقق این موضوع انجام شد؛ در حوزه‌های محیط زیستی معادن و صنایع معدنی با کمک تکنولوژی‌های نو اقدامات خوبی را در چند معدن بزرگ انجام دادیم.

تزریق فناوری در حوزه معدن و صنایع معدنی

بر اساس توضیحات زرندی، وزارت صنعت چند موضوع را در قالب پروژه‌های مختلف در دستور کار قرار داده است که رسوخ فناوری در حوزه معدن و صنایع معدنی و تزریق فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان به فرآیند تولید یکی از آن‌هاست و در همین زمینه، با مسئولیت ایمیدرو شتاب‌دهنده و مرکز نوآوری راه‌اندازی شده است.

نظارت استخراج با استفاده از تکنولوژی ماهواره موضوعی دیگری بود که زرندی در این رویداد به آن اشاره کرد و گفت: در سال گذشته بحث استفاده از پهپاد انجام شد و در سال جاری تمرکز بر روی افزایش دقت و کاهش هزینه هاست که در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان‌های مربوطه انجام داده‌ایم.

پیگیری وزارت صمت برای استقرار IOT در صنایع معدنی

زرندی، پیگیری ویژه وزارت صنعت از IOT را از دیگر اقدامات وزارتخانه در حوزه توسعه تکنولوژی در بخش معدن و صنایع معدنی نام برد و بیان‌داشت: نقشه راه استقرار IOT در صنایع را سال گذشته کار کردیم و یکی از برنامه‌های مهم حوزه معاونت فناوری وزارت صنعت در سال ۱۴۰۰ است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معدن و صنایع معدنی در ایران ظرفیت رشد چندین برابری را داراست، افزود: با استفاده و تغییر تکنولوژی و تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی، تا سه برابر وضعیت فعلی پتانسیل استخراج داریم و با یک برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی پنج تا ۱۰ ساله برای صادرات و همچنین فراوری و استحصال مواد با ارزش افزوده بالا می‌توانیم رشد چشمگیری را در بخش صادرات شاهد باشیم و همه این موارد به معنای وجود فرصت خوب برای شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی در پایان یکی از مشوق‌های در نظر گرفته شده برای رقابت‌پذیر کردن معادن و صنایع معدنی و بهره‌ورتر کردن آن‌ها را معافیت‌های مالی در صورت اقدامات مناسب در حوزه بهره‌وری و محیط زیست با کمک فناوری‌های نوین اعلام کرد و نسبت به استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی‌های جدید در این حوزه ابراز امیدواری کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha