صید بیش از ۲۰ هزار تن ماهی کیلکا در سال ۹۹

تهران- ایرنا- مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از صید ۲۰ هزار و ۵۳ تن ماهی کیلکا در سال ۹۹ از دریای خزر خبر داد و گفت که از این میزان ۷۱ درصد سهم استان مازندران و ۲۹ درصد سهم استان گیلان بوده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مختار آخوندی» با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد صید ماهی کیلکا در سال گذشته مربوط به گونه معمولی و حدود سه درصد گونه «آنچوی» است، افزود: براساس آخرین گزارش‌ها، صید کیلکا در استان گیلان ۲۱ درصد افزایش و در استان مازندران ۲۸ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، علت کاهش صید کیلکا در استان مازندران را ناشی از شرایط آب و هوایی، کاهش ذخایر و کاهش دریاروی شناورها در شب دانست و اظهار داشت: متوسط صید شناورها در شب در سال گذشته ۱۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی با بیان این‌که در سال ۷۸ نزدیک به ۹۵ هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می‌شد، بیان‌داشت: پس از ورود مهاجم شانه‌دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.

آخوندی خاطرنشان‌کرد: پیش از ورود مهاجم شانه‌دار به دریای خزر ۹۰ درصد صید کیلکا از گونه آنچوی بود، در حالی که اکنون ذخایر این گونه به حداقل رسیده است.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: برای حفظ ذخایر کیلکا، تعداد شناورها از ۲۰۰ فروند به ۱۲۰ فروند کاهش یافت.

وی با اشاره به این‌که اکنون ۷۴ فروند شناور صید کیلکا فعال هستند، بیان‌داشت: از این تعداد ۴۴ فروند در استان مازندران و ۳۰ فروند در استان گیلان فعالیت می‌کنند.

آخوندی گفت: ماهی کیلکا تقریبا در همه سال صید می‌شود، اما در مقطعی از فصل بهار به علت تخم ریزی، صید کیلکا ممنوع است و صیادان هم این ممنوعیت را باید رعایت می کنند.

به گزارش ایرنا، در سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن آنواع ابزیان از محل صید و پرورشی تولید شد که از این میزان ۶۹۳ هزارتن آبزیان از محل صید و ۵۲۹ هزار تن از محل آبزی پروری بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha