۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84332620
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نتایج امیدوارکننده بررسی دوباره واکسن مشترک فرانسوی – انگلیسی

تهران – ایرنا – شرکت های داروسازی سانوفی پاستور و جی اس کی روز دوشنبه اعلام کرده اند که در پی شکست پیشین، موفق شده اند نتایج مثبت پزشکی در آزمون های بالینی واکسن مشترک کووید–۱۹ خود به دست آورند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ نتایج مثبت این شرکت های فرانسوی - انگلیسی، موجب امیدواری به افزوده شدن این واکسن به طیف کنونی واکسن های در دسترس برای مهار همه گیری جهانی شده است.

در بیانیه مشترک این شرکت ها آمده که نتیجه بررسی مرحله ۲ این واکسن برخلاف نتایج ناامیدکننده پژوهش سال گذشته (۲۰۲۰)، آنها را توانا به رفتن به مرحله پایانی آزمایش تا چند هفته دیگر می کند.

این بیانیه می افزاید: این واکسن تجربی در تزریق آزمایشی بر روی ۷۲۲ داوطلب بزرگسال، امتیازهای بالایی در خنثی سازی واکنش های پادتن همانند افراد بهبود یافته از بیماری کووید–۱۹ به دست آورده است.

این شرکت ها در پی مشاهده ایجاد واکنش مصونیتی اندک این واکسن در بزرگسالان با سنین بالا در آزمایش قبلی در اواخر ۲۰۲۰، در آن هنگام اعلام کردند که آماده سازی واکسن تولیدی آنها تا پایان ۲۰۲۱ طول خواهد کشید.

سانوفی پاستور و جی اس کی افزودند: این واکسن در مرحله سوم و پایانی از اواخر مه و اوایل ژوئن (خرداد ماه) روی ۳۵ هزار بزرگسال در طیف گسترده ای از کشورهای آزمایش و تاثیر آن افزون بر گونه اولیه ووهان چین، بر گونه یافت شده در آفریقای جنوبی نیز بررسی خواهد شد.

این ناکامی اولیه با توجه به موفقیت همه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد یعنی انگلیس، چین روسیه و ایالات متحده جز فرانسه، در تولید واکسن ملی خود، نوعی سرشکستگی همگانی برای آن به شمار می رفت.

این شرکت ها پیش بینی کرده اند که مجوز کاربرد این واکسن را در سه ماهه آخر ۲۰۲۱ دریافت کنند که یک سال پس از فایزر - بیونتک و مودرنای ساخت آمریکا خواهد بود.

ویروس کرونا عامل ایجاد بیماری «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (اواخر آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان در مرکز چین پیدا شد.  ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند. در بسیاری از کشورها در حال حاضر این ویروس شیوع دارد.

سرخط اخبار جهان