گیلان در عصر قاجار با حضور سفیر گرجستان رونمایی می‌شود

تهران- ایرنا- همزمان با هفته میراث فرهنگی، کتاب «گیلان در عصر قاجار» با حضور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سفیر گرجستان، معرفی می شود.

به گزارش  گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی پژوهشگاه برنامه هایی را در قالب نشست های مجازی، دوره های آموزشی آنلاین، معرفی کتاب و ... به مدت یک هفته برگزار می کند.
همزمان با هفته میراث فرهنگی، کتاب «گیلان در عصر قاجار» با حضور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سفیر گرجستان، مولفان اثر  معرفی و بررسی خواهد شد.
همچنین کارگاه آموزشی «نقش کارت پستال در انتقال میراث فرهنگی» با تدریس سام شمس آبادی مجموعه دار ایرانی برگزار و از دیوار مفاخر میراث فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طی مراسمی رونمایی می شود . 
در این هفته، پژوهشکده مردم شناسی نیز نشست مجازی «مطالعات مردم شناسی در قرن چهارده و در آستانه قرن پانزده» را برگزار می کند که با حضور اندیشمندان، محققان و پژوهشگران حوزه مردم شناسی همراه است.
همچنین دفتر کودک و نوجوان مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه به رسم هر ساله برنامه های متنوعی را همچون گفتگو با پژوهشگران و نویسندگان این حوزه، دوره آموزشی آنلاین، نشست های مجازی با سخنرانی اعضای کارگروه کودک و نوجوان متشکل از کارشناسان پژوهشکده ها، زنده درصفحه تخصصی کودک و میراث فرهنگی  برگزار  می شود.
در حوزه معماری و تاریخ نیز ذات الله نیکزاد پژوهشگر پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی در نشستی تخصصی به بررسی تحولات تاریخی شهر کرمان در قرن هشتم می پردازد.
همچنین همزمان با هفته میراث‌فرهنگی کارگاه «آموزش مجازی کاربرد علوم باستان شناسی» به مدت ۶روز با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی برگزار می شود.
در پژوهشکده زبانشناسی، متون و کتیبه ها نیز نتایج پژوهش های شاخص این مرکز همچون «مطالعه تطبیقی متن گرشاسب نامه با متون پهلوی و گزیده متون اوایل دوره اسلامی»، «نماد شناسی آثار فلزی اورارتویی در ایران»، «بررسی نقوش جانوری بر مهرهای ساسانی»، «نظام اداری و دیوانی ایران عصر صفوی»، «شناخت نامه نسخه های خطی حوزه مطالعات سیستان و بلوچستان» و... توسط پژوهشگران در قالب گفت و گو های تخصصی مطرح خواهد شد.

جامعه جهانی موزه ها هر ساله روز ۲۸ اردیبهشت ماه (۱۸ ماه می) را به عنوان روز جهانی موزه گرامی می دارد و برنامه های ویژه ای را به این مناسبت تدارک می بیند. در ایران این روز آغاز هفته میراث فرهنگی است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha