موسسه تحقیقات کشاورزی دیم ظرفیت تاثیرگذاری در کشورهای همسایه را دارد

مراغه - ایرنا - معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه به پژوهش‌های مسئله‌محور موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که ستاد مرکزی آن در این شهرستان استقرار دارد، اشاره کرد و گفت: کارهای تحقیقاتی این موسسه می‌تواند علاوه بر ایران در کشاورزی کشورهای همسایه نیز تاثیرگذار باشد.

«سیدعلی موسوی» روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه رئیس جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: امروزه به واسطه خشکسالی و افزایش دمای کره زمین، انجام پژوهش‌های کشاورزی دیم بیش از پیش اهمیت یافته است و این موسسه در صورتی که بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، ظرفیت‌های قابل توجهی برای توسعه کشاورزی پایدار در منطقه دارد.

وی با تاکید بر اینکه عبور از روزهای سخت کم‌آبی به مشارکت همگانی نیاز دارد، بیان کرد: در چنین شرایطی توجه به تحقیقات کشاورزی به ویژه در بخش کشاورزی دیم اجتناب‌ناپذیر است.

رئیس سابق موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور نیز در این آیین با ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت‌های این موسسه طی سال‌های اخیر، بیان کرد: بسیاری از زیرساخت‌ها در ایستگاه تحقیقاتی «مراغه» که نماینده اقلیم سرد کشور بوده، طی این سال‌ها توسعه یافته است.

«صابر گلکاری» به تامین اینرتنت پرسرعت در این ایستگاه، راه‌اندازی خط جدید بوجاری، قطعه‌‎بندی ایستگاه، توسعه زیرساخت‌های پژوهشی برای بانک ژن و تجهیز موسسه به ادوات کشاورزی اشاره کرد و گفت: جهت‌گیری موسسه، توجه به کشاورزی دانش‌بنیان برای توسعه پایدار بوده است.

مجموع ارقام جدید بذر که تاکنون از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم معرفی شده، به ۸۷ مورد رسیده است  

وی با بیان اینکه معرفی ارقام جدید بذر از ۳۷ مورد در سال ۱۳۹۵ به ۸۷ مورد در سال جاری رسیده، بیان کرد: پیش از این متوسط معرفی ارقام جدید غلات، حبوبات، علوفه و دانه‌های روغنی در طول هر سال ۲.۵ تا سه مورد بود اما در سال ۱۳۹۶ معرفی ارقام جدید به هشت مورد، در سال ۱۳۹۷ به ۱۲ مورد و در سال ۱۳۹۸ نیز به ۹ مورد رسید.

وی اضافه کرد: معرفی ارقام تحول‌زا در بخش حبوبات، توسعه گیاهان جایگزین همچون خلر، نخود علوفه‌ای، بالنگوی شهری و اجرای برنامه پیش‌اصلاحی در بخش غلات از دیگر دستاوردهای این موسسه طی سال‌های اخیر بوده است.

«گلکاری» ادامه داد: در این مدت واحد به‌نژادی در موسسه افتتاح شد و تولید هسته‌های بذری روند رو به رشد یافت که بیشترین افزایش با سالانه هزار تن به جو، گندم و حبوبات اختصاص داشت.  

رئیس سابق موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور بیان کرد: مشارکت بخش خصوصی از سال ۱۳۹۴ به بعد مورد توجه موسسه قرار گرفت و نخستین دوره توانمندسازی تولیدکنندگان هسته‌ای بذری دیم طی سال ۱۳۹۷ برگزار شد که به دلیل شرایط ناشی از کرونا طی سال‌های پس از آن ادامه نیافت.

وی همچنین توسعه پایدار در تحقیقات به‌زراعی، کشاورزی حفاطتی، کشاورزی دقیق و الگوی کشت هوشمند را به عنوان رویکردهای این موسسه یادآوری کرد و افزود: کشاورزی دیم کشور در حال توسعه بوده و بعد از استان فارس، ارقام مناسب بذر برای سایر استان‌ها نیز از سوی این موسسه ارسال شده است.

وی به ارتباطات بین‌المللی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور مستقر در مراغه نیز اشاره و بیان کرد: این موسسه طی سال‌های اخیر تعدادی از اعضای هیات علمی خود را به مراکش اعزام کرد و در اجرای برنامه‌های بین‌المللی از جمله گندم‌های زمستانه «سیمیت» مشارکت داشته است.

«گلکاری» به همکاری موسسه با ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و افزود: چند برنامه نیز به صورت پایلوت در شهرستان تکاب از توابع آذربایجان‌غربی اجرا و طرح همکاری در این ستاد مصوب شد ولی متاسفانه منابع مالی آن جذب نشد.

وی آبیاری تکمیلی را ضامن پایداری تولید محصولات کشاورزی در سطح کشور عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا باید الگوی کشت بر اساس میزان بارندگی کشور رعایت شود و ارزیابی مستمر رطوبت و استفاده از سال‌های ترسالی در دستور کار قرار گیرد.  

رئیس جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور نیز گفت: حوزه فعالیت این موسسه بسیار گسترده بوده و ۸.۵ میلیون هکتار  از اراضی کشاورزی را شامل می‌شود؛ بر همین اساس موسسه به تنهایی نمی‌تواند مسایل را مدیریت کند و به مشارکت سایر نهادها نیاز دارد.

«خشنود علیزاده» نسبت به درخشش پایدار موسسه ابراز امیدواری کرد و افزود: زحمت‌های زیادی در گذشته کشیده شده است که با مشارکت همه همکارانم در موسسه برای تداوم آنها تلاش خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا در این آیین با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از تلاش‌های «صابر گلکاری» در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که در مراغه استقرار دارد، قدردانی و «خشنود علیزاده» به عنوان رئیس جدید این مرکز معرفی شد؛ چندی پیش نیز «گلکاری» به ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی منصوب شده بود.

موسسه تحقیقات کشاورزی دیم می‌تواند در کشورهای همسایه هم تاثیرگذار باشد

موسسه تحقیقات کشاورزی دیم می‌تواند در کشورهای همسایه هم تاثیرگذار باشد

بخش ستادی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه و معاونت آن در کرمانشاه قرار دارد؛ این موسسه دارای پنج ایستگاه‌ اصلی در مناطق مختلف کشور است که نماینده آن اقلیم به شمار می‌رود.

ایستگاه تحقیقاتی «مراغه» نماینده اقلیم سرد، ایستگاه «قاملو» در کردستان نماینده اقلیم بسیار سرد، ایستگاه «سرارود» در کرمانشاه به عنوان نماینده اقلیم معتدل سرد، ایستگاه گچساران در کهکیلویه و بویراحمد نماینده اقلیم گرمسیری و ایستگاه «شیروان» در خراسان شمالی نماینده اقلیم معتدل سرد و فراخشک است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha