روشنگری و نقد منصفانه دولت، زمینه‌ساز مشارکت مردم در انتخابات

اصفهان - ایرنا - مشارکت در انتخابات از مولفه‌های اصلی رفتار سیاسی جامعه محسوب می‌شود و به گفته استادان دانشگاه، عواملی چون امید آفرینی، شناساندن انگیزه دشمنان برای تبلیغ درباره عدم حضور، روشنگری، بصیرت افزایی و نقد منصفانه دولت در تشویق مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای موثر است.

به گزارش ایرنا، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری خرداد امسال در کشور برگزار خواهد شد که با توجه به عوامل مختلف سیاسی و اقتصادی یکی از حساس‌ترین و تاثیرگذارترین رویدادهای سیاسی دوران انقلاب اسلامی محسوب می شود و مشارکت مردم در آن اهمیت بسزایی دارد.

مشارکت سیاسی مردم، رفتاری است که امروزه در همه کشورها مورد توجه است و امروز که در آستانه برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ قرار داریم، تقویت مشارکت مردم در این رویداد به عنوان اصلی حیاتی مطرح است و استادان دانشگاه معتقدند که عوامل مختلف به افزایش انگیزه شهروندان برای مشارکت در انتخابات منجر می‌شود.

در دین مبین اسلام نیز مشارکت مردم یکی از ویژگی‌های جامعه پیشرفته اسلامی و یک تکلیف دینی بشمار می‌آید و در جامعه اسلامی مردم و حکومت می‌کوشند تا با اتحاد از مرزها و ارزش های کشور خود محافظت کنند.

به گفته مسوول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان، اصل مشارکت علاوه بر ولایت فقیه، یکی از پایه‌های جدی مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و مردم اگر آینده روشن و خوبی را برای خود و کشورمان

می‌خواهند باید پا به میدان بگذارند و مشارکت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین میثم شریف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برگزاری انتخابات، آینده کشور را در چهار سال رقم می‌زند زیرا با تغییر رییس جمهوری، تعداد زیادی مدیر و مسوول تغییر می‌کند و با تغییر شورای شهر، تصمیم گیران جدیدی درباره هزینه های میلیاردی شهری فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰، اظهار داشت: هر فردی که تصمیم به رفتن پای صندوق های رای دارد باید تلاش کند تعدادی از اطرافیان خود را نیز برای مشارکت در انتخابات تشویق کند.

شریف با تاکید بر اینکه دشمنان تلاش می‌کنند که مردم را برای شرکت در انتخابات دلسرد کنند و شبکه‌های خارجی و معاند این روزها تبلیغات زیادی در این زمینه انجام می‌دهند، تاکید کرد: مردم باید ببینند که دشمنان چه می گویند و بدانند که مصالح آنها در آنچه که بر خلاف گفته‌های دشمنان می‌باشد، نهفته است.

وی اضافه کرد: دشمنان ایران اگر احساس می‌کردند که نتیجه حضور مردم در پای صندوق رای، خواسته آنها را مرتفع می‌کند مشارکت در انتخابات را تشویق می‌کردند اما وقتی می‌بینند که نتیجه حضور مردم در انتخابات به نفع و صلاح آنها نیست، مردم را دلسرد می‌کنند.

انتخابات ۱۴۰۰ نخستین انتخابات ریاست جمهوری در گام دوم انقلاب

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان اصفهان نیز با اینکه انتخابات در کشوری که رویکرد مردم سالاری دارد، حانز اهمیت بسیاری است، گفت: این موضوع در کشورمان که در چهار دهه گذشته تحت فشار و دشمنی عوامل بیرونی و داخلی بوده، بسیار ویژه و حساس است.

فرهاد مصری‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه به‌دلیل افزایش فشارهای دشمنان در سال‌های اخیر، انتخابات ۱۴۰۰ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، اظهار داشت: رسانه‌های معاند در شبکه های مجازی، تلویزیونی و نوشتاری به شدت در تلاش برای کم رونق کردن انتخابات امسال ایران هستند زیرا حساسیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته دارد.

وی با اشاره به اینکه همه تلاش دشمنان در جهت کم رونق کردن مشارکت در انتخابات ایران است، افزود: انتخابات ۱۴۰۰ نخستین انتخابات ریاست جمهوری در گام دوم انقلاب اسلامی می باشد و در این دوره بلوغ سیاسی در بین مردم، مسوولان و شرکت کنندگان در انتخابات ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: نحوه حضور افرادی که داوطلب انتخابات مختلف در دوران انقلاب اسلامی شدند تا حدی نیز برای مردم روشن شده است و کمتر احتمال دارد که دچار شعارزدگی  شوند و شعارهای احساسی و غیر عملی بر آنها تاثیر بگذارد.

مشارکت مردم در انتخابات به نقش‌آفرینی در مدیریت کشور منجر می‌شود

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مشارکت مردم در انتخابات به نقش آفرینی هرچه بیشتر آنها در مدیریت کشور و بر سر کار آمدن خدمتگزاران تازه نفس و جوان منجر می‌شود، گفت: مشارکت مردم در انتخابات پختگی و بلوغ سیاسی آنها را نشان می‌دهد و نشانه حکمت و عقلانیت جامعه در صورت انتخاب داوطلب اصلح است.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت هر چه بیشتر مردم در انتخابات باعث می‌شود که کشورمان در رتبه بالاتری از عزت و شکوه قرار گیرد، افزود: حضور یکپارچه و پر شور مردم در انتخابات نشانه امیدواری آنها به آینده، قدرت نظام جمهوری اسلامی است که تاثیر مهمی در جایگاه کشورمان در دنیا دارد.

مصری نژاد با بیان اینکه مشارکت بالای مردم در انتخابات، دشمن را مایوس می‌کند، توضیح داد: این امر باعث می‌شود که دشمنان در نحوه و حجم دشمنی خود تجدیدنظر کند و کارایی دشمنی آن از بین برود.

وی ادامه داد: مشارکت مردم در انتخابات به خوشحالی دوستان نظام جمهوری اسلامی و امت های مظلوم و منصف منجر می‌شود اما کسانی که ناراحت می‌شوند، دشمنان این کشور و ملت ایران هستند.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید اصفهان با بیان اینکه ایران به‌عنوان قدرت نظامی، جایگاه نخست و نقش اساسی در بسیاری از معادلات و حرکت های منطقه دارد، گفت: هیچ حرکتی در این منطقه بدون توجه به نظام جمهوری اسلامی ایران انجام نمی‌شود.

روشنگری و نقد منصفانه دولت، زمینه‌ساز مشارکت مردم در انتخابات

انتخابات ۱۴۰۰ قدرت نظام جمهوری اسلامی را تکمیل می‌کند

وی توضیح داد: با توجه به وسعت جغرافیایی کشورمان و موقعیت راهبردی آن در منطقه، نگاهی که امروز دشمنان به ایران دارند با گذشته بسیار متفاوت است و اقتدار نظامی و انتخابات ۱۴۰۰ قدرت نظام جمهوری اسلامی را تکمیل می‌کند زیرا قدرت نظامی و مردمی است که در دنیا تعیین کننده مهمترین معادلات منطقه و دنیا می‌باشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مردم باید بدانند که حضور در انتخابات چه ثمراتی برای آنها و کشور دارد و چه گروه هایی بر طبل عدم مشارکت می‌کوبند، گفت: یکی از  گروه هایی که شعار عدم مشارکت در انتخابات را سر می دهد استکبار جهانی به سرکردگی امریکاست که دست آن از منابع و منافع کشورمان کوتاه شده است.

مصری نژاد، گروه دوم را منافقان خواند و افزود: مردم ما هیچگاه جنایاتی که آنها در ۴۰ سال گذشته به ملت ایران روا داشتند فراموش نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سلطنت طلب‌ها نیز که اکنون دست آنها از منافع کشورمان کوتاه شده است خواهان عدم مشارکت مردم در انتخابات هستند، تصریح کرد: اگر مردم گروه‌هایی که از عدم مشارکت خوشحال می‌شوند را با دقت بررسی کنند به این نتیجه خواهند رسید که پای صندوق های رای بروند.

امید آفرینی، مهمترین نکته در مشارکت انتخاباتی

عضو بسیج اساتید اصفهان به وظایف استادان دانشگاه در ایجاد انگیزه و تشویق مردم برای مشارکت در انتخابات اشاره و اضافه کرد: مهمترین نکته، امید آفرینی است به این معنی که مردم باید بدانند ما امکانات خوبی در کشورمان داریم و اگر تیم تازه نفس، جوان و توانا با برنامه ریزی درست بر سر کار بیایند، مشکلات کشور به مرور حل می‌شود.

مصری‌نژاد اظهار داشت: همچنین باید نحوه دشمنی مخالفان ایران به مردم شناسانده شود و اینکه در سال‌های گذشته چه اتفاقاتی در این زمینه افتاده است تا افرادی که در این زمینه در غفلت هستند، بیدار شوند.

وی وظیفه استادان دانشگاه و نخبگان کشور را روشنگری، بصیرت افزایی، ایجاد امید در توده مردم بویژه نسل جوان دانست و خاطرنشان کرد: جوانان باید بدانند که آینده ایران را خودمان می سازیم و هیچکس بیرون از کشور، دلش به حال ما نمی سوزد. 

یک استاد دانشگاه آزاد اصفهان نیز با تاکید بر اینکه حضور در انتخابات برای هر ایرانی یک تکلیف است، گفت: اگر مردم پای صندوق های رای نروند چیزی عاید آنها نمی‌شود و باید درباره دخالت در سرنوشت خود، حساس باشند.

حیدرعلی عابدی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه دوری از صندوق‌های رای به معنی نادیده گرفتن حق قانونی خود است، افزود: جامعه نخبگان ما باید تلاش کنند تا با مطالعه بهتر و بیشتر اخبار و اطلاعات، تجربه بیشتری درباره تمرین دموکراسی در کشور بدست آورند.

نقد منصفانه دولت، مردم را برای شرکت در انتخابات امیدوار می‌کند

نماینده سابق اصفهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لازم است نخبگان هنگام بررسی و مطالعه مساله ای، نقاط مثبت و منفی، فرصت ها و محدودیت‌ها را در کنار هم ببینند و آنها را برای مردم توضیح دهند و بیشتر منابع اطلاعاتی آنها از رسانه های رسمی داخلی باشد نه شبکه های اجتماعی.

عابدی افزود: به عنوان مثال در هنگام بررسی عملکرد دولت علاوه بر گزارش عملکرد هر وزارتخانه و دستگاه اجرایی، ابعاد دیگر یعنی تحریم ها و تاثیر آنها در درآمدهای کشور نیز دیده شود.

وی ادامه داد: در دولت دوازدهم، چند مشکل اساسی از جمله خروج ترامپ از برجام، خود تحریمی و شیوع ویروس کرونا ضربه اقتصادی به کشور وارد کرد و مردم باید در کنار ارزیابی عملکرد دولت، دلایل آن را نیز بشنوند که چگونه با این همه محدودیت و مشکل، کشور را مدیریت کرد.

وی با تاکید بر اینکه تا جای ممکن باید از ایجاد یاس و نا امیدی در بین مردم پرهیز شود، تصریح کرد: اگر عملکرد دولت بطور منصفانه و با در نظر گرفتن همه ابعاد، نقد شود مردم بیشتر امیدوار می شوند و انگیزه بیشتری برای حضور در پای صندوق های رای پیدا می کنند.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان دارد که ۸۸ درصد از جمعیت آن در ۱۱۱ شهر زندگی می کنند.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد در سراسر کشور برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha