آمار مبتلایان کرونا در استان اردبیل بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت

اردبیل- ایرنا- شمار مبتلایان جدید و بستری همزمان مبتلایان کووید.۱۹ که در موج چهارم شیوع این بیماری به شدت افزایش یافته بود، در پی همکاری مردم و ادامه روند کاهشی در ۲ هفته، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، در ادامه روند کاهشی موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری کووید.۱۹ در استان اردبیل از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۳۲۴ نفر کاهش، به ۳۰۹ فرد بستری در شبانه روز گذشته رسیده است.

همچنین بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، در شبانه روز گذشته ۴۰ فرد جدید به بیماری کووید.۱۹ در این استان مبتلا شده‌اند که ۸۱ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در یک ماه قبل است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در ادامه روند کاهشی موج چهارم شیوع کرونا، طی شبانه‌روز گذشته ۶ نفر دیگر از افراد مبتلا به بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل جان باختند و مجموع فوتی‌های کرونا در این استان نیز به یک هزار و ۷۴۸ نفر رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده کاهش چشمگیر مجموع شمار بستری‌های همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل را مطلوب خواند و گفت: کاهش دامنه شیوع موج چهارم کرونا در استان اردبیل امیدوار کننده است.

وی با اشاره به افزایش شمار بهبودیافتگان بستری در مراکز درمانی و تداوم روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل افزود: در شبانه روز گذشته ۴۵ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین از آغاز روند کاهشی افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان خبر داد و بیان کرد: هم اکنون ۶۰ بیمار مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان تحت مراقبت قرار دارند.

وی وضعیت کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا در این استان وجود دارد.

دکتر حبیب‌زاده همچنین با اشاره به کم شدن بار مراجعه بیماران کرونایی به مراکز درمانی استان در چند روز اخیر اضافه کرد: بخش‌های بیمارستان امام خمینی‌(ره)، یک بخش بیمارستان فاطمی و بخشی از ظرفیت بیمارستان امام رضا(ع) اردبیل برای بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

وی خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل برگزاری هر گونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهم‌ترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عروسی و سفر شهروندان است و باید این مساله فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی شود.

وی با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونای توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

دکتر حبیب‌زاده، رعایت دقیق محدودیت‌های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هرگونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم را تنها راه برون‌رفت و گذر از شرایط بحرانی موجود ذکر کرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا، موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل از چند روز پیش از وضعیت قرمز خارج شده و به نارنجی تغییر یافته و بر همین اساس امیدواری برای مهار بیماری کووید.۱۹ در این استان افزایش یافته است.

در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل که از حدود ۶ هفته پیش آغاز شده، شهرستان‌های کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، بیله‌سوار و گرمی در وضعیت زرد و شهرستان‌های خلخال، مشکین‌شهر، پارس‌آباد و اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار گرفته‌اند.

کارشناسان بهداشت و درمان استان از شهروندان خواسته‌اند به محض مشاهده علایم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha