اصولگرایان برای یک نفر، اصلاح‌طلبان منتظر یک نهاد

تهران- ایرنا- در حالی که اصولگرایان خاطرجمع از تایید صلاحیت نامزدهای اصلی خود، اکثرا بر یکصدایی در حمایت از سیدابراهیم رئیسی تاکید می‌کنند، اصلاح‌طلبان منتظر اعلام نظر شورای نگهبان در مورد بررسی صلاحیت‌ها هستند.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*سخنگوی شورای نگهبان: فقط ۴۰ داوطلب مدارک لازم را ارائه کرده‌اند

«عباسعلی کدخدایی» دیشب در شبکه خبر اعلام کرد: فردا اولین جلسه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها برگزار می‌شود.آمار ثبت نام انتخابات قبلی بالای ۱۶۰۰ نفر بود. اگر مصوبه شورای نگهبان نبود، پیش‌بینی بالای ۳۰۰۰ ثبت نامی داشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: حدود ۴۰ داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کرده‌اند؛ البته اگر کسی نقص مدارک داشته باشد یا برای تکمیل مدارک فرصت گرفته باشد، امکان تکمیل مدارک را دارد. این امکان وجود دارد که داوطلبی رجل سیاسی باشد اما رجل مذهبی نباشد یا رجل مذهبی باشد اما رجل سیاسی نباشد. این موارد باید با هم در افراد وجود داشته باشد.

* قائم مقام دبیر شورای نگهبان: صلاحیت‌ها را براساس مصوبه شورای نگهبان بررسی می‌کنیم

«سیامک ره‌پیک» در یک برنامه تلویزیونی گفت: طبق روال قانونی برای هر داوطلبی که ثبت نامش قانونی بوده، پرونده تشکیل می‌شود و اگر داوطلبی شرایط لازم را نداشته باشد، صلاحیتش تایید نخواهد شد.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه نزدیک به ۶۰۰ نفر به وزارت کشور مراجعه کرده‌اند، اظهار کرد: افرادی که شرایط اعلامی توسط شورای نگهبان را داشته‌اند،‌ ثبت نامشان قطعی است. ما براساس مصوبه‌ اعلامی، ثبت نام‌ افرادی را می‌پذیریم که آن شرایط را داشته باشند.

*سخنگوی شورای نگهبان: احراز صلاحیت یک نامزد نیازمند ۷ رای اعضای شورای نگهبان است

«عباسعلی کدخدایی» در گفت و گویی درباره ملاک‌ها برای احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ۲۸ خرداد، گفت: ملاک اصلی ما قانون اساسی و شرایطی است که در اصل ۱۱۵ ذکر شده است. ملاک و مبنای ما رای نهایی است که اعضای شورای نگهبان باید ارائه کنند. طبیعتاً با توجه به وجود ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، ۷ رای مثبت لازم است تا بتوانیم بگوییم یک فرد احراز صلاحیت شد و واجد اصل ۱۱۵ است.

کدخدایی درباره مدت زمان مهلت شورای نگهبان برای ارائه اسامی نامزدهای نهایی تایید صلاحیت شده، بیان داشت: الان نمی‌توانم به روشنی عرض کنم. با توجه به کثرت افراد شاخصی که ثبت نام کردند، در تلاش هستیم که در پنج روز اول نتیجه را اعلام کنیم. در غیر این صورت ناچاریم از فرصت پنج روزه مجدد قانونی، استفاده کنیم.

*رئیس ستاد انتخابات کشور: مردم نگرانی از حضور در شعب نداشته باشند

«جمال عرف» با اشاره به افزایش ده درصدی شعب اخذ رای نسبت به دوره قبل انتخابات، اظهار کرد: تلاش می کنیم هفتاد هزار شعبه امن باشد. مردم هیچ نگرانی نداشته باشند و با خیال راحت به شعب مراجعه کنند. حدود هفتاد هزار شعبه در نظر گرفته ایم و تلاش داریم با افزایش شعب و ساعات اخذ رای از تراکم جمعیت در شعب جلوگیری کنیم. همه پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده  در شعب اخذ رای رعایت می شود.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا

* تاکید شورای ائتلاف نیروهای انقلاب بر حمایت از نامزد واحد و پرهیز از اختلاف‌افکنی و خودتخریبی

«امیر ابراهیم رسولی» سخنگوی شورای ائتلاف اعلام کرد: نشست شورای ائتلاف عصر یکشنبه (۲۶ اردیبهشت) با حضور اکثر اعضا و به ریاست غلامعلی حداد عادل برگزار شد. حداد عادل در این نشست با اشاره به تنوع بالای داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری بر لزوم داشتن نقشه هوشمندانه برای رسیدن به انسجام حداکثری و حمایت از کاندیدای شاخص جریان انقلاب تاکید کرد.

سخنگوی شورای ائتلاف تاکید کرد: همه اعضای حاضر در جلسه شورا از داوطلبی و حضور «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» در عرصه انتخابات ریاست جمهوری استقبال و در عین حال از رویکرد جهادی و فداکارانه «محمد باقر قالیباف» در عدم داوطلبی به نفع وحدت و انسجام جریان انقلاب به رغم دارا بودن پایگاه رای مردمی قابل توجه تشکر و قدردانی کردند.

رسولی اظهار داشت: تاکید بر حمایت همه جانبه شورای ائتلاف از نامزد واحد جریان انقلاب و پرهیز از هرگونه اختلاف‌افکنی و خود تخریبی در درون جریان بزرگ نیروهای انقلاب از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

*نائب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: باید از یک نفر حمایت کنیم ولی رئیسی نباید تنها باشد

«مهدی چمران» در نشستی خبری گفت: ما باید از یک نفر حمایت کنیم، اما رئیسی نباید تنها باشد و باید یک تیم باشد تا بتواند به رئیس جمهوری برود. هر که بوده و پیدا شده در انتخابات شرکت کرده است برای رئیسی در جبهه اصولگرا به اجماع رسیده ایم.

عضو شورای ائتلاف درباره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم و تصمیمات شورای ائتلاف درخصوص انتخابات شورا و ریاست جمهوری بیان داشت: تلاش این است برای شورای شهر تهران به یک لیست برسیم، اما اگر نشود اجبارا باید لیست های مختلف بدهیم. درحال حاضر به لیستی نرسیدیم که به سرلیست فکر کنیم قطعا در مجمع هرکسی در انتخابات رای بیشتری داشته باشد به عنوان سرلیست معرفی می کنیم.

* عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین: همه تشکل‌های عضو شورای وحدت از رئیسی حمایت خواهند کرد

«احمد نیکفر» درخصوص فعالیت جامعه اسلامی مهندسین در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: کلیه تشکل‌های شناسنامه‌دار و مجوزدار نیروهای انقلاب و اصولگرا همگی بالاتفاق عضو شورای وحدت هستند و بارها اعلام کرده‌اند که در صورت آمدن آقای رئیسی قطعا ما به اتفاق آراء همه تشکل های تحت پوشش شورای وحدت از ایشان حمایت می‌کنند. حالا هم ایشان آمده‌اند و تکلیف ما مشخص است. جامعه اسلامی مهندسین به همراه همه تشکل‌های عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری و تشکل‌های دیگر اصولگرا چه عضو شورای ائتلاف باشند و چه عضو شورای وحدت، همگی در بحث ریاست جمهوری از آقای رئیسی حمایت می‌کنند. 

* دبیرکل جبهه ایستادگی: کاندیداهای پیشنهادی جبهه ایستادگی برای شورای تهران به شورای ائتلاف معرفی شد

«عبدالحسین روح الامینی» از نهایی شدن فهرست پیشنهادی جبهه ایستادگی به شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای شورای شهر تهران خبر داد و اظهار داشت: تمرکز ما بر تنظیم فهرستی مبتنی بر وجود افرادی کارآمد و متخصص در اداره شهر بود و اینکه از ظرفیت نیروهای انقلابی متخصص و با برنامه در زمینه شوراها و مدیریت شهری استفاده حداکثری شود لذا هشت نفر  افراد اختصاصی از احزاب اضلاع جبهه ایستادگی، ۹ نفر از جوانان تحصیل‌کرده و متخصص، پنج نفر از اعضای اسبق شورای شهر و نه نفر افراد معرفی شده از سوی احزاب و تشکل های انقلابی ثبت شده شناسنامه دار مدنظر قرار گرفتند.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

*عضو جبهه اصلاحات: انتخاب نامزدهای جبهه اصلاحات به بعد از احراز صلاحیت‌ها موکول شد

«عزت‌الله تقواییان» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره جلسه جبهه اصلاحات ایران، گفت:  طبق برنامه در این جلسه قرار بود ۹ داوطلب اصلاح طلبی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کرده اند را در معرض رای قرار دهیم و افرادی که حداقل دو سوم رای جبهه اصلاحات را به دست آورند، به عنوان گزینه‌ یا گزینه‌های اصلاح‌طلبان معرفی شوند. با توجه به شرایطی که پیش آمده مصوب شد همه داوطلبان فعالیت انتخاباتی خود را انجام دهند و بعد از اعلام نظر نهاد نظارت در مورد گزینه‌ها تصمیم‌گیری شود. احراز صلاحیت و نظرسنجی که بعد از آن صورت می‌گیرد در انتخاب گزینه نهایی بسیار تاثیر دارد.

*عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی: رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری احتمالا میان لاریجانی و رییسی است

«علی محمد نمازی» در مصاحبه‌ای درباره اعلام داوطلبی سه عضو این حزب (جهانگیری، هاشمی و همتی) و شایعات مربوط به حمایت طیف اصفهان حزب از هاشمی و طیف کرمان از جهانگیری، گفت: چنین چیزی در حزب وجود ندارد. حسین مرعشی سخنگوی حزب تا حدودی مشوق عبدالناصر همتی بوده است که نام نویسی کند. اما حزب روی این افراد حساسیتی ندارد و کار را در جبهه اصلاحات ایران پیگیری می‌کند.

نمازی ادامه داد: در این چارچوب، جبهه اصلاحات ایران پس از مشخص شدن داوطلبان براساس نظرسنجی، روی یک فرد به عنوان نامزد اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات اجماع خواهد کرد. اگر رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری به دوقطبی رییسی و لاریجانی کشیده شود احتمال دارد لاریجانی رییس‌جمهوری شود اگر چه در نهایت هر دو اصولگرا هستند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha